Biznes i praca Praca

Praca w domu – przyjemność czy udręka?

Kto z nas nie chciałby uniknąć porannego wstawania, korków  na mieście i hałasu w biurze? Niektóre zawody pozwalają na ominięcie tych wszystkich mniej przyjemnych aspektów pracy w biurze. Czy jednak praca w domu to tylko same zalety?

Fotel, laptop i wygodne ubranie

Wszystko czego najczęściej potrzebuje osoba pracująca w domu to laptop z dostępem do internetu, wygodne biurko i krzesło. Praca w domu to z pewnością duże udogodnienie – nie trzeba martwić się o swój strój czy wygląd. Można też dużo później wstawać, bo nie ma potrzeby stania w korkach czy pośpiechu na tramwaj.

Ten system pracy to jednak nie tylko korzyści. Kiedy warto zdecydować się na pracę w domu? Czy pracodawcy często zgadzają się na taką formę zatrudnienia? Najczęściej taki system pracy wybierany jest w działach związanych z IT, e-commerce czy pracą twórczą – pisaniem, programowaniem czy tworzeniem grafik.

Czego wymaga od nas praca w domu?

  1. Ogromnej samodyscypliny
  2. Przygotowania planu z zadaniami i czasem ich realizacji
  3. Wydzielenia przestrzeni do pracy
  4. Pilnowania granicy pomiędzy pracą a życiem prywatnym

Przede wszystkim wymaga również dużej dawki odpowiedzialności i umiejętności zarządzania swoim czasem. W takim systemie dobieramy sobie najlepsze dla nas godziny pracy – poranne lub popołudniowe.

Niestety praca w domu wymaga od nas ogromnej samodyscypliny, ponieważ bez odpowiednio przygotowanego planu z rozpisanymi zadaniami możemy pozwolić sobie na zbyt długie przerwy, a w wyniku tego będziemy pracować dłużej niż gdybyśmy wykonywali te same obowiązki w biurze.

Kolejnym ważnym punktem jest stworzenie miejsca do pracy, które po upływie określonej ilości czasu będziemy opuszczać. To pozwoli zachować nam granicę pomiędzy pracą a życiem osobistym, a co przy takim stylu pracy jest niezwykle łatwo zaniedbać. Także, gdy kończysz pracę odejdź od biurka i już do niego nie wracaj.

Przeczytaj także:  Jak podnieść swoje kwalifikacje zawodowe?

Mimo wszystko praca w domu jest dużym obciążeniem dla osób lubiących towarzystwo innych ludzi. W biurze rozwijamy przecież nowe znajomości i mamy szansę na poszerzenie grona znajomych. Praca w domu jest więc lepszą alternatywą dla osób nieśmiałych i preferujących pracę w ciszy.

W założeniu praca w domu pozwala nam efektywniej wykorzystać czas, bo nie musimy nigdzie dojeżdżać ani przygotowywać się do wyjścia. Pamiętaj jednak, że wymaga za to bardzo dużego zaangażowania i koncentracji. W domu rozpraszać może brak nadzoru, bardzo duża swoboda i świadomość, że zawsze masz czas na dokończenie zadania.

Praca w domu ma wiele zalet, ale sprawdzi się tylko wtedy gdy jesteśmy w stanie w 100% skupić się na pracy w wyznaczonych godzinach. W innym przypadku może skończyć się to w taki sposób, że zamiast odpoczywać będziemy nadrabiać zaległości, a granica między pracą i życiem prywatnym zniknie.

Jak zorganizować swój dzień, pracując w domu?

  1. Zacznij od ustalenia godzin w których pracujesz z wyznaczeniem dwóch 10-15 minutowych przerw na posiłek.
  2. Zachowuj się tak, jak w biurze – nie spóźniaj się.
  3. Wypisz zadania od najbardziej wymagających i według Ciebie najtrudniejszych – w ten sposób jest duża szansa, że pod koniec dnia najpilniejsze sprawy zostaną załatwione.
  4. Nie oglądaj telewizji w przerwach, a przede wszystkim nie włączaj TV, aby grał w tle – tylko Cię to rozproszy.
  5. Wyznacz miejsce, w którym pracujesz i kiedy w nim jesteś zajmuj się tylko istotnymi sprawami – w ten sposób zaprogramujesz się na pracę w konkretnym miejscu.
  6. Nie odkładaj rzeczy na potem – to że pracujesz w domu nie sprawi, że masz nieograniczoną ilość czasu do wykorzystania.

Bardzo ważne, aby zadbać o granice pomiędzy pracą a własnym życiem. Naucz się odpoczywać i nie pozwól, aby praca w domu zabrała Ci cały Twój czas.

 

Przeczytaj także:  Jak zarobić pieniądze w Internecie?
Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Nowy kierunek studiów FinTech
Biznes Biznes i praca

Zakładasz biznes? Z kim warto współpracować?

Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy będziesz musiał zatrudnić pracowników lub rozpocząć z kimś współpracę partnerską. Na co warto zwrócić
Biznes i praca Praca

Jak skutecznie rozwiązać umowę o pracę?

Warto przed podpisaniem umowy o pracę dokładnie zapoznać się z wszystkimi obowiązkami, jakie nakłada na nas taka umowa oraz sprawdzić,