Miejsca Podróże Porady

Szlakiem czeskich zabytków UNESCO

zabytki_unesco_ w_Czechach

Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajdują się zabytki, które są najbardziej godne uwagi zarówno konserwatorów, jak i turystów z całego świata. Dzięki bogatej historii, wysokiej wartości artystycznej lub urzekającym dziejom, wiele obiektów zasłużyło sobie na miano dziedzictwa całej ludzkości. Wybierzmy się zatem w podróż szlakiem czeskich zabytków i miejscowości, które zasługują na ten szczególny przejaw troski i uwagi.

Zabytki UNESCO w Czechach

Na samym wstępie chcielibyśmy zaznaczyć, że nasz wybór jest całkowicie subiektywny. Każdy z nas lubi co innego, dlatego staraliśmy się kierować pewnymi kryteriami, by przedstawić Ci najbardziej wartościowe – naszym zdaniem – miejsca.

Warto zacząć naszą podróż od Starego Miasta w Pradze. Zabytkowe centrum zostało w całości wpisane na Listę Unesco, co już świadczy o jego wartości. Przechodząc przez centrum, można mieć wrażenie, że każdy zabytek jest piękniejszy i bardziej dostojny od poprzedniego. O samej Pradze pisaliśmy też więcej w innych artykułach o Czechach, dlatego chcielibyśmy Ci je serdecznie polecić.

Jednak UNESCO w Czechach to nie tylko zabytkowe centra miast. Jako przeciwwagę warto wspomnieć wieć Holaszowice. Została ona również w całości uznana za dziedzictwo ludzkości ze szczególnym uwzględnieniem gospodarczej zabudowy w charakterystycznym i unikatowym stylu, znanym pod nazwą południowoczeskiego wiejskiego baroku.

Obiekty UNESCO, rozsiane po całej mapie

Posiadanie samochodu może być sporą zaletą podczas podróży po Czecha w poszukiwaniu śladów ogólnoludzkiego dziedzictwa. Ułatwi szybkie pokonywanie kilometrów, a dzięki temu pozwoli Ci spędzić więcej czasu w najbardziej wartościowych turystycznie miejscach.

Autostrady w Czechach są płatne na zasadzie systemu winiet. Odpowiednią naklejkę jesteś w stanie kupić przez Internet, choćby pod adresem Onlinewinieta.pl. Ta strona internetowa pozwoli Ci wybrać odpowiedni rodzaj winiety oraz dokonać zakupu. Dzięki temu oszczędzisz na granicy kilkanaście cennych minut, które będziesz w stanie wykorzystać w inny sposób.

Przeczytaj także:  Fudżi – święta góra, na której możesz stanąć

Skupmy się teraz na obiektach UNESCO, rozsianych po całej mapie Czech.

1. Kościół św. Barbary w Kutnej Horze

Kutna Hora to niewielkie miasteczko, położone w stosunkowo małej odległości od Pragi. Organizowane wycieczki bardzo często odwiedzają oba te miejsca. Co jednak sprawia, że Kutna Hora może się w pewnych względach równać dostatkom stolicy?

Historia Kutnej Hory nabiera niebywałego rozpędu w okresie średniowiecza, kiedy to działała w niej kopalnia srebra. Miasto cieszyło się licznymi przywilejami oraz uwagą całych ówczesnych Czech. Jednak przez lata pozycja miasteczka podupadała, by na nowo zwrócić na siebie uwagę niecodziennym odkryciem.

W Kutnej Horze położona jest kaplica czaszek. Jej wyjątkowość dzieli zwiedzających na dwie grupy – osób zachwyconych oraz zniesmaczonych.

Jednak sama kaplica nie jest wpisana na Listę UNESCO, co stało się udziałem gotyckiej świątyni pod wezwaniem patronki górników, św. Barbary. Wybudowany w charakterystycznym stylu, bogatym w ornamentykę ostrołukową, przypory oraz pinakle zachwyca kolejne grupy zwiedzających.

2. Kolumna Trójcy Świętej w Ołomuńcu

W XVIII-wiecznej Europie popularnym zwyczajem stało się wznoszenie kolumn morowych, będących wyrazem podziękowania wierzących za wyzwolenie danego miasta od epidemii. Znane kolumny morowe stoją między innymi w Wiedniu, Pradze czy Budapeszcie.

Na szczególną uwagę zasługuje też kolumna w Ołomuńcu. Przy jej wykonaniu pracowali wyłącznie obywatele tego miasta, co czyni ją wyjątkową. Ma 35 metrów wysokości, przez co została uznana za najwyższą rzeźbę w całym kraju.

3. Pałac oraz ogrody w Kromieryżu

Dawniej pałac stanowił najważniejszą siedzibę biskupów oraz arcybiskupów morawskich. Jako że w założeniu miał spełniać funkcje reprezentacyjne, wzniesiono go z dużym przepychem, przez co nawet dziś zachwyca zwiedzających.

W tej samej miejscowości znajdują się też dwa ogrody, wpisane na listę. Są to:

  • Ogród Kwiatowy,
  • Ogród Zamkowy.
Przeczytaj także:  Jak wybrać namiot biwakowy na rodzinne wakacje?

Każdy z nich jest arcydziełem sztuki ogrodniczej, która idealnie komponuje się z krajobrazem oraz lokalną architekturą.

Czechy to kraj bogaty w historię, dlatego warto bliżej mu się przyjrzeć podczas samochodowej wycieczki. Mamy nadzieję, że nasz wybór ciekawych miejsc zostanie przez Ciebie poszerzony o Twoje ulubione zabytki i miasta. Powodzenia!

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Podróże Porady

Jak spakować bagaż podręczny?

Często wybierając się w podróż stajemy przed zadaniem spakowania bagażu podręcznego. Jak to właściwie zrobić? Na co trzeba szczególnie zwrócić
Podróże Porady

Jak tanio podróżować?

Podróże zagraniczne to coraz częstszy sposób na spędzanie wolnego czasu. Czy da się tanio podróżować? Gdzie szukać ofert i jak