Biznes i praca Praca

Jak podnieść swoje kwalifikacje zawodowe?

szkolenia

Sytuacja na rynku pracy nieustannie się zmienia. Konieczne jest więc podejmowanie odpowiednich kroków, w celu dostosowania się do aktualnych potrzeb rynkowych. Aby sprostać rosnącym wymaganiom pracodawców należy posiadać szerokie wykształcenie, być gotowym do podejmowania nowych działań i stale podnosić swoje kwalifikacje zawodowe.

 

Kursy i szkolenia

Szkolenia i kursy należą do najczęściej wybieranych form podnoszenia kwalifikacji zawodowych, zarówno dla pracowników jak i osób bezrobotnych. Najczęściej wybierane są przez osoby, które nie mogą znaleźć pracy w zawodzie lub z różnych przyczyn muszą zmienić swoje kwalifikacje. Osoby bezrobotne mają możliwość ubiegania się o sfinansowanie tego typu kursów i szkoleń.

Szkolenia wewnętrzne

Kolejną formą podnoszenia kwalifikacji zawodowych są szkolenia wewnętrzne, organizowane dla pracowników firmy. Ich zastosowanie ma sens wówczas, gdy spora część zespołu zgłasza potrzebę rozwoju w danym obszarze. Szkolenia organizowane są przez jednostki współpracujące z firmą tj. uczelnie wyższe, firmy szkoleniowe i inne. Szkolenia pracownicze umożliwiają zdobycie nowych umiejętności i kompetencji. Warto więc sprawdzić, czy w naszej firmie odbywają się tego typu szkolenia.

Staże i praktyki

Do sposobów podnoszenia kwalifikacji zawodowych można zaliczyć także staże i praktyki. Najczęściej wybierane są one przez studentów i osoby rozpoczynające karierę zawodową. Można spotkać zarówno bezpłatne jak i płatne praktyki. Staże i praktyki pozwalają zdobyć cenne doświadczenie pod okiem specjalistów w swojej dziedzinie.

Studia podyplomowe

Zdobycie wykształcenia wpływa na rozwój zawodowy. Studia podyplomowe pozwalają podnieść lub uzupełnić zdobyte już wykształcenie. Warto poszukać ofert finansowanych lub dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.

E-learning coraz bardziej popularny

E-learning stanowi dobrą alternatywę dla pozostałych form podnoszenia kwalifikacji zawodowych, ponieważ umożliwia zdobywanie wiedzy online. Jest to najbardziej elastyczna forma edukacji, dopasowana do indywidualnej sytuacji pracownika. Każdy może samodzielnie dostosować tempo i czas nauki do własnych możliwości. Wśród tego typu szkoleń znajdziemy zarówno szkolenia twarde jak i miękkie, bezpłatne i odpłatne. Kursy e‑learningowe są idealnym rozwiązaniem dla kobiet wychowujących dzieci.

Przeczytaj także:  Gdzie szukać pracy?
Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Nowy kierunek studiów FinTech
Biznes Biznes i praca

Zakładasz biznes? Z kim warto współpracować?

Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy będziesz musiał zatrudnić pracowników lub rozpocząć z kimś współpracę partnerską. Na co warto zwrócić
Biznes i praca Praca

Jak skutecznie rozwiązać umowę o pracę?

Warto przed podpisaniem umowy o pracę dokładnie zapoznać się z wszystkimi obowiązkami, jakie nakłada na nas taka umowa oraz sprawdzić,