Dom

4 wskazówki – jak urządzić idealny pokój do nauki?

Kącik ucznia to bardzo strategiczne miejsce w każdym domu. Bez względu na to, czy Twoja pociecha ma swój pokój, dzieli go z rodzeństwem, czy przestrzeń do nauki wydzieliłeś mu w części wspólnej mieszkania. Musisz więc zadbać, by to miejsce sprzyjało skupieniu i rozwijaniu pasji dziecka. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Dostosuj biurko do wysokości dziecka

Biurko to najważniejszy mebel w strefie nauki. Powinno być ergonomiczne i bezpieczne. Najlepszy będzie mebel dostosowany do wielkości pomieszczenia. Jeśli Twoje dziecko ma mały pokój, rozważ zakup antresoli z łóżkiem i biurkiem w jednym. A może masz dwoje dzieci, które będą dzieliły jedno biurko? Najlepiej więc kupić takie z dwuosobowym blatem. Będzie zajmowało mniej miejsca niż dwa osobne biurka, a z łatwością wydzielisz na nim strefę dla każdego ucznia.

Świetnym rozwiązaniem są też biurka regulowane, które rosną wraz z dzieckiem. Jego wysokość dostosujesz do wzrostu ucznia bez konieczności częstej wymiany mebli. Są na rynku też biurka, które mają regulowany kąt blatu. Ta funkcja przyda się podczas szkicowania, malowania czy pracy na laptopie.

Wybierz odpowiednie krzesło

Obok biurka powinno stanąć odpowiednie krzesło. Możesz wybrać fotel biurowy dedykowany dzieciom – jest zwykle niższy i węższy niż ten dla dorosłych – albo po prostu wybrać wygodne krzesło. To drugie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w małych pomieszczeniach. Fotele biurowe są zwykle masywne, a wysokie podłokietniki nie zawsze mieszczą się pod blatem biurka.

Krzesła powinno być wyprofilowane, żeby nie obciążać kręgosłupa przy długim siedzeniu. Najlepsze też będą modele wykonane z naturalnych materiałów, łatwych do wyczyszczenia. Krzesła stołowe vidaXL będą też świetnym akcentem aranżacyjnym. Z pewnością wybierz pośród nich model, który wkomponuje się w styl, w jakim urządziliście dziecięcy pokój.

Przeczytaj także:  Utylizacja odpadów budowlanych – przepisy

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Do odrabiania lekcji i nauki górne oświetlenie to zdecydowanie za mało. Na biurku powinna więc stanąć lampka z białym światłem, które nie męczy oczu. Lampka powinna być też regulowana, by dziecko mogło swobodnie przesunąć strumień światła tam, gdzie właśnie potrzebuje. Najlepiej kup model, który będzie dobrze rozpraszał światło.

Pamiętaj również, że istotne jest prawidłowe ustawienie lampki na biurku. Nie powinna ona zajmować zbyt dużo miejsca ani przeszkadzać uczniowi w wygodnym rozłożeniu książek i zeszytów. Ustaw ją na wysokości około 35 cm od blatu i w taki sposób, żeby nie rzucała cienia na zeszyty.

Znajdź miejsce na książki i przybory szkolne

Zadbaj też o miejsce na książki, piórnik, przybory plastyczne i inne drobiazgi, które będą dziecku potrzebne podczas nauki. Najlepiej zaaranżować przestrzeń wybierając meble na wymiar. To doskonałe rozwiązanie, gdy w pokoju jest wnęka lub masz mało miejsca na kącik ucznia. Możesz też wybrać klasyczną komodę z szufladami i półkami. Dziecko schowa w nich wszystkie przybory i poukłada książki.

Jeśli urządzasz dziecku miejsce do nauki np. w salonie, wybierz biurko z zamykaną szafką i szufladami. Uczeń będzie mógł tam pochować najpotrzebniejsze rzeczy, a Ty unikniesz bałaganu na całej przestrzeni. Dodatkowe półki na najbardziej potrzebne książki możesz zamocować tuż nad biurkiem.

I jeszcze jedno… Nie samą nauką dziecko żyje. Dlatego pamiętaj również o kolorowych dodatkach na biurko. Mogą to być ulubione motywy z filmów lub bajek Twojej pociechy. Podkładka z dinozaurami albo klipsy do lampki w kształcie ulubionych zwierzaków czy chociażby kolorowy pojemnik na kredki.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

sana na chrzciny krakow
Dom

5 kroków do organizacji idealnych chrzcin

Ustaliliście już termin chrztu Waszego dziecka? Wybraliście dla niego rodziców chrzestnych? Jedyne, z czym macie problem, to organizacja przyjęcia? Jeśli
Dom

Najbardziej przydatne rzeczy w kuchni

Akcesoria przeznaczone do kuchni muszą być wystarczająco trwałe i odporne na działanie zmiennych temperatur, a w szczególności bardzo wysokich temperatur