Bakteryjne infekcje pochwy – przyczyny i leczenie

przez EduInfo 4 403 views0

infekcja pochwy przyczyny objawy

Infekcje intymne mogą przydarzyć się praktycznie każdej kobiecie. Dlatego tak ważne jest to, aby wiedzieć, jakie są ich przyczyny, objawy i sposoby leczenia. W tym artykule skupiamy się na infekcjach intymnych o podłożu bakteryjnym. Co warto o nich wiedzieć? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Jakie są przyczyny zakażeń bakteryjnych?

Zakażenia bakteryjne, podobnie jak inne infekcje intymne związane są z zaburzeniami równowagi flory bakteryjnej pochwy. W przypadku omawianych zakażeń za infekcję odpowiadają patogeny w postaci „złych” baterii, które rozwijają się w pochwie, kiedy powstaną dla nich korzystne warunki. Rozwojowi infekcji bakteryjnych mogą sprzyjać:

  • krwawienia miesięczne;
  • wcześniejsze infekcje pochwy;
  • zmiany hormonalne;
  • osłabienie organizmu.

Jakie są objawy infekcji intymnych o podłożu bakteryjnym?

Infekcje intymne wywołane bakteriami najczęściej objawiają się:

  • upławami – w przypadku zakażenia na tle bakteryjnym upławy zmieniają zapach i kolor. Mogą być żółte, lekko brązowe lub nawet różowate;
  • pieczeniem, świądem i obrzmieniem okolic intymnych;
  • trudnościami przy oddawaniu moczu;
  • bólem w czasie stosunku seksualnego.

Jak leczy się infekcje bakteryjne pochwy?

W celu wyleczenia infekcji bakteryjnych pochwy należy udać się do lekarza ginekologa, który po potwierdzeniu podłoża infekcji przypisze odpowiednie lekarstwa – najczęściej konieczna jest antybiotykoterapia. Wspierająco do kuracji przypisanej przez lekarza, warto stosować produkty probiotyczne, które zawierają szczepy bakterii kwasu mlekowego. Pozwala to na odbudowanie korzystnej flory bakteryjnej w pochwie.

Więcej na temat działania preparatów probiotycznych w leczeniu infekcji intymnych można przeczytać na stronie piramidazdrowiaintymnego.pl.

Jak uniknąć infekcji intymnych?

Infekcji intymnych na tle bakteryjnym można uniknąć przede wszystkim odpowiednio dbając o swoją higienę. Do mycia miejsc intymnych najlepiej używać specjalistycznych płynów lub żeli – nigdy mydła czy żelu do mycia całego ciała. Ważna jest też dobrze dobrana bielizna, która powinna być przewiewna i nieobciskająca. Wspierająco w profilaktyce infekcji intymnych również warto przyjmować specjalne probiotyki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>