Edukacja

Na czym polegają kursy szybkiego czytania?

kurs szybkiego czytania

Kursy szybkiego czytania mają sprawić, że osoba biorąca w nich udział będzie w stanie szybciej postrzegać treść oraz dobrze ją rozumieć. Uczestnik kursu pozna techniki szybkiego czytania, dzięki którym w krótkim czasie stanie się to możliwe.

Nieekonomiczne czytanie

Kurs szybkiego czytania ma na celu między innymi poszerzenie pola widzenia u osoby uczącej się. Ma ono kształt elipsy i przeciętnie pozwala na percepcję mniej więcej 20 znaków (dwa, trzy słowa). To niewystarczające i nieekonomiczne postrzeganie treści. Ćwiczenia mają sprawić, że będzie się widzieć więcej tekstu.

Nieekonomiczne jest również tak zwane sylabizowanie, którego uczy się w szkołach. Na kursie ten nawyk będzie się próbowało zastąpić czytaniem po kilka wyrazów, przy zastosowaniu pełnego pola percepcji. Co więcej, badacze wykazali, że takie szybsze czytanie pomaga również w skuteczniejszym zapamiętaniu treści.

Odruch regresji

Nauka szybkiego czytania obejmuje również zwalczanie tak zwanego odruchu regresji, czyli przesunięcia wzroku wstecz na wyraz już czytany. Regresja pojawia się wtedy, gdy osoba nie jest pewna znaczenia słowa albo kontekstu zdania, jeśli na przykład w tekście występują wyrazy obcego pochodzenia. Opanowanie techniki szybkiego czytania spowoduje, że odruch ten nie będzie występować i nawet trudne treści będą pochłaniane jednym spojrzeniem. Nie będzie się tracić czasu na zatrzymywanie, a proces ulegnie przyspieszeniu.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Edukacja

II edycja ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na powieść dla młodzieży Wydawnictwa TELBIT

Zapraszamy wszystkich autorów – znanych, mniej znanych i debiutantów do nadsyłania utworów na Konkurs Literacki, w którym główną nagrodą jest 5000
Edukacja

PALINDROMY, czyli jak połączyć intelekt z dowcipem

Nie tylko intelektualiści korzystają z uroków palidromów. Coraz częściej stają się one prawdziwą uciechą dla zwolenników łączenia humoru z intelektualnym