Upcykling – co to właściwie jest?

przez EduInfo 1 567 views0

Przykład upcyklingu

Współczesny świat zalewają śmieci. Dosłownie w nich toniemy. Nowoczesna cywilizacja produkuje takie ilości odpadów, że przestajemy sobie już z nimi radzić. Odpowiedzią na rosnący poziom zaśmiecenia planety jest upcykling, czyli kreatywne wykorzystanie śmieci.

Żyjemy w dobie przesytu. Tak jest i nie ma się co czarować, że wygląda to inaczej. Mamy za dużo. Posiadamy tak wiele, że część rzeczy albo zalega w naszych domach, albo zostaje wyrzucona i zastąpiona czymś nowym. Tymczasem wiele przedmiotów i materiałów da się wykorzystać ponownie i tym właśnie zajmuje się upcykling. Dzięki niemu można ponownie przetworzyć i nadać atrakcyjną formę czemuś, co wcześniej wydawało się, że nadaje się tylko na wywóz kontenerem.

Co wykorzystywane jest w upcyklingu?

Tak naprawdę nie ma sztywnych ram tego, co może zostać przetworzone. Jedyne granice wyznacza nasza własna wyobraźnia. Możemy przetwarzać europalety, stare meble, plastikowe butelki, stare ubrania, kapsle, gumowe węże.

Przyjmuje się, że przeciętny Kowalski produkuje 300 kg śmieci rocznie. To zatrważająca ilość. Jeżeli pomnożyć to przez wszystkich mieszkańców naszego kraju czy naszej planety, liczba będzie zawrotna. Na szczęście wiele z tych odpadów można wykorzystać ponownie. Zyskujemy na tym w każdym aspekcie.

  • Chronimy środowisko naturalne – mniej rzeczy zalega na śmietniskach, mniej rozkłada się i truje glebę oraz wody powierzchniowe.
  • Mniej wydajemy – możemy zrobić coś z niczego, a wizyta w sklepie nie zawsze jest konieczna.
  • Oszczędzamy energię, a tym samym zmniejszamy wydobycie surowców naturalnych.

Upcykling wymaga kreatywności. Naprawdę nie jest łatwo stworzyć coś z niczego. Trzeba mieć pomysł i trochę czasu. Wykonanie jednej rzeczy zajmuje kilka minut, ale innej nawet kilka dni. Mimo tego warto, bo satysfakcja z wykonania czegoś samodzielnie jest tak wielka, że znacznie przewyższa radość z zakupu gotowych przedmiotów. Jeżeli jednak w tym momencie sami nie jesteśmy w stanie zadbać o środowisko to warto choć komuś zlecić  wywóz odpadów, śmieci i gruzu – Skiprex z Wrocławia są w tym naprawdę dobrzy!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>