Wszystkie osoby, które w ostatnich latach pracowały legalnie na terenie Niemiec, mogą się ubiegać o zwrot części podatku. Nie muszą przy tym wyjeżdżać z Polski. Co zrobić, aby jak najszybciej otrzymać należne pieniądze?
Każdy legalnie zatrudniony w Niemczech pracownik ma prawo do ubiegania się o zwrot części zapłaconego tam podatku, który jego pracodawca odprowadził do tamtejszego urzędu skarbowego. Podatek dochodowy od osób fizycznych w Niemczech wynosi od 14% do 45%, w zależności od wysokości dochodu i rośnie wraz z wysokością wynagrodzenia.
W artykule dowiesz się:
Podobnie jak w Polsce
Dużym ułatwieniem dla Polaków jest fakt, że system rozliczeniowy w Niemczech działa podobnie jak w naszym kraju. Wszystkie osoby zatrudnione tam na podstawie umowy o pracę są zobowiązane złożyć zeznanie podatkowe. Również niemiecki formularz PIT jest zbliżony do polskiego. Na zwrot podatku z Niemiec jest szansa wtedy, gdy odprowadzone przez pracodawcę zaliczki na podatek dochodowy były większe niż podatek, który ostatecznie powinien zostać zapłacony.
Ograniczony i nieograniczony zwrot podatku z Niemiec
Nieograniczone rozliczenie podatku przysługuje jednak tylko osobom, które legalnie przepracowały w Niemczech dłużej niż przez 183 dni, czyli co najmniej pół roku. Wówczas mają możliwość skorzystać z wielu ulg związanych np. z dojazdami do pracy lub z utrzymaniem się w tym kraju. Jeśli natomiast praca zarobkowa trwała tam mniej niż 6 miesięcy, przysługuje tzw. rozliczenie ograniczone, a co za tym idzie, pracownikowi nie przysługują żadne ulgi. Nie mogą również ubiegać się o zwrot podatku z zagranicy, mimo że w innych krajach bywa to możliwe w takiej sytuacji.
Zwrot podatku z Niemiec – rozliczenie do końca lipca
W Niemczech obowiązuje nieco inny termin na złożenie zeznania podatkowego niż w Polsce. Swoje dochody należy rozliczyć do 31 lipca kolejnego roku, następującego po tym, w którym osoba zamierzająca odzyskać podatek pracowała w tym kraju.
Nie wszyscy wiedzą też o tym, że o zwrot podatku z Niemiec można ubiegać się nie tylko za ostatni rok, ale również za cztery ostatnie lata. Jednak za każdy rok pieniądze można odzyskać tylko raz.
Istotne jest również to, że jeśli w jednym roku dana osoba pracowała tylko w Niemczech, nie musi już składać zeznania podatkowego w Polsce. Chyba że oprócz pracy u zachodnich sąsiadów, pracowała także w naszym kraju. Wtedy konieczne jest rozliczenie także z polskim urzędem skarbowym.
Zwrot podatku z Niemiec – potrzebny komplet dokumentów
Żeby otrzymać zwrot podatku z Niemiec, należy dostarczyć do tamtejszego urzędu skarbowego niemiecki odpowiednik polskiego formularza PIT, kopię paszportu lub dowodu osobistego, a także zaświadczenie o dochodach uzyskanych w Polsce.
Z kolei, aby móc odliczyć od podatku koszty związane z pracą w Niemczech, należy dostarczyć dokumenty, takie jak umowa najmu mieszkania lub pokoju w Niemczech.
Zwrot podatku z zagranicy warto powierzyć profesjonalistom
Termin wypłaty należnych pieniędzy jest zależny zarówno od tego, kiedy zostanie złożone zeznanie podatkowe, jak i od wybranej formy rozliczenia. Nie ma przepisów, które określają termin wypłaty nadpłaconego podatku. Zwykle trwa to od trzech miesięcy do pół roku od momentu złożenia dokumentów.
Aby proces ubiegania się o zwrot podatku z Niemiec przebiegł sprawnie i pieniądze jak najszybciej trafiły do osoby uprawnionej, warto powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej firmie. Nie tylko pomoże skompletować potrzebne dokumenty, ale także doradzi, z jakich ulg można skorzystać. W dodatku wszystko można załatwić zdalnie, bez wychodzenia z domu. Dzięki wsparciu profesjonalistów zwrot podatku z zagranicy trafi na nasze konto bankowe w najszybszym możliwym terminie.
Sprawdź Alltax Olsztyn!
Kolega Grzegorz
29 kwietnia 2021Dobrze wiedziec – ja juz formularz dostarczylem. O podatkach jednak nie mialem az tak zlego zdania dopoki nie zalozylem wlasnej dzialalnosci – nie polecam sie natomiast tym za bardzo przejmowac, bo czlowiekowi sie odechciewa wszystkiego potem. Udanego dnia!