Nowości

Rodzaje śmieci do segregacji – wszystko, co warto wiedzieć

Pojemniki do segregacji odpadów

Segregacja odpadów sprawia, że na wysypiska trafia ich zdecydowanie mniej, niż gdyby wszystkie były zwyczajnie zmieszane. Jest to możliwe, gdyż posegregowane śmieci w dużej części nadają się do recyklingu i zostają powtórnie przetworzone. Warto jednak wiedzieć, jak rozsądnie pozbywać się tego, co nie jest nam już potrzebne.

Takie same zasady segregacji odpadów obowiązują w całej Polsce. Oznacza to, że kolory pojemników na poszczególne rodzaje odpadów są identyczne w całym kraju i wszędzie podobnie wygląda wywóz śmieci – Polkowice, Wrocław, Warszawa, Bydgoszcz czy Zakopane – wszystkie te miasta dzielą swoje śmieci na te same kategorie.

Zasady segregacji odpadów – papier i plastik

We wszystkich regionach Polski do zbierania papieru służy niebieski kontener. Można tam wrzucać m.in. stare gazety, ulotki, niepotrzebne książki lub zeszyty. To także odpowiednie miejsce na zużyte opakowania papierowe, kartony oraz tekturę falistą. Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno tam wrzucać zatłuszczonego lub woskowanego papieru, worków po materiałach budowlanych, kartonów po napojach ani odpadów higienicznych.

Z kolei do zbierania plastiku, metalu oraz opakowań wielomateriałowych służą kontenery w kolorze żółtym. To właściwe miejsce na pozbycie się plastikowych butelek i opakowań po artykułach spożywczych, kosmetykach i chemii gospodarczej. Trzeba jednak pamiętać, że powinny być one zgniecione i bez nakrętek. Tu również wrzuca się torebki foliowe, plastikowe przedmioty, styropian, zgniecione aluminiowe puszki, zgniecione kartony wielomateriałowe po napojach, a także drobny złom. Do pojemnika na tworzywa sztuczne nie mogą jednak trafić butelki i pojemniki z zawartością, opakowania po olejach, aerozolach oraz opakowania po środkach chemicznych. Nie jest to także dobre miejsce na zepsuty sprzęt AGD.

Przeczytaj także:  Drewniane materiały - idealne dla majsterkowiczów

Segregacja odpadów – przedmioty szklane oraz odpady bio

Trzeci z kontenerów, w kolorze zielonym, przeznaczony jest dla opakowań szklanych, m.in. butelek i słoików ze szkła, szklanych opakowań po kosmetykach oraz po lekach. Jednak ze względu na to, że każdy rodzaj szkła przetwarza się w inny sposób, nie wolno tu umieszczać: szkła okiennego, zbrojonego, żaroodpornego, porcelany, ceramiki, doniczek, szkła stołowego, luster, szyb samochodowych, świetlówek, żarówek oraz termometrów. Do tych pojemników nie należy także wrzucać potłuczonego szkła.

Brązowy kolor pojemnika oznacza natomiast, że jest on przeznaczony na odpady biodegradowalne. Umieszczamy w nim resztki jedzenia oraz warzyw i owoców, fusy od kawy i herbaty, skorupki jaj, a także zwiędłe rośliny. Do tego kontenera nie wolno jednak wrzucać odpadów zielonych ziemi i kamieni, ani odchodów zwierząt.

Sezonowo, od marca do listopada pojawiają się również zielone kontenery na odpady roślinne, do których można wrzucać liście, skoszoną trawę oraz rozdrobnione gałęzie. Nie powinny tu się jednak pojawić kamienie, ziemia ani popiół. Z kolei czarne pojemniki przeznaczone są na odpady zmieszane, czyli takie, których nie można przypisać do żadnej z powyższych frakcji.

Odpady specjalne – gdzie bezpiecznie je wyrzucać?

Najczęściej pojemniki do segregacji odpadów są dobrze oznaczone i opisane. Na większości z nich znajdują się informacje, co można w nich umieszczać, a czego nie. Jednak poza odpadami, które można wrzucać do kontenerów znajdujących się w prawie każdym osiedlowym śmietniku, są również takie, o które trzeba się szczególnie zatroszczyć. Będą to na przykład odpady niebezpieczne, elektrośmieci i leki, które należy dostarczyć w specjalnie wyznaczone miejsca.

Osobną kategorią są natomiast odpady wielkogabarytowe, takie jak stare meble czy materace. Ich odbiorem zajmują się firmy zajmujące się wywozem tego rodzaju śmieci „kłopotliwych”. W tym celu stawiają dla mieszkańców specjalne kontenery, które po zapełnieniu odbierają, a odpady utylizują zgodnie z prawem i dobrymi praktykami. Podobne zasady dotyczą wszelkiego rodzaju śmieci budowlanych: gruzu, starych posadzek, elementów konstrukcji i innych.

Przeczytaj także:  Gryzonia – kolebka szwajcarskiego narciarstwa

Jeśli szukasz ekologicznego wywozu gruzu w Bolesławcu lub kontenerów na gruz w Głogowie, sprawdź naszą ofertę.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Nowości

Jak tanio zmienić wystrój w kuchni?

Kuchnia jest to pomieszczenie w domu, w którym zazwyczaj spędzamy bardzo dużo czasu. Aranżacja tego miejsca szybko może się więc
Nowości

Kuchnia idealna – jak ją urządzić?

Kuchnia jest pomieszczeniem w domu, które nazywane jest sercem w domu. Warto przy urządzaniu tego wnętrza pamiętać, aby było dostosowane