Szukasz sposobu na poprawę wydajności i koncentracji? A może zależy Ci na tym, aby przyswajać więcej materiału podczas jednej sesji? Przygotowaliśmy, aż 5 wskazówek, jak poprawić kondycję mózgu!
- Ćwicz nie tylko ciało
Okazuje się, że wysiłek fizyczny nie tylko wpływa na nasze samopoczucie i wygląd. Regularne ćwiczenia pobudzają mózg do pracy, powodują tworzenie się nowych komórek oraz nasilają produkcję czynnika BDNF, odpowiadającego za przyspieszenie procesów uczenia się. Poza tym aktywność fizyczna zwiększa dopływ krwi do mózgu, zmniejsza ryzyko udaru i sprzyja wydłużeniu życia neuronów.
Także zanim przystąpisz do pracy lub nauki poświęć 10-15 minut na lekką rozgrzewkę lub szybki spacer.
- Dieta bogata w kwasy Omega-3
Kwas DHA zwany także kwasem dokozaheksaenowym wchodzi w skład struktur siatkówki oka oraz mózgu. Aż 60% mózgu składa się z tłuszczu, a kwas DHA stanowi 25%. Znajdziesz go głównie w rybach – łososiu, makreli i pstrągu.
Co ciekawe kwas DHA występuje w mleku matki, a dzieci karmione naturalnie wypadały lepiej w testach IQ.
Poza tym pamiętaj o regularnych posiłkach, aby Twój mózg miał stały dostęp do paliwa.
Sen to niezbędny czas na regenerację nie tylko ciała. To też okres, w którym nasz mózg pracuje nad rozwiązaniem problemów, z którymi nie mogliśmy poradzić sobie w ciągu dnia. Sen poprawia wydajność mózgu, przyspiesza znalezienia rozwiązania i przede wszystkim pozwala spojrzeć na sprawę z innej perspektywy, co sprzyja rozwojowi kreatywności.
Nawet 10-15 minutowa drzemka może podnieść poziom Twojej wydajności.
- Pij napary ziołowe
Herbatki ziołowe na uspokojenie to doskonały sposób na wyciszenie, odprężenie i zwiększenie koncentracji. Dodatkowo posiadają właściwości ułatwiające zasypianie, a pisaliśmy już o tym jak duże znaczenie dla regeneracji mózgu ma sen. Zioła, które skutecznie walczą z gonitwą myśli, z którą często się zmagamy to między innymi melisa i kozłek lekarski, ale jest ich o wiele więcej.
- Posłuchaj muzyki
Z pewnością słyszałeś, że słuchanie muzyki klasycznej lub instrumentalnej poprawia pracę mózgu – często nazywane jest to efektem Mozarta. Słuchanie muzyki podczas wykonywanego zadania pozwala poprawić umiejętność skupienia się i znacząco przyspiesza szybkość nauki.
W trakcie badania osoby słuchające muzyki osiągnęły dwa razy lepsze efekty niż osoby wykonujące zadanie w ciszy.
- Ciągle ćwicz swój mózg
Każdy niećwiczony mięsień z czasem zaczyna coraz gorzej pracować, dlatego tak ważne jest regularna praca nad poprawą koncentracji i sprawności umysłowej. Podróżowanie, poznawanie i zdobywanie nowych doświadczeń oraz ciągły rozwój pozwoli Ci na ciągłe poprawianie wydajności.
Także zanim przystąpisz do działania wykonaj kilka przysiadów, włącz nierozpraszającą Cię muzykę i do dzieła!