Umowy i polisy

Najlepsze ubezpieczenie AC vs. tanie AC, czyli na co uważać przy wyborze polisy?

mężczyzna przy komputerze

Ubezpieczenie AC to dobrowolne ubezpieczenie, które chroni Cię w sytuacjach, na które nie zawsze masz wpływ, jak na przykład kradzież. Jednak żebyś mógł w 100% czuć się pewnie, przed podpisaniem umowy AC zwróć uwagę na wszystkie warunki polisy czy wyłączenia odpowiedzialności zastrzeżone przez ubezpieczyciela. Zobacz, jak mieć pewność, że wybierasz najlepsze ubezpieczenie AC.

Czy tanie AC może być dobre?

Generalnie utarło się przekonanie, że w przypadku ubezpieczeń dodatkowych, jak Autocasco, Assistance czy NNW, niska cena oznacza słabą ochronę. W rzeczywistości często tak właśnie jest, a najlepsze ubezpieczenie AC musi kosztować.

Do pułapek związanych z tanim AC należy np. udział własny. To kwota, jaką zobowiązujesz się zapłacić z własnej kieszeni w przypadku likwidacji szkody. W praktyce oznacza to, że jeśli podpisując umowę, godzisz się na 500 zł udziału własnego, a koszt naprawy Twojego auta po szkodzie wynosi 700 zł, ubezpieczyciel wypłaci Ci jedynie 200 zł odszkodowania.

Dla przykładowych danych wpisanych w porównywarkę ubezpieczeń online najtańszy pakiet AC, Assistance i NNW to oferta Link4 za ok. 1800 zł. Najdroższy wynik to propozycja Ergo Hestii, w której za pakiet ubezpieczeń samochodowych zapłacisz ok. 5000 zł rocznie. Zwróć jednak uwagę, że w przypadku pierwszej opcji musisz zgodzić się na udział własny w wysokości 500 zł. Jeśli natomiast wybierzesz droższy pakiet, udział własny wyniesie Cię 0 zł.

Co jeszcze dzieli najtańszy pakiet od najdroższego? Na przykład kwestia naprawy samochodu. W przypadku taniego AC Twoje auto nie będzie naprawiane w autoryzowanych warsztatach czy przy użyciu oryginalnych części. Będziesz też musiał sam ponieść koszt naprawy pojazdu, a odszkodowanie od ubezpieczyciela otrzymasz dopiero na podstawie sporządzonego kosztorysu szkody. W przypadku droższej polisy, masz gwarancję, że Twój samochód naprawiany będzie wyłącznie w autoryzowanych warsztatach i przy użyciu oryginalnych części, a za naprawę zapłaci w warsztacie bezpośrednio ubezpieczyciel.

Przeczytaj także:  PIT 2018 – czy pamiętasz o złożeniu deklaracji? Zrób to przez internet!

Jak widzisz, najlepsze ubezpieczenie AC (a takie sprawdzisz na: ranking-oc-ac.pl) to nie wybór najtańszy, ale taki, który chroni Cię w sposób kompleksowy. Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając AC samochodu?

rodzina przy samochodzie

Wiek i własność pojazdu

Jeżeli jeździsz autem o starszym roczniku, zwróć uwagę, czy ubezpieczyciel, u którego chcesz kupić polisę AC, nie przewiduje w tej kwestii jakichś ograniczeń. Np. PZU ubezpiecza auta maksymalnie 10-letnie (zakup online) lub 13-letnie (zakup u agenta). Jeździsz samochodem ciężarowym lub wziętym w leasing? W takim wypadku nie możesz liczyć na ubezpieczenie w Ergo Hestii.

Zbyt mała szkoda

Sprawdź w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), ile musi wynosić minimalna wysokość szkody, być mógł liczyć na odszkodowanie z tytułu AC samochodowego. W wielu przypadkach nie możesz spodziewać się rekompensaty, jeśli szkoda oszacowana została na mniej niż 500 zł. Wyjątkiem jest Generali, w którym zgłosisz każdą najdrobniejszą sytuację.

Kradzież bagażu

Przewozisz w samochodzie laptopa, aparat fotograficzny, foteliki dziecięce i inne kosztowne przedmioty? Sprawdź, czy Twoje Autocasco przewiduje rekompensatę w przypadku ich kradzieży lub zniszczenia. Jeśli nie, nie będziesz mógł liczyć na odszkodowanie. W Link4 możesz do wspomnianego wyżej taniego AC dokupić ochronę bagażu i fotelików dziecięcych. Zwróć jednak uwagę, że ubezpieczyciel oferuje sumę ubezpieczenia na poziomie jedynie 1000 zł.

Młody za kółkiem

Jesteś właścicielem pojazdu, ale zdarza Ci się pożyczać samochód swoim dzieciom-niedoświadczonym kierowcom? Zgłosiłeś do AC szkodę wyrządzoną w sytuacji, gdy to młody kierowca prowadził pojazd, ale wcześniej zataiłeś przed ubezpieczycielem fakt, że od czasu do czasu pożyczasz auto? Twój ubezpieczyciel może znacznie obniżyć wysokość odszkodowania. Sprawdź zatem, czy w OWU Twojej polisy nie ma także zapisów na wypadek podobnych sytuacji.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Umowy i polisy

Czarny piątek – oszczędność czy wydatek?

Czarny Piątek bardziej znany jako Black Friday to dzień po święcie Dziękczynienia, w który sklepy zarówno internetowe, jak i stacjonarne
Umowy i polisy

Jakich zmian można dokonywać w polisie?

Polisa na życie zawiera szereg istotnych informacji, które jednak, w czasie jej trwania, mogą ulegać zmianie. Zwróćmy uwagę na fakt,