Przerost prostaty to częsta dolegliwość u mężczyzn po 40. roku życia. Gdy konieczna jest operacja usunięcia gruczołu krokowego, jedną z jej konsekwencji może być problem z kontrolowaniem mikcji. Dowiedz się, co zrobić, gdy pojawia się nietrzymanie moczu, i w jaki sposób wygląda leczenie tej dolegliwości.
W artykule dowiesz się:
Nietrzymanie moczu u mężczyzn – możliwe przyczyny
Nietrzymanie moczu u mężczyzn najczęściej pojawia się w związku z chorobami prostaty, układu moczowego i nerek oraz w podeszłym wieku, gdy wraz z postępującym procesem starzenia się organizmu słabną mięśnie Kegla warunkujące prawidłową kontrolę mikcji. Panowie dość często wstydzą się powiedzieć o tej dolegliwości lekarzowi, a z uwagi na obawy przed kompromitacją ograniczają aktywności poza domem i życie towarzyskie. Nie jest to racjonalne postępowanie, ponieważ nietrzymanie moczu u mężczyzn, podobnie jak w przypadku kobiet, można skutecznie leczyć, są też dostępne dyskretne środki higieniczne, które umożliwiają funkcjonowanie jak dotychczas.
Nietrzymanie moczu u mężczyzn po operacji prostaty – dlaczego się pojawia?
Gruczoł krokowy jest zlokalizowany w pobliżu cewki moczowej i przebiegających w jej sąsiedztwie mięśni Kegla. Operacja usunięcia prostaty może spowodować, że mięśnie te nie będą tak sprawne jak dotychczas, co skutkuje między innymi niekontrolowanym wyciekiem moczu. Dolegliwość tę należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi – im wcześniej podjęte będzie leczenie, tym lepsze jego rezultaty. Jednak nawet po upływie kilku czy kilkunastu miesięcy od operacji leczenie jest możliwe, dlatego zawsze warto je podjąć.
Jak wygląda leczenie przy nietrzymaniu moczu po operacji usunięcia prostaty?
Leczenie ma na celu przede wszystkim wzmocnienie mięśni Kegla i przywrócenie im poprzedniej sprawności. Stosowane są iniekcje, farmakologia, fizjoterapia, ćwiczenia na wzmocnienie mięśni dna miednicy, czasem także zabieg laparoskopowy. Wszystkie te metody są mało inwazyjne i bezpieczne, dają też dobre rezultaty. Na efekty trzeba jednak jakiś czas poczekać, dlatego zaleca się stosowanie środków higienicznych na nietrzymanie moczu u mężczyzn.
Nietrzymanie moczu u mężczyzn – jak zadbać o higienę i komfort psychiczny?
Zanim leczenie przyniesie oczekiwane rezultaty, należy odpowiednio zadbać o higienę. Dostępne są specjalne wkładki urologiczne oraz majtki chłonne przeznaczone dla mężczyzn, na przykład produkty z serii TENA Men. Mają one kształt specjalnie dostosowany do męskiej anatomii, dzięki czemu skutecznie chronią przed przeciekaniem. Produkty TENA mają również system gwarantujący długotrwałą ochronę przed przykrym zapachem, co bardzo ważne dla komfortu psychicznego. Nie trzeba się już obawiać, że otoczenie coś zauważy, i można prowadzić aktywne życie zawodowe i towarzyskie na dotychczasowych zasadach. Wkładki urologiczne i majtki chłonne dla mężczyzn są bardzo dyskretne i praktycznie niewidoczne pod ubraniem, a zapewniają czystość i poczucie komfortu.