Wyraziste oświetlenie jest klejnotem w koronie pokoju i jest doskonałym sposobem na wyeksponowanie Twojej osobowości i stylu. Ale jeśli sam szukasz opcji oświetlenia, możesz być nieco zdezorientowany, jeśli chodzi o żyrandole i lampy wiszące.
Istnieje wiele różnych i różnie wyglądających opraw oświetleniowych, które nazywane są lampami wiszącymi. Najbardziej popularne wiszące lampy mają pojedynczą żarówkę zamontowaną do góry, wewnątrz kuli lub pod otwartym kloszem z otwartym odbłyśnikiem. Lampa wisząca z pewnością wzbogaci aranżację każdego pomieszczenia, w którym ją zastosujesz. Postanowiliśmy przygotować dla Ciebie krótką instrukcję, dzięki której będziesz w stanie wykonać taką lampkę samodzielnie. Taka lampka doskonale sprawdzi się nad stołem w jadalni czy w salon. Nasza lampka będzie wykonana z tkaniny, niemniej jednak można pokusić się o wersję w butelkach, czy słoikach.
W artykule dowiesz się:
W jakich pomieszczeniach wykorzystujemy lampy wiszące?
Istnieje wiele różnych sposobów wykorzystania lamp wiszących. Oprawy wiszące służą do oświetlenia ogólnego, oświetlenia obszarowego i oświetlenia zadaniowego. Używamy ich w naszych przedpokojach, salonach, jadalniach, kuchniach, sypialniach. Używamy lamp wiszących, aby oświetlić wąskie korytarze, uwydatnić nasze zdjęcia, obrazy i rzeźby oraz dodać blasku fontannie. Lampy wiszące, w takiej czy innej formie, często zapewniają oświetlenie, którego potrzebujemy niemal wszędzie w naszych domach.
Przygotowujemy abażur
Zadaniem klosza jest ochrona oka przed odblaskiem żarówki oraz skierowanie światła z żarówki znajdującej się w lampie do pomieszczenia. Bez abażuru światło gołej żarówki gaśnie jednakowo we wszystkich kierunkach. Bezpośrednie patrzenie na żarówkę może być niewygodne. Gołe żarówki są czasami używane w oświetleniu, ale zwykle w miejscach, w których światło jest cenne i gdzie nikt nie może przypadkowo w nie spojrzeć – na przykład w szafie lub wysoko na klatce schodowej.
Być może na samym początku może Ci się to wszystko wydawać trudne, niemniej jednak wcale tak nie jest. Najpierw musisz wybrać tkaninę oraz wszystkie dodatki, które będą znajdowały się na lampie. To ważne, bowiem jeśli ma ona pełnić funkcję dekoracyjną, to musi się wyróżniać i budzić jak najlepsze emocje.
Niekoniecznie musisz decydować się na małe rozmiary lampki, bowiem większa lampa dodatkowo spotęguje wrażenie eleganckiego wykonania i kosztowności takowego elementu wyposażenia.
Wisząca lampka – instrukcja wykonania
Do przygotowanego stelaża lampy należy odpowiednio przyciąć materiał z 3 cm zakładkami po obu stronach. Na całość nakładamy fizelinę i wszystko prasujemy żelazkiem.
W kolejnym kroku należy do dolnej oraz górnej krawędzi fizeliny przykleić taśmę dwustronną. Następnie, tak przygotowaną tkaninę, owiń wokół stelaża i przyklej jej brzeg do taśmy klejącej.
Boczną krawędź abażuru należy połączyć poprzez zaprasowanie żelazkiem. Ostatnim etapem będzie udekorowanie lampy różnymi koralikami, czy wstążkami. Tutaj wszystko zależy od Twojej kreatywności, jednakże warto zachować umiar.
Jak więc widzisz, nie jest to specjalnie trudne i zdecydowanie można sobie poradzić przy użyciu podstawowych rzeczy, które zazwyczaj są w każdym domu.
Zobacz również inne inspiracje: