Szlakiem czeskich zabytków UNESCO

przez EduInfo 86 views0

zabytki_unesco_ w_Czechach

Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajdują się zabytki, które są najbardziej godne uwagi zarówno konserwatorów, jak i turystów z całego świata. Dzięki bogatej historii, wysokiej wartości artystycznej lub urzekającym dziejom, wiele obiektów zasłużyło sobie na miano dziedzictwa całej ludzkości. Wybierzmy się zatem w podróż szlakiem czeskich zabytków i miejscowości, które zasługują na ten szczególny przejaw troski i uwagi.

Zabytki UNESCO w Czechach

Na samym wstępie chcielibyśmy zaznaczyć, że nasz wybór jest całkowicie subiektywny. Każdy z nas lubi co innego, dlatego staraliśmy się kierować pewnymi kryteriami, by przedstawić Ci najbardziej wartościowe – naszym zdaniem – miejsca.

Warto zacząć naszą podróż od Starego Miasta w Pradze. Zabytkowe centrum zostało w całości wpisane na Listę Unesco, co już świadczy o jego wartości. Przechodząc przez centrum, można mieć wrażenie, że każdy zabytek jest piękniejszy i bardziej dostojny od poprzedniego. O samej Pradze pisaliśmy też więcej w innych artykułach o Czechach, dlatego chcielibyśmy Ci je serdecznie polecić.

Jednak UNESCO w Czechach to nie tylko zabytkowe centra miast. Jako przeciwwagę warto wspomnieć wieć Holaszowice. Została ona również w całości uznana za dziedzictwo ludzkości ze szczególnym uwzględnieniem gospodarczej zabudowy w charakterystycznym i unikatowym stylu, znanym pod nazwą południowoczeskiego wiejskiego baroku.

Obiekty UNESCO, rozsiane po całej mapie

Posiadanie samochodu może być sporą zaletą podczas podróży po Czecha w poszukiwaniu śladów ogólnoludzkiego dziedzictwa. Ułatwi szybkie pokonywanie kilometrów, a dzięki temu pozwoli Ci spędzić więcej czasu w najbardziej wartościowych turystycznie miejscach.

Autostrady w Czechach są płatne na zasadzie systemu winiet. Odpowiednią naklejkę jesteś w stanie kupić przez Internet, choćby pod adresem Onlinewinieta.pl. Ta strona internetowa pozwoli Ci wybrać odpowiedni rodzaj winiety oraz dokonać zakupu. Dzięki temu oszczędzisz na granicy kilkanaście cennych minut, które będziesz w stanie wykorzystać w inny sposób.

Skupmy się teraz na obiektach UNESCO, rozsianych po całej mapie Czech.

1. Kościół św. Barbary w Kutnej Horze

Kutna Hora to niewielkie miasteczko, położone w stosunkowo małej odległości od Pragi. Organizowane wycieczki bardzo często odwiedzają oba te miejsca. Co jednak sprawia, że Kutna Hora może się w pewnych względach równać dostatkom stolicy?

Historia Kutnej Hory nabiera niebywałego rozpędu w okresie średniowiecza, kiedy to działała w niej kopalnia srebra. Miasto cieszyło się licznymi przywilejami oraz uwagą całych ówczesnych Czech. Jednak przez lata pozycja miasteczka podupadała, by na nowo zwrócić na siebie uwagę niecodziennym odkryciem.

W Kutnej Horze położona jest kaplica czaszek. Jej wyjątkowość dzieli zwiedzających na dwie grupy – osób zachwyconych oraz zniesmaczonych.

Jednak sama kaplica nie jest wpisana na Listę UNESCO, co stało się udziałem gotyckiej świątyni pod wezwaniem patronki górników, św. Barbary. Wybudowany w charakterystycznym stylu, bogatym w ornamentykę ostrołukową, przypory oraz pinakle zachwyca kolejne grupy zwiedzających.

2. Kolumna Trójcy Świętej w Ołomuńcu

W XVIII-wiecznej Europie popularnym zwyczajem stało się wznoszenie kolumn morowych, będących wyrazem podziękowania wierzących za wyzwolenie danego miasta od epidemii. Znane kolumny morowe stoją między innymi w Wiedniu, Pradze czy Budapeszcie.

Na szczególną uwagę zasługuje też kolumna w Ołomuńcu. Przy jej wykonaniu pracowali wyłącznie obywatele tego miasta, co czyni ją wyjątkową. Ma 35 metrów wysokości, przez co została uznana za najwyższą rzeźbę w całym kraju.

3. Pałac oraz ogrody w Kromieryżu

Dawniej pałac stanowił najważniejszą siedzibę biskupów oraz arcybiskupów morawskich. Jako że w założeniu miał spełniać funkcje reprezentacyjne, wzniesiono go z dużym przepychem, przez co nawet dziś zachwyca zwiedzających.

W tej samej miejscowości znajdują się też dwa ogrody, wpisane na listę. Są to:

  • Ogród Kwiatowy,
  • Ogród Zamkowy.

Każdy z nich jest arcydziełem sztuki ogrodniczej, która idealnie komponuje się z krajobrazem oraz lokalną architekturą.

Czechy to kraj bogaty w historię, dlatego warto bliżej mu się przyjrzeć podczas samochodowej wycieczki. Mamy nadzieję, że nasz wybór ciekawych miejsc zostanie przez Ciebie poszerzony o Twoje ulubione zabytki i miasta. Powodzenia!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>