Wybór konstrukcji kinkietu ściennego zależy od wielu elementów. Pod uwagę bierze się metraż pomieszczenia, jego funkcjonalność oraz wystrój. Kinkiety oferują bowiem różne kierunki padania światła, klosze zamknięte i otwarte, transparentne bądź mleczne. Te detale wpływają nie tylko na ich wizualną atrakcyjność, ale i sposób oświetlania wybranych pomieszczeń oraz przestrzeni.
Jak dobrać kinkiet ścienny bądź grupę takich lamp, by właściwie spełniały swoje funkcje i były spójne z aranżacją? Podpowiadamy najważniejsze zasady, którymi warto się kierować w trakcie zakupów.
W artykule dowiesz się:
Kinkiet – które pomieszczenie będzie oświetlał?
Musimy się zastanowić, w którym pomieszczeniu chcemy umieścić kinkiet i dlaczego. Jeśli zależy nam na niewielkiej konstrukcji i oszczędności miejsca, ta propozycja sprawdzi się bardzo dobrze. Kinkiet może z powodzeniem zastąpić klasyczną lampę podłogową, a nawet lampę wiszącą.
W małej sypialni można postawić na kinkiet, którego światło będzie kierowane ku dołowi, zatem pozwoli na czytanie przed snem. Jeśli zaś rezygnujemy z oświetlenia sufitowego, światło powinno być kierowane ku górze, aby zapewnić odpowiedni poziom rozświetlenia całego pomieszczenia. Dla połączenia efektu klimatycznej i przytulnej sypialni wraz z pokojem o funkcji użytkowej, można postawić na kinkiet ścienny, który będzie świecił zarówno ku dołowi, jak i ku górze. Ciekawe modele tych lamp oferuje sklep https://lampy.it/.
W podobny sposób będziemy dobierać kinkiety do pozostałych pomieszczeń. Należy jednak pamiętać o tym, że im większy metraż, tym więcej punktów świetlnych należy zastosować. Ponadto montaż kinkietów w parach lub grupach, w równoległych odstępach, symetrycznie, daje wrażenie uporządkowanej i harmonijnej przestrzeni. Nie można również zapominać o tym, że ten rodzaj oświetlenia musi być spójny z pozostałymi lampami stosowanymi w wybranym pomieszczeniu bądź przestrzeni.
Jeden, dwa, a może więcej?
Pojedynczy kinkiet doświetli wnęki, półki i wąskie szczeliny lub podkreśli dekoracyjny charakter wybranych elementów wyposażenia. Dwie lampy zapewnią większą funkcjonalność przestrzeni lub pomieszczenia, zaś zastosowanie grupy kinkietów sprawdzi się, np. w przedpokoju, przy schodach lub w naprawdę obszernych pomieszczeniach.
Pojedyncze lampy ścienne będą rozwiązaniem do najmniejszych przestrzeni i tam, gdzie użytkownikom zależy na uzyskaniu ciepłego, przytulnego klimatu bądź tajemniczej aury. Większa liczba kinkietów jest niezbędna w dużych pomieszczeniach i podczas wydzielania poszczególnych stref.
Klosz i inne detale
Klosz może być otwarty i transparentny, jeśli liczymy na dobrze oświetlone pomieszczenia. Ten zamknięty i mleczny będzie sprzyjał budowaniu klimatu wnętrza i sprawdzi się jako świetlna dekoracja. Ważne jest to, by żarówka i światło nie oślepiały użytkowników. Pozostałe detale, głównie ozdobne, zależą od aranżacji wnętrza oraz pozostałych lamp.
Kinkiety ścienne to efektowne i funkcjonalne oświetlenie. Korzystając z przytoczonych zasad, uda się znaleźć oświetlenie idealnie dopasowane do danych wnętrz.
Marta D.
22 kwietnia 2021Najbardziej lubię właśnie takie detale w moim mieszkanku… Jeśli ma się chęci to można cudnie zaaranżować własne gniazdko 🙂