Warto przed podpisaniem umowy o pracę dokładnie zapoznać się z wszystkimi obowiązkami, jakie nakłada na nas taka umowa oraz sprawdzić, jak możemy ją rozwiązać.
W artykule dowiesz się:
Jak rozwiązać umowę z pracodawcą?
Umowa o pracę jest czymś, do czego dąży każdy z nas. Wszyscy chcemy mieć stabilną posadę, która gwarantuje nam nie tylko satysfakcjonujące nas wynagrodzenie, ale również prawa, z jakich będziemy mogli korzystać podczas całego okresu wypełniania swoich obowiązków zawodowych.
Tylko stała umowa o pracę daje nam na przykład podstawę do skorzystania z przysługujących nam dni urlopowych oraz prawo do ubezpieczenia zdrowotnego.
Umowa o pracę pozwala nam również oszczędzać na emeryturę, a to również jest celem podejmowania pracy przez każdego z nas. Jednakże czasami zdarza się tak, ze nie chcemy dłużej pracować na danym stanowisku, nawet w danej firmie czy określonym zakładzie pracy. Jak wówczas rozwiązać umowę o pracę?
Kilka istotnych porad
- Sprawdź dokładnie zapis w umowie dotyczący rezygnacji z pracy.
- Uprzedź pracodawcę o swoich planach.
- Postaraj się porozmawiać z pracodawcą i ustalić wszystkie szczegóły.
- Przygotuj się do rezygnacji z pracy – pozamykaj otwarte sprawy i przekazuj swoje obowiązki współpracownikom.
Najlepszym sposobem rozwiązania umowy o pracę jest porozumienie stron. Pracownik może ustalić z pracodawcą warunki wypowiedzenia i rezygnacji z pracy. Wspólnie można ustalić wówczas termin i wysokość odprawy. Ta metoda jest najlepsza, bowiem nie wiąże się ona z żadnymi konsekwencjami prawnymi.
Co zrobić, gdy nie możemy dojść do porozumienia z pracodawcą?
Jeśli jednak pracodawca nie chce dojść do porozumienia, to pracownikowi może być w takiej sytuacji potrzebna porada prawna. Adwokat doradzi, pomoże i przedstawi grożące nam konsekwencje zerwania umowy o pracę i wspólnie z nami ustali najlepsze rozwiązania w sytuacji, gdy porozumienie z pracodawcą niestety nie jest możliwe.