Jedną ze skuteczniejszych metod uczenia się jest metoda zwana mnemotechniką, która przynosi szybkie efekty przyswajania wiedzy, jak również wpływa pozytywnie na poprawę naszej koncentracji. Jednak sama technika to nie wszystko, równie ważne będzie odpowiednie przygotowanie stanowiska do nauki. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak można skutecznie się uczyć, jakie techniki są w tym względzie wykorzystywane oraz, co wpływa na naszą koncentrację, przeczytaj dalszą część artykułu.
W artykule dowiesz się:
Techniki i metody szybkiego uczenia się
Opracowanie technik i metod efektywnego uczenia się jest bardzo istotne. Ponieważ dzięki dobrze dopracowanym schematom możemy w bardzo szybkim tempie przyswoić nawet dużą część materiału. Bardzo popularne i skuteczne w nauce są sposoby z kręgu mnemotechnik polegających na wdrażaniu technik szybkiego zapamiętywania, poprawiania pamięci oraz koncentracji.
Konkretniej mnemotechnika polega na jednoczesnej stymulacji dwóch półkul naszego mózgu. Tak, więc zmuszenie do współdziałania lewej półkuli odpowiedzialnej za liczenie, analizę, czy logikę z prawą półkulą, która odpowiada z kolei za kreatywną i artystyczną stronę osobowości człowieka, może pomóc przyswoić trudny materiał naukowy znacznie szybciej. Pośród przykładów mnemotechnik można wyróżnić mnemotechnikę prostą i złożoną oraz powiązaną z mechanizmami poznawczymi. Pośród technik pamięciowych prostych i złożonych znajdziemy:
- Akronimy, czyli wykorzystanie skrótów myślowych znaczących i nieznaczących. Wykorzystujących pierwsze litery ważnych słów do zapamiętania np. przypadków w języku polskim ułożonych w łatwy do zapamiętania ciąg wyrazów (Mały Domek Calineczki Był Nad Morzem Wybudowany)
- Ulubione wierszyki mogą pomóc zapamiętać daty czy nazwy własne
- Skojarzenia
- Liczby odpowiednikami liter alfabetu i odwrotnie, np. 1939 (wybuch II wojny światowej) – AICI, PING (okres czasu przejścia sygnału od komputera do serwera) – 17.9.15.7,
- Gry słów,
- Techniki lokacji lub miejsc (technika wykorzystująca wyobraźnię).
Metody związane z zastosowaniem mechanizmów poznawczych:
- Metody wykorzystujące obraz interaktywny,
- Metoda słów zwanych wieszakami (rymowanki, wierszyki, czy wyliczanki),
- Tworzenie kategorii i podziałów na kategorie.
- Kojarzenie konkretnych miejsc w przestrzeni,
- Technika wykorzystująca grafikę i pismo.
Zanim zaczniesz naukę!
Stosowne przygotowanie miejsca do nauki jest podstawą rozpoczynającą naszą przygodę z przedmiotem. Są to propozycje bardzo skuteczne i ważne, ale i proste do wykonania, dlatego warto o nich pamiętać.
Zanim zabierzemy się za naukę, warto wykonać najpierw kilka czynności:
- Wybierz ulubione, ciche, odizolowane od reszty miejsce, w którym skupienie na materiale będzie możliwe,
- Przewietrz pomieszczenie np. przez 5 minut, w którym postanowisz spędzić więcej czasu na nauce,
- Uprzątnij zbędne książki, notatki, ubrania, czy inne rzeczy, które mogłyby Cię rozpraszać. Pozostaw tylko takie materiały, z których będziesz się aktualnie uczyć,
- Zabieraj się za naukę najedzony/a, co pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy pretekstem w przerwaniu nauki będzie głód,
- Jeśli podczas nauki lubisz podjadać, bądź pić herbatę albo kawę, wcześniej ją przygotuj. Herbatki ziołowe na uspokojenie pomogą Ci się rozluźnić i skupić na zadaniu,
- Przed planowanym dniem poświęconym nauce dobrze się wyśpij,
- Ubierz się na luzie, w to, w czym jest Ci wygodnie i co nie krępuje ruchów,
- Zadbaj o dobre oświetlenie miejsca nauki,
- Wynieś telefon z miejsca przygotowanego pod naukę,
- Jeśli komputer nie będzie Ci potrzebny, wyłącz go.