Jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej?

przez EduInfo 7 views0

Jak dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej

Z całą pewnością rozmowa kwalifikacyjna jest z jedną cięższych rozmów. Ta rozmowa jest pierwszym krokiem do osiągnięcia wyznaczonego celu – zatrudnienia. Od Ciebie zależy, czy uda Ci się przekonać przyszłego pracodawcę, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko.

Jak dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej?

Pierwszą podstawową rzeczą przed rozmową kwalifikacyjną jest zdobycie informacji o firmie i stanowisku na które się aplikuje. Warto dokładnie przeczytać, jakie są wymagania i powtórzyć sobie informacje.  

Należy pamiętać również o punktualności. Dobrze od razu pokazać, że zależy Ci na pracy. Nikt nie lubi osób spóźnialskich. 

Bardzo ważnym czynnikiem podczas rozmów jest optymizm. Ludzie, którzy są pozytywnie nastawieni do świata, o wiele więcej zyskują. Pamiętaj również o tym !

Jak zaprezentować się na rozmowie rekrutacyjnej?

Pokaż, że umiesz rozmawiać językiem korzyści. Musisz przekonać pracodawcę, co zyska, jeśli to właśnie Ciebie wybierze. Jest to bardzo ważna rzecz. Wiele osób nie potrafi mówić o swoich zaletach i mocnych stron. 

Motywacja to też bardzo istotna rzecz. Udowodnij swojemu pracodawcy, że masz motywację wstawać do pracy. Jeżeli podczas rozmowy kwalifikacyjnej dostrzegasz pewne nieprawidłowości, od razu porusz ten temat. Ustalenie warunków współpracy od razu jest dobre dla obu stron. 

Wypowiadaj się zwięźle i konkretnie. Szanuj swój czas oraz pracodawcy. Dobrze jest przygotować sobie pytania. Pokazujesz swojemu rozmówcy, że profil firmy, do której aplikujesz, został przez Ciebie przeanalizowany.

Czego nie mówić na rozmowie rekrutacyjnej?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto być zrelaksowanym. Nerwy mogą sprawić, że pokazanie się z jak najlepszej strony może stać się wręcz niemożliwe. Nie staraj się być kimś, kim nie jesteś. Wszelkie uprzedzenia zostaw za sobą, a do nowej firmy na rozmowę wejdź z uśmiechem.

Nie zaczynaj rozmowy od płacy. Zawsze lepiej najpierw pokazać się z jak najlepszej strony, a dopiero później poruszyć ten temat. Po dobrej prezentacji jest szansa, że pracodawca zaproponuje lepsze warunki współpracy. Otworzysz sobie także drogę do negocjacji.

Na rozmowie rekrutacyjnej nie powinno także narzekać na poprzedniego pracodawcę, ponieważ może to zostać źle odebrane.

Co jeszcze musisz wiedzieć przed rozmową rekrutacyjną?

Musisz pamiętać, że oprócz standardowej rozmowy kwalifikacyjnej możesz wziąć udział w testach psychologicznych lub w Assessment Center.  Jest to jedna z metod rekrutacji, polegająca na ocenie kompetencji kandydata poprzez obserwację jego zachowania w trakcie rozwiązywania specjalnie opracowanych zadań. Ten rodzaj rekrutacji jest bardzo popularny na Zachodzie i powoli coraz więcej firm w Polsce (zwłaszcza zagranicznych) stosuje ten model rekrutacji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>