Zdrowie Zdrowie i uroda

Trycholog – specjalista od skóry głowy i włosów

Trycholog pomaga likwidować schorzenia skóry głowy i włosów.

Obecnie coraz więcej osób chce dbać o skórę głowy i o swoje włosy. Nic dziwnego, są one ozdobą twarzy, a problemy widać już na pierwszy rzut oka. W Internecie znajdziesz wiele sposobów na zdrowie i piękne włosy, jednak przy poważniejszych problemach, takich jak łysienie czy choroby skóry głowy, niezbędna będzie pomoc specjalisty.

W poniższym artykule dowiesz się czym zajmuje się trycholog i w jaki sposób leczone są schorzenia skóry głowy i włosów.

Czym zatem jest trychologia?

Nazwa pochodzi z greckiego słowa trikhos, co oznacza włos. Trychologia jest dziedziną, która obejmuje badanie i wspomaganie leczenia schorzeń włosa i skóry głowy. Kondycja włosa często odzwierciedla pierwsze oznaki zaburzeń wewnętrznych. W ogólnej ocenie stanu zdrowia, włosy i skóra głowy są tak samo ważne jak inne części ciała.

Trycholodzy, to specjaliści, którzy w swoim gabinecie badają pod mikrokamerą skórę głowy i włosy, szukając przyczyn danego schorzenia i możliwości jego leczenia. 

W jakich problemach związanych ze skórą głowy i włosów może mi pomóc trycholog?

Jednym z najczęściej spotykanych problemów w gabinecie trychologicznym jest nadmierne wypadanie włosów lub łysienie. Poza tym możesz nie zdawać sobie sprawy, iż takie czynniki jak choroby autoimmunologiczne, niedobory witamin czy pierwiastków, zła dieta, niewłaściwa gospodarka hormonalna, czy stres odgrywają zasadniczą rolę w kondycji skóry głowy czy wzroście włosów. Trycholodzy zawsze podchodzą do problemu kompleksowo i indywidualnie, a dzięki współpracy z lekarzami osiągają pożądany sukces terapeutyczny. 

Poza różnymi typami łysienia jak łysienie anagenowe, androgenowe, telogenowe, plackowate, innym powodem wizyty u trychologa są schorzenia skóry głowy m.in. łojotok, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca skóry głowy, łupież itp.

Przeczytaj także:  Dieta: co najlepiej jeść, by przetrwać zimę?

Jak wygląda wizyta u trychologa?

Wizytę rozpoczniesz od obszernego wywiadu medycznego, w którym trycholog we Wrocławiu pyta o problem, przebyte choroby, choroby w rodzinie, nawyki żywieniowe, pielęgnacyjne oraz suplementację.

Analizowane są również wyniki wcześniejszych badań. Następnie przeprowadzane jest badanie trichoskopowe, czyli ocena skóry głowy i włosów poprzez kamerę, która ma moc powiększenia scalpu i łodygi włosa od 60x aż do 700x. Pozwala to ze szczególną dokładnością ocenić rodzaj skóry głowy, rodzaj włosów, stan mieszków włosowych, stopień produkcji łoju, ilość pustych mieszków włosowych, odżywienie cebulek włosów, rodzaj łysienia oraz uszkodzenia łodyg włosów.

Na podstawie trichoskopii ustalany jest indywidualny program kuracji domowej, zabiegów trychologicznych jak i dalszej diagnostyki umożliwiającej znalezienie przyczyny powstałego problemu. Zwykle czas trwania wizyty to 60 minut.

Jak wygląda kuracja trychologiczna?

Istotną kwestią w leczeniu danego schorzenia jest jego przyczyna, więc bardzo ważne są dalsze badania, między innymi badanie serologiczne, które pozwala trychologowi „zajrzeć” do organizmu i znaleźć przyczynę problemu.

Na podstawie wyników trichoskopii dobierana jest właściwa terapia trychologiczną. 

Specjalista od skóry głowy i włosów może zalecić różne jej rodzaje, jest to m.in.:

  • terapia domowa, czyli stosowanie odpowiedniego szamponu wraz z dodatkowymi preparatami (lotion czy serum, które ma silniejsze działanie niż sam szampon),
  • zabiegi w gabinecie TrichoSpa we Wrocławiu, czyli infuzja tlenowa, mezoterapia skoncentrowanym tlenem, laser LLLT, radiofrekwencja, koloroterapia, mezoterapia, osocze bogatopłytkowe,
  • zalecenia dietetyczne,
  • konsultacje psychologiczne.

Kiedy zobaczysz efekty leczenia łysienia czy zdrową skórę głowy?

Problem łysienia czy choroby skóry głowy mogą być bardzo uciążliwe, dlatego każdemu, kto się z nimi boryka, zależy na jak najszybszych efektach kuracji.

Przy nadmiernym wypadaniu włosów pierwsze efekty możesz zobaczyć już po 3 miesiącach. W przypadku łysienia androgenowego, czyli genetycznego, które jest dożywotnim procesem, kuracja ma za zadanie opóźnić proces wypadania włosów i pobudzić ich częściowy odrost poprzez stosowanie odpowiednich produktów. Zwykle po 5 tygodniach od dnia rozpoczęcia terapii trycholog może ocenić skuteczność terapii i jej efekty.

Przeczytaj także:  Stres w pracy - jak go zmniejszyć?

Czy warto skorzystać z wizyty u trychologa?

Oczywiście, że tak. Zdarza się, że dermatolog nie jest w stanie pomóc w danym problemie ze skórą głowy czy łodygą włosa, więc warto poszukać kogoś bardziej wyspecjalizowanego. Wybór dobrego trychologa jest kluczem w rozwiązaniu problemu skóry głowy i włosów.

Po pierwsze tacy specjaliści posiadają narzędzia diagnostyczne takie jak mikrokamera, która pozwala szczegółowo zobaczyć objawy i je ocenić. Po drugie trycholodzy wiedzą, że problemy ze skórą głowy i włosami są jak papierek lakmusowy stanu organizmu, więc przy dodatkowej diagnostyce i wsparciu specjalisty lekarza np. endokrynologa czy psychologa usuwają przyczynę. Po trzecie mają w swojej dyspozycji specjalistyczne preparaty na skórę głowy i włosy, dietę suplementacją, oraz opracowane zabiegi.

Takie profesjonalne i holistyczne podejście znajdziesz w gabinecie trychologicznym i w TrichoSpa w Biomedice we Wrocławiu https://biomedika.com.pl/. Pomoc fachowców w tej placówce przyniesie oczekiwane rezultaty i spełni Twoje oczekiwania. 

 

Avatar

EduInfo

About Author

1 Comment

  1. Avatar

    Marta D.

    22 grudnia 2020

    Ech, dla mnie problem z włosami to temat rzeka…Sprawdzę specjalistę z artykułu, bo sama mieszkam we Wrocławiu. Może akurat…

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak poradzić sobie z powracającą chrypką?

Powracająca chrypka może być dosyć dokuczliwą dolegliwością, z którą do czynienia może mieć tak naprawdę każdy z nas. Głosu używamy
Zdrowie Zdrowie i uroda

Zatkane zatoki – kiedy iść do lekarza?

Często boli Cię głowa? Masz wrażenie ciągle zapchanego nosa i problemy z oddychaniem? Czas najwyższy iść do lekarza. Zatoki –