Przykładowy list motywacyjny – najważniejsze elementy

przez EduInfo 7 924 views0

Pisząc list motywacyjny warto przede wszystkim uargumentować, dlaczego chcemy pracować w danej firmie. Jakie mamy względem oferowanego stanowiska predyspozycje? Sprawdź, co jeszcze powinien zawierać list motywacyjny.

Co więcej każdy pisany przez nas przykładowy list motywacyjny powinien być:

  • czytelny,
  • pisany w tonie grzecznościowym,
  • odpowiednio sformatowany na komputerze.

Kolejną ważną zasadą pisania dobrych listów motywacyjnych będzie tworzenie ich w zwięzły i konkretny sposób. Bez rozpisywania się i szczegółów, które mogą nie mieć nic wspólnego z tym, co ważne, i co może zainteresować potencjalnego pracodawcę.

List nie powinien przekroczyć jednej strony dokumentu. Warto także zwrócić uwagę na poprawność zapisanych przez nas treści, w tym na ortografię oraz interpunkcję, która będzie świadczyła między innymi o naszym profesjonalizmie. W liście motywacyjnym można, jak najbardziej wykazać się wiedzą na temat firmy, do której aplikujemy. Będzie to, bowiem oznaczało, że interesujemy się tym, czym zajmuje się firma, w jakiej branży działa, i co jest jej celem. Są to szczegóły, które mają znaczenie.

kurs szybkiego czytania grupowy

Co powinno po kolei znaleźć się w liście motywacyjnym?

Po pierwsze list powinien być adresowany do konkretnej osoby. Następnie powinien zawierać wstęp, który będzie wyjaśniał osobie go czytającej, o jakie stanowisko się staramy. We wstępie informujemy potencjalnego pracodawcę o posiadanych rekomendacjach pochodzących od osób, u których pracowaliśmy wcześniej. Warto również wspomnieć o tym, gdzie znaleźliśmy ogłoszenie.

Porządkowym etapem pisania listu będzie rozwinięcie, które powinno zawierać wyjaśnienia w związku z tym, dlaczego akurat staramy się o wskazaną posadę oraz, że zdajemy sobie sprawę z tego, na czym będą polegały nasze obowiązki w przypadku otrzymania angażu.

Na zakończenie dziękujemy za przeczytanie listu, i zaświadczamy o tym, iż chętnie spotkamy się osobiście na rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętajmy o tym, żeby unikać zwrotów błagalnych i trybu rozkazującego np. „Chcę u Pana pracować, ponieważ brakuje mi środków do życia” albo „Musicie mnie zatrudnić, bo jestem najlepszy”.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>