Umowy i polisy

Pracowałeś w Niemczech? Odzyskaj podatek!

Zwrto podatku z Niemiec można uzyskać w łatwy sposób.

Wszystkie osoby, które w ostatnich latach pracowały legalnie na terenie Niemiec, mogą się ubiegać o zwrot części podatku. Nie muszą przy tym wyjeżdżać z Polski. Co zrobić, aby jak najszybciej otrzymać należne pieniądze?

Każdy legalnie zatrudniony w Niemczech pracownik ma prawo do ubiegania się o zwrot części zapłaconego tam podatku, który jego pracodawca odprowadził do tamtejszego urzędu skarbowego. Podatek dochodowy od osób fizycznych w Niemczech wynosi od 14% do 45%, w zależności od wysokości dochodu i rośnie wraz z wysokością wynagrodzenia.

Podobnie jak w Polsce

Dużym ułatwieniem dla Polaków jest fakt, że system rozliczeniowy w Niemczech działa podobnie jak w naszym kraju. Wszystkie osoby zatrudnione tam na podstawie umowy o pracę są zobowiązane złożyć zeznanie podatkowe. Również niemiecki formularz PIT jest zbliżony do polskiego. Na zwrot podatku z Niemiec jest szansa wtedy, gdy odprowadzone przez pracodawcę zaliczki na podatek dochodowy były większe niż podatek, który ostatecznie powinien zostać zapłacony.

Ograniczony i nieograniczony zwrot podatku z Niemiec

Nieograniczone rozliczenie podatku przysługuje jednak tylko osobom, które legalnie przepracowały w Niemczech dłużej niż przez 183 dni, czyli co najmniej pół roku. Wówczas mają możliwość skorzystać z wielu ulg związanych np. z dojazdami do pracy lub z utrzymaniem się w tym kraju. Jeśli natomiast praca zarobkowa trwała tam mniej niż 6 miesięcy, przysługuje tzw. rozliczenie ograniczone, a co za tym idzie, pracownikowi nie przysługują żadne ulgi. Nie mogą również ubiegać się o zwrot podatku z zagranicy, mimo że w innych krajach bywa to możliwe w takiej sytuacji.

Zwrot podatku z Niemiec – rozliczenie do końca lipca

W Niemczech obowiązuje nieco inny termin na złożenie zeznania podatkowego niż w Polsce. Swoje dochody należy rozliczyć do 31 lipca kolejnego roku, następującego po tym, w którym osoba zamierzająca odzyskać podatek pracowała w tym kraju.

Przeczytaj także:  Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą – jakie ubezpieczenie wybrać?

Nie wszyscy wiedzą też o tym, że o zwrot podatku z Niemiec można ubiegać się nie tylko za ostatni rok, ale również za cztery ostatnie lata. Jednak za każdy rok pieniądze można odzyskać tylko raz.

Istotne jest również to, że jeśli w jednym roku dana osoba pracowała tylko w Niemczech, nie musi już składać zeznania podatkowego w Polsce. Chyba że oprócz pracy u zachodnich sąsiadów, pracowała także w naszym kraju. Wtedy konieczne jest rozliczenie także z polskim urzędem skarbowym.

Zwrot podatku z Niemiec – potrzebny komplet dokumentów

Żeby otrzymać zwrot podatku z Niemiec, należy dostarczyć do tamtejszego urzędu skarbowego niemiecki odpowiednik polskiego formularza PIT, kopię paszportu lub dowodu osobistego, a także zaświadczenie o dochodach uzyskanych w Polsce.

Z kolei, aby móc odliczyć od podatku koszty związane z pracą w Niemczech, należy dostarczyć dokumenty, takie jak umowa najmu mieszkania lub pokoju w Niemczech.

Zwrot podatku z zagranicy warto powierzyć profesjonalistom

Termin wypłaty należnych pieniędzy jest zależny zarówno od tego, kiedy zostanie złożone zeznanie podatkowe, jak i od wybranej formy rozliczenia. Nie ma przepisów, które określają termin wypłaty nadpłaconego podatku. Zwykle trwa to od trzech miesięcy do pół roku od momentu złożenia dokumentów.

Aby proces ubiegania się o zwrot podatku z Niemiec przebiegł sprawnie i pieniądze jak najszybciej trafiły do osoby uprawnionej, warto powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej firmie. Nie tylko pomoże skompletować potrzebne dokumenty, ale także doradzi, z jakich ulg można skorzystać. W dodatku wszystko można załatwić zdalnie, bez wychodzenia z domu. Dzięki wsparciu profesjonalistów zwrot podatku z zagranicy trafi na nasze konto bankowe w najszybszym możliwym terminie.

Sprawdź Alltax Olsztyn!

Avatar

EduInfo

About Author

1 Comment

  1. Avatar

    Kolega Grzegorz

    29 kwietnia 2021

    Dobrze wiedziec – ja juz formularz dostarczylem. O podatkach jednak nie mialem az tak zlego zdania dopoki nie zalozylem wlasnej dzialalnosci – nie polecam sie natomiast tym za bardzo przejmowac, bo czlowiekowi sie odechciewa wszystkiego potem. Udanego dnia!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Umowy i polisy

Czarny piątek – oszczędność czy wydatek?

Czarny Piątek bardziej znany jako Black Friday to dzień po święcie Dziękczynienia, w który sklepy zarówno internetowe, jak i stacjonarne
Umowy i polisy

Jakich zmian można dokonywać w polisie?

Polisa na życie zawiera szereg istotnych informacji, które jednak, w czasie jej trwania, mogą ulegać zmianie. Zwróćmy uwagę na fakt,