Dieta dla piłkarza – co warto jeść?

przez EduInfo 5 161 views0

W życiu piłkarza ważne są nie tylko liczne treningi, muszą oni pomyśleć również o odpowiednim odżywianiu, dzięki któremu będą mieć siłę i trenować i grac. Jak więc powinna wyglądać dieta goalkeeperów?

Przede wszystkim zdrowo

Piłkarze powinni przestrzegać podobnych zasad, jak inni. Powinni jeść 5 dobrze zbilansowanych posiłków w ciągu dnia. W posiłkach powinno znaleźć się 5 porcji warzyw i owoców. Piłkarzom zaleca się również unikanie smażonych i głęboko przetworzonych potraw.  Powinni oni unikać także zbyt dużej ilości cukru, czy to w napojach, czy jogurtach owocowych. Dla piłkarzy będą również dobre zdrowe tłuszcze, chude mięso oraz oliwa z oliwek.

Picie

Organizm, który podejmuje tak wiele wysiłku musi być nawodniony. Piłkarze nie powinni pic w trakcie posiłków. Powinni również unikać słodzonych napojów oraz soków z kartonu. Najlepsza będzie woda mineralna z sokiem z cytryny. Oprócz tego mogą oni pić herbatę, najlepiej zieloną oraz nie więcej niż 2 filiżanki kawy w ciągu dnia. W czasie sezonu powinni również wystrzegać się alkoholu.

Przykładowy jadłospis

Piłkarz może zacząć swój dzień od owsianki z dodatkiem otrębów i owoców lub jajecznicy z cebulą z dodatkiem warzyw na przykład pomidora. Drugie śniadanie to kanapki z szynką i ogórkiem. Lunch może zawierać zupę krem z warzyw oraz makaron z sosem. Po treningu warto uzupełnić białko i mikroelementy zjadając jogurt naturalny z miodem. Na kolacje możemy podać piłkarzowi uparowaną rybę ze szpinakiem. Jeśli po obiedzie jest natomiast podwieczorek, to może on składać się z kefiru i maślanki, świeżo wyciskanego soku z owoców i świeżych owoców. Tak zbilansowane posiłki zagwarantują piłkarzowi siłę na boisku.

Siłę każdemu piłkarzowi daje dobrze opracowana dieta. Warto więc zadbać o zdrowe odżywianie zawodników.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>