Mini komputer z oprogramowaniem Windowsa 10 w prezencie? Sprawdź, co oferuje Raspberry Pi 2.
Pierwsza wersja została wypuszczona w 2012 roku i od tamtej pory przybywa coraz więcej fanów tego minikomputera. Co ciekawe w rzeczywistości jest to po prostu mała płytka – nie posiadająca nawet obudowy.
Za 35 dolarów możemy otrzymać model oferujący:
– 1 GB LPDDR2 SDRAM ( czyli 2 razy więcej pamięci niż poprzedni model)
– 4-rdzeniowy proces
– pełną kompatybilność z modelem Raspberry Pi 1
Poza tym nowa wersja mikrokomputera ma 6-krotnie większą moc obliczeniową przy złożonych zadaniach wielowątkowych oraz 1,5 razy większą przy jednowątkowych.
Dzięki większej liczbie pamięci ( w poprzednim modelu 512 Mb) będziemy w stanie uruchomić więcej aplikacji w tym samym czasie. Być może taka specyfikacja nie robi większego wrażenia – w erze smartfonów i tabletów trudno tego wymagać. Mimo wszystko, porównując cenę do wydajności Rasberry Pi 2 plasuje się na naprawdę dobrym miejscu.
W artykule dowiesz się:
Rasberry Pi 2 – jakie dodatki?
Tu nie zaszła duża zmiana i nadal będziemy mogli skorzystać z złącza USB oraz gniazda Ethernet, które pozwala na podłączenie się z siecią bez obecności zewnętrznego moduły Wi-Fi.
Rasberry Pi 2 – współpraca z Microsoft
Kupując ten minikomputer od razu stajemy się także właścicielami Windowsa 10, który zobowiązał się do stworzenia takiej wersji oprogramowania. Poprzednie modele nadal pozostają w sprzedaży. Na filmiku poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądały i pracowały poprzednie modele:
Czego potrzebujesz, aby uruchomić minikomputer?
- Zasilacza – najlepiej wyposażyć się w specjalnie przeznaczony dla płytki. Rasberry Pi bywa nieco kapryśny, jeśli chodzi o zasilenie.
- Aktywny hub USB
- Karta pamięci microSD – jeśli zależy nam na bardziej zaawansowanych działaniach.
- Przydatne będą też komputer z dostępem do internetu i czytnikiem microSD oraz klawiatura i mysz.
Sam projekt Rasberry został stworzony przez wykładowców Uniwersytetu Cambridge, którzy widząc pogorszenie się umiejętności programistów i tworzonych przez nich programów postanowili wspomóc swoich studentów tanią platformą do nauki.
Obecnie Rasberry jest najpopularniejszym minikomputerem w sprzedaży, mimo że podobne modele wypuściła Nvidia i VIA.