Edukacja

Kącik dla dziecka do nauki – jak go urządzić?

Dzieko w urządzony pokoju uczące się przy komputerze

Niekiedy nasze dziecko niechętnie siada do nauki nie dlatego, że nie chce zdobyć nowej wiedzy, ale po prostu otoczenie nie pozwala mu na odpowiednią koncentrację. Kącik do nauki dla dziecka nie musi być wyposażony w najnowsze rozwiązania technologiczne i spełniać szeregu trudnych do osiągnięcia wymogów – wystarczy, że spełnimy tylko kilka warunków.

Spersonalizowana przestrzeń

Dzieci potrzebują wystarczającej przestrzeni podczas nauki i zabawy, która jest dobrze oświetlona i ma komfortową temperaturę. Przestrzeń wewnętrzna, która jest zadbana, czysta i kolorowa, wysyła wiadomość do małego dziecka, że jest tu mile widziane i to miejsce należy do niego.

Niektóre dzieci doświadczają niedopuszczalnie wysokiego poziomu stresu, gdy są narażone na stałą aktywność i interakcje. Miejsca, w których dzieci mogą odpocząć nawet od swoich najbliższych, promują pozytywną samoocenę. Zapewnienie dziecku możliwości, przestrzeni i czasu do samotnych zajęć, może przyczynić się do większego zainteresowania nauką.

Każde dziecko musi wiedzieć, że inni cenią jego sztukę lub pracę. Obrazy, dyplomy, nagrody lub inna indywidualna praca stworzona przez dzieci powinna znajdować się w kąciku do nauki. Bycie docenionym za swój trud jest jedną z największych motywacji dla dziecka.

Umeblowanie zgodne z potrzebami

Dzieci potrzebują odpowiednich mebli, aby sprostać wymaganiom codziennych harmonogramów. Podstawowe meble, takie jak stoliki i krzesła powinny być solidne i dopasowane do wzrostu dziecka, aby mogło czuć się komfortowo, mieć odpowiednie wsparcie ciała i skoncentrować się na uczeniu i rutynowych zajęciach. Pamiętajmy o tym, że obok biurka i krzesła powinny znajdować się również meble, które umożliwią dziecku wygodny odpoczynek w czasie przerwy od nauki.  Miękkie fotele i zabawki pozwalają dzieciom na relaks i odprężenie, dzięki czemu są w stanie nabrać sił na kolejną godzinę pracy. Jeśli taka odskocznia nie będzie znajdować się zbyt daleko od miejsca nauki, to istnieje większe prawdopodobieństwo na to, że dziecko nie rozkojarzy się i nie pochłonie w zabawie.

Avatar

EduInfo

About Author

1 Comment

  1. Avatar

    Jola

    11 września 2020

    Jak dla mnie najważniejsze jest duże biurko tylko z najpotrzebniejszymi przedmiotami, aby dziecko mogło się skupić na nauce, a nie rozpraszać zabawkami.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Edukacja

II edycja ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na powieść dla młodzieży Wydawnictwa TELBIT

Zapraszamy wszystkich autorów – znanych, mniej znanych i debiutantów do nadsyłania utworów na Konkurs Literacki, w którym główną nagrodą jest 5000
Edukacja

PALINDROMY, czyli jak połączyć intelekt z dowcipem

Nie tylko intelektualiści korzystają z uroków palidromów. Coraz częściej stają się one prawdziwą uciechą dla zwolenników łączenia humoru z intelektualnym