Biznes i praca Praca

Jak skutecznie rozwiązać umowę o pracę?

Warto przed podpisaniem umowy o pracę dokładnie zapoznać się z wszystkimi obowiązkami, jakie nakłada na nas taka umowa oraz sprawdzić, jak możemy ją rozwiązać.

Jak rozwiązać umowę z pracodawcą?

Umowa o pracę jest czymś, do czego dąży każdy z nas. Wszyscy chcemy mieć stabilną posadę, która gwarantuje nam nie tylko satysfakcjonujące nas wynagrodzenie, ale również prawa, z jakich będziemy mogli korzystać podczas całego okresu wypełniania swoich obowiązków zawodowych.

Tylko stała umowa o pracę daje nam na przykład podstawę do skorzystania z przysługujących nam dni urlopowych oraz prawo do ubezpieczenia zdrowotnego.

Umowa o pracę pozwala nam również oszczędzać na emeryturę, a to również jest celem podejmowania pracy przez każdego z nas. Jednakże czasami zdarza się tak, ze nie chcemy dłużej pracować na danym stanowisku, nawet w danej firmie czy określonym zakładzie pracy. Jak wówczas rozwiązać umowę o pracę?

Kilka istotnych porad

  1. Sprawdź dokładnie zapis w umowie dotyczący rezygnacji z pracy.
  2. Uprzedź pracodawcę o swoich planach.
  3. Postaraj się porozmawiać z pracodawcą i ustalić wszystkie szczegóły.
  4. Przygotuj się do rezygnacji z pracy – pozamykaj otwarte sprawy i przekazuj swoje obowiązki współpracownikom.

Najlepszym sposobem rozwiązania umowy o pracę jest porozumienie stron. Pracownik może ustalić z pracodawcą warunki wypowiedzenia i rezygnacji z pracy. Wspólnie można ustalić wówczas termin i wysokość odprawy. Ta metoda jest najlepsza, bowiem nie wiąże się ona z żadnymi konsekwencjami prawnymi.

Co zrobić, gdy nie możemy dojść do porozumienia z pracodawcą?

Jeśli jednak pracodawca nie chce dojść do porozumienia, to pracownikowi może być w takiej sytuacji potrzebna porada prawna. Adwokat doradzi, pomoże i przedstawi grożące nam konsekwencje zerwania umowy o pracę i wspólnie z nami ustali najlepsze rozwiązania w sytuacji, gdy porozumienie z pracodawcą niestety nie jest możliwe.

Przeczytaj także:  Gdzie szukać pracy?
Avatar

EduInfo

About Author

Mogą Ci się spodobać

Nowy kierunek studiów FinTech
Biznes Biznes i praca

Zakładasz biznes? Z kim warto współpracować?

Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy będziesz musiał zatrudnić pracowników lub rozpocząć z kimś współpracę partnerską. Na co warto zwrócić
Biznes i praca Praca

Praca w domu – przyjemność czy udręka?

Kto z nas nie chciałby uniknąć porannego wstawania, korków  na mieście i hałasu w biurze? Niektóre zawody pozwalają na ominięcie