Kolczyki to podstawowa ozdoba każdej kobiety. Panie zakładają ja na przeróżne okazje. Niestety zdarza się, że biżuteria wykonana z niektórych tworzyw może wywołać uczulenie. Jakiej należy więc unikać, mając skłonność do alergii?
Kolczyki to jedna z podstawowych ozdób wybieranych przez kobiety. Niestety często zdarza się, że już po kilkudziesięciu minutach pojawia się początkowa faza alergii. Czasem objawy są łagodniejsze, a czasem wymagają interwencji lekarza. Dlatego nigdy nie wolno ich bagatelizować.
Najczęściej uczulenie wywołuje biżuteria wykonana z metali szlachetnych niskiej próby lub tanich, nie do końca sprawdzonych tworzyw. Te drugie często dostępne są na bazarach i ryneczkach i chociaż wielokrotnie prezentują się ciekawie i ładnie, to rzadko znajdziemy na nich informację z czego zostały wykonane. Zdarza się także, że stan zapalny jest wywołany farbą, którą zostały pokryte kolczyki. Wówczas może zdarzyć się, że uczulenie pojawia się nawet przez kolczyki z wysokiej jakości tworzyw.
W artykule dowiesz się:
Jak objawia się alergia na kolczyki czy inną biżuterię?
Kupiłaś kolczyki i coś dziwnego dzieje się z uszami? To znak, że na pewno wywołały reakcję alergiczną. Alergeny znajdujące się w biżuterii wywołują reakcję obronną organizmu, dlatego tworzy się stan zapalny. Objawy uczulenia mogą być różne. Najczęściej najpierw pojawia się zaczerwienienie, ból, opuchlizna. Zdarza się też, że u osób uczulonych występuje wysypka ze swędzącymi grudkami oraz ropa. Gdy mamy do czynienia z którymkolwiek z objawów, wówczas należy zdjąć kolczyki i przemyć ucho. Wyprysk kontaktowy, bo tak się nazywają objawy reakcji alergicznej, rzadko wymaga interwencji lekarskiej, jeśli jednak zapalenie po kilku dniach nie mija, warto się zgłosić na konsultację. Być może potrzebne będzie przyjęcie odpowiednich leków.
Dla alergików najlepsza jest stal chirurgiczna
Osoby uczulone na różnego rodzaju kruszce nie muszą rezygnować z biżuterii. Wystarczy, że wybiorą tą, która jest zrobiona ze stali chirurgicznej. To tworzywo jest bardzo bezpiecznie, nie bez powodu wykonuje się z niego wszelkiego rodzaju narzędzia medyczne, po które sięgają lekarze czy stomatolodzy. Dlatego kolczyki ze stali chirurgicznej nie wywołają reakcji alergicznych, tzn. po ich noszeniu nie pojawiają się zaczerwienienia, opuchlizny, wysypki, ropienia czy swędzenia. Kolejnym plusem stali chirurgicznej jest to, że nie odkształca się, więc biżuteria z niej zrobiona jest bardzo trwała i może służyć latami. Do tego nie odbarwia się, nie czarnieje przy kontakcie z wodą, ani też nie rdzewieje.
Warto podkreślić, że w sklepach z biżuterią znajdziemy kolczyki ze stali chirurgicznej, które swoim wyglądem do złudzenia przypominają złoto. Wszystko dlatego, że są nim platerowane, a więc nanosi się na nie cienką powłokę ze złota. Dzięki temu wyglądają jak typowe złote kolczyki, które dostaniemy u jubilera.
Złoto i srebro – czy też uczulają?
Złote kolczyki czy te wykonane ze srebra również mogą uczulać, jednak występuje to rzadziej niż w przypadku biżuterii zrobionej z innych tworzyw. Szczególnie jeśli wybieramy ozdoby o wysokiej próbie, z jak najmniejszym dodatkiem innych metali.
Nieco większy problem dotyczy białego złota. Często jest ono bowiem z dodatkiem niklu, dlatego kupując je – warto wcześniej się upewnić, czy go nie zawiera.
Warto wybierać biżuterię dobrej jakości
Kupowanie biżuterii dobrej jakości pozwoli w wielu przypadkach uniknąć reakcji uczuleniowych. Wówczas jest pewność, że kolczyki zostały wykonane z dobrej jakości tworzyw, bez zbędnych domieszek, które mogłyby wywoływać stan zapalny. Piękne kolczyki dobrej jakości znajdziemy m.in. w ofercie Lilou. Dostępna jest biżuteria ze stali szlachetnej pokrytej złotem czy srebrem próby. Dzięki temu ryzyko reakcji alergicznej jest znacznie mniejsze niż w przypadku dodatków z niepewnych źródeł. Do tego bezpieczna i szybka dostawa sprawia, że nie musimy przez wiele dni czekać na upatrzone kolczyki.
A jakiej biżuterii należy unikać mając alergię?
Najsilniejszym alergenem w biżuterii jest nikiel. Bardzo często dodaje się go złota, srebra czy tytanu. Dlatego, chcąc uniknąć stanów zapalnych, warto wcześniej sprawdzić, czy kolczyki, które chcemy kupić nie zawierają tego metalu. Nikiel bardzo często uczula też najmłodszych, badania wykazują, że jest to pierwiastek będący dużym zagrożeniem u dzieci mających mniej niż 12 lat.
Na nikiel często są też uczulone osoby, które nie należą do alergików. Dlatego należy unikać biżuterii z dodatkiem niklu.
Uczulenie mogą wywoływać także stare ozdoby. Kolczyki srebrne np. po babci czy prababci mogą zawierać azotan srebra. Współcześnie nie dodaje się go do tworzyw, z których wykonywana jest biżuteria, jednak przed 1950 r. tak nie było.
Niewskazane są też kolczyki z dodatkiem chromu. Ten metal również może być przyczyną reakcji alergicznej. Objawy alergii mogą wystąpić także po założeniu kolczyków z kobaltem. O ile pierwiastek ten jest niezbędny prawidłowego funkcjonowania organizmu, o tyle w kolczykach może także wywołać uczulenie.
Bardzo często uczulenie powoduje samo zapięcie, które jest wykonane z gorszej jakości tworzywa z dodatkiem metali, które mogą wywoływać alergię. Dlatego czasem wystarczy je zmienić, by pozbyć się problemu. Jeśli obawiasz się, że robiąc to samodzielnie – zepsujesz kolczyki, możesz skorzystać z pomocy złotnika czy jubilera. Taka usługa zazwyczaj nie jest zbyt droga, a dzięki temu możesz później cieszyć się piękną biżuterią.