Skończyłeś studia i masz wyższe wykształcenie? Zastanawiasz się nad tym, aby jeszcze poszerzyć swoją wiedzę? Masz kilka rozwiązań – dodatkowy kierunek, albo studia podyplomowe. Co wybrać? Czy studia podyplomowe to dobre rozwiązanie?
W artykule dowiesz się:
Co to są studia podyplomowe?
Na samym początku warto wyjaśnić sobie, czym są studia podyplomowe i czym różnią się od typowych studiów. Jest to inny rodzaj kształcenia niż standardowe studia wyższe – aby móc się na takie studia zapisać, trzeba już posiadać tytuł w danej dziennie. Nie są to również studia doktoranckie, które dają nam tytuł doktora.
Po zakończeniu nauki na studiach podyplomowych otrzymuje się świadectwo ich ukończenia. W niektórych przypadkach słuchacze zobowiązani są do napisania i obrony pracy dyplomowej.
Dla kogo są studia podyplomowe?
Studia podyplomowe są przede wszystkim dla osób, które mają określony cel w życiu. Posiadają już dyplom w danej dziedzinie i chcą podnieść swoje kwalifikacje. Taki rodzaj kształcenia jest często wybierany przez specjalistów, na przykład lekarzy, którzy chcieliby rozszerzyć swoją specjalizację. Nie jest to jednak reguła. Na studia podyplomowe może zapisać się każdy, kto ma już tytuł magistra, inżyniera lub licencjata, a chciałby się dalej kształcić.
Teraz czas odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie – czy warto? Nie jest to łatwa odpowiedź, ponieważ wszystko zależy od indywidualnej sytuacji każdego z nas. Dziś wiele osób posiada już tytuł magistra i nie jest to zbyt przekonujący argument na rynku pracy. W takim przypadku warto iść na studia podyplomowe. W ten sposób łatwiej nam będzie znaleźć wymarzoną pracę. Korzyści jest oczywiście więcej.
Jak wybrać kierunek studiów podyplomowych?
Najważniejsze przy wyborze jest zastanowienie się nad korzyściami, które dają nam takie studia. Wybierając ich kierunek, warto zwrócić uwagę na realne zalety oraz to, czy nowy kierunek nie będzie pokrywał się z tym, co zdobyliśmy w czasie poprzednich etapów kształcenia. Studia podyplomowe mają uzupełniać naszą wiedzę i kwalifikacje, a nie jedynie zabierać nasz czas.