Zabieg inseminacji z nasieniem dawcy polega na wykorzystaniu do zapłodnienia nasienia pochodzącego od mężczyzny innego niż partner pacjentki. Korzystanie z nasienia dawcy wiąże się ze bardzo restrykcyjnymi procedurami, które mają na celu zadbanie o zdrowie pacjentki i jej przyszłego dziecka oraz powodzenie procesu inseminacji. Dowiedz się wszystkiego na temat inseminacji nasieniem dawcy.
W artykule dowiesz się:
Inseminacja z nasieniem dawcy – na czym polega?
Zabieg inseminacji to jedna z metod rozrodu wspomaganego podczas leczenia niepłodności. Polega na podaniu odpowiednio przygotowanego nasienia do macicy kobiety (mówimy wówczas o inseminacji domacicznej). Jeżeli nasienie partnera ma na tyle złe parametry, że nie daje szans na zapłodnienie, wówczas pacjentka może zostać zakwalifikowana do skorzystania z nasienia anonimowego dawcy, które pozyskuje się z banku nasienia.
Dlaczego korzystanie z nasienia dawcy jest bezpieczne?
Zgodnie z polskim prawem oraz regulacjami Unii Europejskiej dawcy nasienia muszą spełnić bardzo restrykcyjne wymagania. Dlatego materiał genetyczny znajdujący się w banku nasienia jest zawsze dokładnie przebadany, a dawcy spełniają odpowiednie kryteria, do których należą:
- prawidłowa jakość nasienia oraz liczba i żywotność plemników,
- wiek od 18 do 39 lat,
- osobowość,
- wywiad lekarski nie wykazujący żadnych przeciwwskazań.
Dawcom wykonuje się również badania krwi i moczu, podczas których:
- oznacza się grupę krwi,
- wyklucza obecność wirusów HIV, HCV, HBV, HTLV,
- wyklucza się obecność takich chorób jak kiła, chlamydia, rzeżączka
Jeżeli dawca odbywał podróże w tropikalne miejsca, wykonuje się również badania w kierunku takich chorób jak Wirus Zika czy Gorączka Zachodniego Nilu.
Inseminacja nasieniem dawcy – ocena ryzyka genetycznego
Nasienie dawcy jest również przebadane pod kątem genetycznym, w celu wyeliminowania ryzyka wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Przed oddaniem nasienia przez dawcę, lekarz przeprowadza z nim szczegółowy wywiad medyczny, w którym pyta o obciążenia chorobowe do trzech, czterech pokoleń wstecz. Ponadto bada się kariotyp dawcy. Chętni do oddania nasienia muszą przejść również badania w kierunku:
- wykrycia genów odpowiedzialnych za występowanie mukowiscydozy,
- rdzeniowego zaniku mięśni (SMA),
- izolowanego niedosłuchu lub wady słuchu,
- talasemii alfa i beta,
- niedokrwistości sierpowatej.
Jak przechowywane jest nasienie?
Nasienie pochodzące od dawcy poddaje się kriokonserwacji, czyli zamrożeniu. Najczęściej wykorzystuje się je właśnie do zabiegu inseminacji domacicznej, natomiast można użyć go również w procesie pozaustrojowego zapłodnienia in vitro.
Jakie są wskazania do inseminacji nasieniem dawcy?
Inseminacji nasieniem dawcy – wskazania:
- brak plemników w nasieniu partnera (azoospermia) lub w jądrach,
- duże nieprawidłowości w niesieniu partnera,
- niepowodzenie procesów zapłodnienia pozaustrojowego in vitro z użyciem nasienia partnera,
- dziedziczna choroba genetyczna partnera.