Sport Sprzęt sportowy

Co wspólnego mają buty z matą do jogi?

buty do jogi

Joga nie wymaga wielkich przygotowań. W zasadzie można jednego dnia podjąć decyzję o rozpoczęciu praktykowania jogi, a drugiego zacząć ćwiczenia. Jedna rzecz, która na pewno nam się przyda, to mata do jogi. Dlaczego?

Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież matę można wypożyczyć albo spróbować ćwiczeń na zwykłym kocu czy też karimacie, ponieważ nie wiadomo, na ile joga stanie się naszą pasją i czy przypadkiem nie będzie to chwilowe zauroczenie. Teoretycznie taki wywód myślowy ma sens. Faktem jest, że niektórzy mają słomiany zapał i stosunkowo szybko zniechęcają się do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Niekiedy tłumaczą się brakiem czasu bądź nadmiernym zmęczeniem codziennymi obowiązkami, problem może też tkwić w zbyt trudnych ćwiczeniach. Przyczyny rezygnacji bywają rozmaite i zazwyczaj okazują się zwykłą wymówką. Brak czasu z reguły wynika ze złej organizacji całego dnia albo brania na siebie zbyt wielu obowiązków, z których można zrezygnować czy też zlecić je komuś innemu. Zmęczenie najczęściej jest spowodowane ogromnym przeciążeniem, ale warto zdać sobie sprawę, że jedną z podstawowych zalet jogi jest nauczenie się odpoczynku, relaksu i trudnej sztuki odpuszczania sobie, jeżeli czujemy, że coś nas przerasta. Z kolei problemy z osiągnięciem określonej pozycji nie są czymś wyjątkowym. Trzeba sobie uświadomić, że joga porusza tak naprawdę cały organizm i angażuje wszystkie mięśnie i stawy, nawet te, o których nigdy nie słyszeliśmy i nie wiedzieliśmy, że one istnieją w naszym ciele. Raczej rzadko się zdarza, że mamy na tyle dobrze rozciągnięte ciało, aby bez wysiłku wykonać, niekiedy dość skomplikowane, asany. Większość z nas musi powoli dochodzić do dobrej elastyczności. Jeżeli poziom ćwiczeń wydaje się nam za wysoki, to wystarczy coś zmienić w praktyce i skupić się na tych najłatwiejszych pozycjach, które również mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Po jakimś czasie na pewno uda nam się wejść na wyższy poziom. Kłania się sztuka cierpliwości i pokory.

buty do jogi
Czy ktoś lubi chodzić w cudzych butach?

Buty zawsze dopasowują się do określonej stopy, a te mamy różne. To dlatego tak niewygodnie byłoby nam w obuwiu pożyczonym. Kwestia komfortu noszenia butów i wygody chodzenia jest tylko jednym z aspektów, ale nie można zapominać o higienie. Ktoś mógłby zapytać, a co wspólnego mają buty z matą do jogi? Wbrew pozorom, bardzo wiele. Mata do jogi jest również takim elementem niezwykle osobistym, jak właśnie buty. Kładziemy się na niej, a niekiedy nasze ciało jest spocone. Dotykamy ją rękami, stopami. Nachylamy się nad nią. Innymi słowy, mamy z nią bardzo bezpośredni kontakt. Zdecydowanie bardziej komfortowo będziemy się czuć, kiedy wszystkie ćwiczenia wykonamy na własnej macie, bez wdychania obcych zapachów i narażania się na kontakt z cudzymi bakteriami.
Warto też zdać sobie sprawę z faktu, że mata do jogi dopasowuje się do kształtów konkretnego człowieka. Różnimy się przecież wzrostem, wagą i budową ciała, więc naciskamy na matę w innych miejscach i nawet poziom nacisku będzie odmienny. Po jakimś czasie użytkowania maty każdy jest w stanie zauważyć subtelne różnice w jej wyglądzie.
Ktoś powie, że to jakieś detale i nie ma sensu na nich się skupiać. Nic bardziej mylnego. To właśnie takie szczegóły mogą okazać się kluczowe i od nich może zależeć, czy będziemy kontynuować praktykę jogi. Jeżeli buty mamy niewygodne, to przestajemy w nich chodzić. Jeżeli na treningu jogi nie poczujemy się komfortowo, to z całą pewnością zaczniemy szukać wymówek, aby zaprzestać praktyki. To jest naturalny odruch i trudno się temu dziwić. Chociaż wydaje się to niemożliwe, właśnie nieodpowiednio dobrana mata do jogi może nas zniechęcić do ćwiczeń.

Przeczytaj także:  Sport na wakacjach? Kitesurfing!

Poczuj się sobą!

Własna mata nie jest przejawem snobizmu, ale to konieczność, aby początek przygody z jogą był w pełni udany i stanowił impuls do dalszych ćwiczeń. Na takiej macie możemy się w pełni zrelaksować, bez myślenia o tym, kto na niej ćwiczył przed nami. Możemy poczuć się sobą i skupić się na tym, co najważniejsze w praktyce. Oczywiście jakość maty też ma znaczenie. Nie porywajmy się na jakieś promocje w marketach, ponieważ zbyt niska cena maty powinna wzbudzić naszą ostrożność co do jakości produktu. Często będą to maty wykonane z tworzywa sztucznego bardzo niskiej jakości, które zawiera w sobie substancje szkodliwe dla naszego zdrowia, a przecież zaczynamy ćwiczyć jogę, aby poczuć się lepiej zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Lepszym wyborem będzie np. taka mata do jogi, która ma certyfikat Oeko-Tex Standard 100 poświadczający, iż przy jej produkcji nie użyto żadnych substancji zanieczyszczających środowisko i mających niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Wydaje się, że nie ma sensu oszczędzać na swoim zdrowiu i komforcie użytkowania maty i dobrze od samego początku postawić na produkt wysokiej jakości. Mamy wtedy większe szanse na to, aby joga stała się naszą pasją i nawykiem. Nasz organizm będzie nam naprawdę wdzięczny, a my sami odczujemy to na co dzień, kiedy nasze ciało stanie się elastyczne i zrelaksowane.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Sport Trening sportowy

Najciekawsze sporty ekstremalne

Czego to człowiek już nie wymyśli? Sport to zdrowie, ale czy ekstremalne sporty to jeszcze zdrowie, czy utrata rozumu? Przeczytaj
Sport Sprzęt sportowy

Strój bramkarza – co kupić?

Jeśli ktoś gra w piłkę, to oprócz talentu, odrobiny szczęścia i treningów, potrzebuje również odpowiedniego stroju. Co powinno się jednak