Zdrowotne właściwości złota

przez EduInfo 13 682 views0

Złoto od wieków intrygowało ludzi i było jednym z tych kruszców, których wartość była największa. Nawet dziś, gdy powstają inne kruszce i stopy, nawet bardziej wartościowe pod względem finansowym, złoto pozostaje przyjacielem człowieka. Wynika to między innymi z jego właściwości prozdrowotnych.

Niegdyś złoto stanowiło przede wszystkim walutę, ale również element terapii w poważniejszych schorzeniach. Dziś stosuje się je w kosmetyce, nadając preparatom właściwą wartość – i cenową, i odżywczą. Sprawdźmy, jak wygląda cenny wpływ złota na zdrowie.

Złoto niegdyś

W dawnych czasach złoto wykorzystywano przede wszystkim w leczeniu rozmaitych schorzeń skóry i błon śluzowych, jak również przy problemach z kośćmi, wątrobą czy chorobami wenerycznymi. Po raz pierwszy na medyczne zastosowanie złota w sposób udokumentowany wpadli Chińczycy, jeszcze przed naszą erą. Potem również w Grecji był to środek stosowany w lecznictwie. W XIX wieku odkryto, że złoto radzi sobie z rozmaitymi bakteriami.

Złoto dziś

Dziś wiemy, że złoto działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, a także hamuje rozwój infekcji autoimmunologicznych. Ma również właściwości antyalergiczne, blokując wytwarzanie w organizmie histaminy. Stosuje się je również przy leczeniu długotrwałych infekcji skóry i błon śluzowych. Nie bez znaczenia jest to, że w kosmetyce złoto pojawia się w preparatach odmładzających, regenerujących i wyrównujących koloryt skóry.

W jakiej formie?

Złoto stosuje się przede wszystkim w kremach oraz rozmaitych preparatach stosowanych miejscowo, zewnętrznie. Istnieje tylko jeden rodzaj złota do stosowania doustnego. Niestety, choć złoto jest przydatne przy leczeniu, nie należy przesadzać z jego stosowaniem – trudno się usuwa z organizmu przy klasycznej diecie, a ponieważ odkłada się w wątrobie – jest toksyczne w dużych ilościach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>