Biznes i praca

Co to jest ETF? Czym różni się od tradycyjnego fuduszu inwestycyjnego?

Fundusz ETF

Na inwestowanie w ETF-y decyduje się coraz więcej Polaków, co wynika przede wszystkim z ich zalet. Czym dokładnie są ETF-y? Czym różnią się od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest ETF?

ETF to skrót pochodzący od angielskiego wyrażenia Exchange Traded Fund, które odnosi się do funduszu notowanego na giełdzie. W tym miejscu warto jednak podkreślić również szczególny sposób działania tego funduszu, ponieważ jego celem nie jest pokonanie rynku i uzyskanie możliwie najwyższej stopy zwrotu, ale wierne odwzorowywanie konkretnego indeksu, surowca, czy koszyka akcji. W jaki sposób zatem działają ETF-y? Najłatwiej będzie to wyjaśnić na przykładzie ETF-u opartego na konkretnym indeksie, np. WIG20. W tym przypadku w skład funduszu wchodzą akcje wszystkich spółek należących do tego indeksu, co powoduje, że każdy wzrost lub spadek jego wartości powinien skutkować identycznym wzrostem lub spadkiem wartości ETF-u.

Jak inwestować w ETF-y?

Zakup jednostek ETF-u to inwestycja, która jest dostępna praktycznie dla każdego. Warunkiem jest posiadanie rachunku maklerskiego, poprzez który należy dokonać odpowiedniej transakcji. Pod linkiem czytaj więcej znajduje się konkretna oferta brokera, który pozwala inwestować w 5 500 ETF-ów notowanych na 30 światowych giełdach. Informacje na temat dokonywania transakcji znajdują się w natomiast w artykule przedstawiającym praktyczne aspekty inwestowania.

Różnice pomiędzy ETF-ami, a tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi

Jak już wspomniano największą różnicą pomiędzy tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi, a ETF-ami jest cel ich działania. W przypadku ETF-ów jest to naśladowanie konkretnych instrumentów bazowych, co ma przynieść stabilny zysk. Tradycyjne fundusze inwestycyjne starają się natomiast pokonać rynek, a co za tym idzie przynieść jak najwyższą stopę zwrotu. Czy to się udaje? Wszystko zależy od konkretnego funduszu, jednak z reguły w długoterminowej perspektywie wyższą stopę zwrotu można uzyskać kupując ETF-y. Cel funkcjonowania nie jest jednak jedyną istotną różniącą pomiędzy oboma rodzajami funduszy. Odmienny jest bowiem również sposób ich wyceny, ponieważ ETF-y są notowane na giełdzie, a co za tym idzie wyceniane w sposób ciągły. Tradycyjne fundusze inwestycyjne wycenia się natomiast z reguły raz w miesiącu, wskazując wycenę na konkretny dzień. Istotną różnicą są także koszty obsługi inwestycji, ponieważ opłaty za zarządzanie ETF-ami są z reguły tańsze niż w przypadku tradycyjnych funduszy inwestycyjnych. Ma to związek z faktem, że są one zarządzane w sposób pasywny.

Przeczytaj także:  Gdzie szukać bezpłatnych staży?

Podsumowując należy stwierdzić, że ETF-y i tradycyjne fundusze inwestycyjne to produkty, które znacznie się różnią. Inwestowanie w te pierwsze zdecydowanie bardziej przypomina zakup akcji.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Nowy kierunek studiów FinTech
Biznes Biznes i praca

Zakładasz biznes? Z kim warto współpracować?

Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy będziesz musiał zatrudnić pracowników lub rozpocząć z kimś współpracę partnerską. Na co warto zwrócić
Biznes i praca Praca

Jak skutecznie rozwiązać umowę o pracę?

Warto przed podpisaniem umowy o pracę dokładnie zapoznać się z wszystkimi obowiązkami, jakie nakłada na nas taka umowa oraz sprawdzić,