Nowości

Płacisz dużo za OC? Możesz mieć tańszą polisę, nawet jeśli miałeś stłuczkę – sprawdź możliwości porównywarki Mubi

telefon komórkowy na tle uszkodzonego w wypadku samochodu

Stłuczka i wypadek w języku potocznym to mniej więcej to samo, natomiast dla towarzystwa ubezpieczeniowego są to pojęcia oznaczające dwa inne zdarzenia. Ma to znaczenie m.in. w momencie, gdy musisz zgłosić szkodę z OC. Czym różni się stłuczka od wypadku? Czy po spowodowaniu któregoś z tych zdarzeń wciąż masz szansę na tanie OC? I w końcu – jak znaleźć najbardziej atrakcyjną polisę dzięki porównywarce Mubi? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Kolizja a wypadek – czym się różnią?

W języku ubezpieczeniowym kolizja to zdarzenie drogowe, w wyniku którego nikt z uczestniczących w nim osób nie doznał obrażeń – ucierpiały co najwyżej pojazdy biorące udział w zdarzeniu. Z kolei wypadek to sytuacja poważniejsza i tu mamy już do czynienia z efektem w postaci obrażeń u uczestników, często bardzo poważnych, a niekiedy nawet śmierci co najmniej jednego z uczestników zdarzenia. Co istotne, śmierć może nastąpić od razu w trakcie zdarzenia, ale również w czasie późniejszym.

Różnice między kolizją a wypadkiem są istotne chociażby z tego tytułu, że różna jest tu odpowiedzialność karna sprawcy. Choć kodeks karny nie definiuje precyzyjnie pojęcia kolizja, przyjmuje się, że w przypadku jej spowodowania możemy zostać jedynie ukarani grzywną (chyba że byliśmy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających – wówczas kara może być bardziej dotkliwa). Jeśli spowodujemy wypadek, odpowiedzialność jest dużo większa – nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności, jeśli ofiara wypadku odniosła poważne obrażenia lub zmarła i do trzech, jeśli jej uszczerbek na zdrowiu był lekki lub średni. Więcej szczegółów na temat tych różnic przeczytasz w przygotowanym przez eksperta Mubi poradniku “Wypadek a kolizja”, który znajdziesz pod adresem https://mubi.pl/poradniki/wypadek-a-kolizja/. Dowiesz się z niego m.in. czy w razie kolizji lub wypadku trzeba wzywać policję, co powinno zawierać oświadczenie o zdarzeniu drogowym oraz jak i gdzie zgłosić szkodę OC sprawcy.

Przeczytaj także:  Na co musisz zwrócić uwagę, zanim kupisz lodówkę?

Tanie OC mimo spowodowania kolizji lub wypadku

Spowodowanie stłuczki lub wypadku powoduje utratę części lub całości przysługujących kierowcy zniżek na OC oraz wzrost składki. Warto jednak pamiętać o tym, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swoje własne sposoby wyliczania składek i taryfikator.

Może się więc okazać, że zmieniając ubezpieczyciela w kolejnym okresie obowiązywania polisy wcale nie zapłacisz więcej – polisę możesz kupić czasem nawet taniej niż przed szkodą.

Tak właśnie zrobił pan Damian, 30-letni kierowca z Zamościa, właściciel auta marki Honda Civic.

Ubiegłego lata miałem niewielką stłuczkę – uderzyłem w tył auta, które jechało przede mną. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale ubezpieczyciel odebrał mi część wypracowanych dzięki bezwypadkowej jeździe zniżek i poinformował mnie, że w kolejnym okresie ubezpieczeniowym moja składka wzrośnie. Do tej pory płaciłem za ubezpieczenie 760 zł – oferta odnowienia opiewała na prawie 1000 zł! Wszedłem na mubi.pl – wypełniłem i wysłałem formularz i otrzymałem siedem czy osiem ofert, z których jedna była w naprawdę korzystnej cenie. Najtańsza polisa znaleziona przez mubi.pl kosztowała 690 zł, a więc jeszcze taniej niż przed szkodą! Finalnie zdecydowałem się na ofertę Axa z assistance, NNW za 729 zł .W moim portfelu zostało blisko 300 zł i nie sprawdził się czarny scenariusz, który mówi, że po szkodzie trzeba za OC zapłacić dużo więcej.

Porównywarka Mubi – sprawdź, jak tanie OC możesz mieć

Porównywarka Mubi, z której skorzystał pan Damian, to darmowe, niezwykle proste w obsłudze narzędzie, dzięki któremu szybko znajdziesz tanie OC dla swojego pojazdu. Możesz liczyć na naprawdę niskie ceny polisy. Po pierwsze dlatego, że nabywasz ją przez Internet, gdzie ubezpieczenia często są po prostu tańsze niż w tradycyjnym kanale sprzedaży. Po drugie, porównywarka na bieżąco agreguje dane od współpracujących z nią firm ubezpieczeniowych, zatem nie ominą Cię żadne ograniczone w czasie promocje, otrzymujesz także pełen przegląd rynku, bez sprawdzania ceny polisy u kilku podmiotów. Oszczędzasz czas i pieniądze.

Przeczytaj także:  Niestandardowe ozdoby choinkowe – inspiracje

Pamiętaj! Zakres OC i tak zawsze pozostaje taki sam. Określa go ustawa – nie ma więc sensu płacić za nie więcej niż trzeba!

Wystarczą Ci zaledwie trzy minuty, by obliczyć OC samochodu – po prostu wejdź na stronę https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/oc/ i wypełnij formularz. W razie jakichkolwiek problemów lub pytań nie wahaj się i skorzystaj z pomocy doradcy, wysyłając e-maila lub dzwoniąc na infolinię. Podobnie jak sama porównywarka, również konsultacje są całkowicie darmowe.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Nowości

Jak tanio zmienić wystrój w kuchni?

Kuchnia jest to pomieszczenie w domu, w którym zazwyczaj spędzamy bardzo dużo czasu. Aranżacja tego miejsca szybko może się więc
Nowości

Kuchnia idealna – jak ją urządzić?

Kuchnia jest pomieszczeniem w domu, które nazywane jest sercem w domu. Warto przy urządzaniu tego wnętrza pamiętać, aby było dostosowane