Technologia

Raspberry Pi 2 – komputer za 100 zł?

Mini komputer z oprogramowaniem Windowsa 10 w prezencie? Sprawdź, co oferuje Raspberry Pi 2.

Pierwsza wersja została wypuszczona w 2012 roku i od tamtej pory przybywa coraz więcej fanów tego minikomputera. Co ciekawe w rzeczywistości jest to po prostu mała płytka – nie posiadająca nawet obudowy.

Za 35 dolarów możemy otrzymać model oferujący:

– 1 GB ‪‪LPDDR2 SDRAM ( czyli 2 razy więcej pamięci niż poprzedni model)

– 4-rdzeniowy proces

– pełną kompatybilność z modelem Raspberry Pi 1

Poza tym nowa wersja mikrokomputera ma 6-krotnie większą moc obliczeniową przy złożonych zadaniach wielowątkowych oraz 1,5 razy większą przy jednowątkowych.

Dzięki większej liczbie pamięci ( w poprzednim modelu 512 Mb) będziemy w stanie uruchomić więcej aplikacji w tym samym czasie. Być może taka specyfikacja nie robi większego wrażenia – w erze smartfonów i tabletów trudno tego wymagać. Mimo wszystko, porównując cenę do wydajności Rasberry Pi 2 plasuje się na naprawdę dobrym miejscu.

Rasberry Pi 2 – jakie dodatki?

Tu nie zaszła duża zmiana i nadal będziemy mogli skorzystać z złącza USB oraz gniazda Ethernet, które pozwala na podłączenie się z siecią bez obecności zewnętrznego moduły Wi-Fi.

Rasberry Pi 2 – współpraca z Microsoft

Kupując ten minikomputer od razu stajemy się także właścicielami Windowsa 10, który zobowiązał się do stworzenia takiej wersji oprogramowania. Poprzednie modele nadal pozostają w sprzedaży. Na filmiku poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądały i pracowały poprzednie modele:

Czego potrzebujesz, aby uruchomić minikomputer?

  1. Zasilacza – najlepiej wyposażyć się w specjalnie przeznaczony dla płytki. Rasberry Pi bywa nieco kapryśny, jeśli chodzi o zasilenie.
  2. Aktywny hub USB
  3. Karta pamięci microSD – jeśli zależy nam na bardziej zaawansowanych działaniach.
  4. Przydatne będą też komputer z dostępem do internetu i czytnikiem microSD oraz klawiatura i mysz.

Sam projekt Rasberry został stworzony przez wykładowców Uniwersytetu Cambridge, którzy widząc pogorszenie się umiejętności programistów i tworzonych przez nich programów postanowili wspomóc swoich studentów tanią platformą do nauki.

Obecnie Rasberry jest najpopularniejszym minikomputerem w sprzedaży, mimo że podobne modele wypuściła Nvidia i VIA.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Technologia

5 aplikacji, które musisz mieć w swoim telefonie!

Smartfony prawie całkowicie wyparły z codziennego użytku notatniki i kalendarze. Dla większości osób to pierwsza rzecz po którą sięgają po
Technologia

Czy jesteś uzależniony od Facebooka?

Uzależnienie od Facebooka staje się coraz większym problemem wśród młodych ludzi. Najczęściej objawia się nieustającym sprawdzaniem wiadomości na portalu społecznościowym,