Zdecydowałeś się na zakup samochodu w Wielkiej Brytanii? Zastanawiasz się, jak go zarejestrować i ubezpieczyć w Polsce? Nasz tekst może okazać się dla Ciebie źródłem przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
W artykule dowiesz się:
Czy wybór pojazdu z Wielkiej Brytanii to dobry pomysł?
Nie jest żadną tajemnicą, że pojazdy z Wielkiej Brytanii różnią się w budowie od tych, które można spotkać na Polskich drogach, ponieważ ich cechą charakterystyczną są kierownice po prawej stronie. Dlatego rodzi się pytanie, czy faktycznie wybór tego typu pojazdów jest słuszny? Czy warto inwestować w angliki? Okazuje się, że tak! Pojazdy z Wielkiej Brytanii są nie tylko w dobrym stanie technicznym, ale często można je nabyć w naprawdę przystępnych stawkach.
Niektórzy nawet wskazują, że różnica pomiędzy anglikiem a tym samym modelem w Polsce może być na tyle duża, że warto rozejrzeć się za czymś dla siebie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup pojazdu w Wielkiej Brytanii, bo można przyciąć koszty z tym związane. Tylko jak właściwie przebrnąć przez wszystkie formalności? Co z rejestracją takiego pojazdu i ubezpieczeniem? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu…
Jak zarejestrować auto sprowadzane z Wielkiej Brytanii?
Rejestracja anglika w Polsce jest możliwa i stosunkowo prosta. Wiąże się to jednak ze skompletowaniem i przedłożeniem odpowiednich dokumentów do właściwego dla naszego miejsca zamieszkania wydziału komunikacji, o czym dowiemy się, zaglądając na https://ubezpieczamy-auto.pl/jak-ubezpieczyc-samochod-sprowadzony-z-zagranicy/. Przede wszystkim mowa tutaj o posiadaniu dowodu zakupu tego auta, a więc na przykład o umowie kupna-sprzedaży, fakturze, czy dowolnym dokumencie, który przenosi własność na nas.
Konieczne będzie również przedłożenie dowodu rejestracyjnego, czy opłacenie akcyzy w urzędzie celnym i wykonanie niezbędnej dokumentacji. Wysokość akcyzy może być różna, ponieważ zależy od pojemności silnika w aucie. W przypadku pojazdów o pojemności silnika do 2000 cm3 konieczne będzie uiszczenie 3,1% średniej ceny tego modelu z jego rocznika. Jeśli poziom pojemności silnika przekroczy 2000 cm3, to akcyza wzrośnie wtedy do poziomu 18,6% wartości.
Następnie należy przetłumaczyć komplet dokumentów na język polski u tłumacza przysięgłego i zgłosić się przegląd pojazdu do w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Na tym etapie będziemy mogli sprawdzić nie tylko stan sprowadzonego pojazdu, ale również jego historię i to, czy był chroniony przez ubezpieczenie AC lub inne dodatkowe polisy.
Jak ubezpieczyć auto sprowadzane z Wielkiej Brytanii?
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe w naszym kraju. Jeśli zatem postanowimy sprowadzić anglika, to powinniśmy rozejrzeć się także za odpowiednią ofertą i najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, zakupić też polisę, ponieważ to dla nas najlepszy sposób na uniknięcie nieprzyjemności związanych z przerwą w braku OC. To, gdzie poszukamy odpowiedniej oferty, zależy od nas, jak również od naszych preferencji.
Jeśli szukasz wygodnego rozwiązania, to sprawdź ubezpieczenie anglika na https://ubezpieczamy-auto.pl – możesz tam zobaczyć szczegółowe informacje oraz przykładowe ceny polisy OC dla „anglika”. Wiadomo, że skorzystanie z Internetu zapewni nam nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo i konkurencyjne stawki, ponieważ tutaj czekają na nas oferty od sprawdzonych i zaufanych ubezpieczalni. Dzięki temu nie trzeba obawiać się wygórowanych stawek, czy niejasności w samej ofercie polisy.