Zdrowie Zdrowie i uroda

Czy skuteczne leczenie żylaków jest możliwe?

Leczenie żylaków

Wiele osób, zwłaszcza tych, znajdujących się w starszym wieku cierpi na przewlekłą niewydolność krążenia kończyn dolnych, czyli żylaki. Schorzenie to dotyka ludzi na całym świecie, niezależnie od klimatu, poziomu rozwoju i zamożności społeczeństwa.

Objawy żylaków

Choroba zaczyna się dosyć niewinnie – odczuwa się „ciężkość nóg”, które przypisuje się ogólnemu przemęczeniu organizmu, związanemu z przepracowaniem, stresem lub brakiem snu. Niestety, choroba cały czas postępuje, pojawiają się tzw. pajączki, nogi zaczynają puchnąć, a lekki dyskomfort odczuwany podczas chodzenia, zamienia się w ból. Z czasem pajączki zmieniają swoją postać – robią się grube, pofałdowane i fioletowe. Często dochodzi do stanu zapalnego, powstają owrzodzenia i trudno gojące się rany. Najbardziej niebezpieczną komplikacją jest zakrzepica żylna i zatorowość płucna, które stanowią zagrożenie dla życia.

Diagnoza

Już przy pierwszych, łagodnych objawach należy zwrócić się do lekarza. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest USG z Dopplerem. Pozwala ono wykryć nieprawidłowości w pracy zastawek żylnych i ustalić drożność żył. Wykonuje się również próby czynnościowe Trendelenburga, Perthesa i Pratta oraz termografię ciekłokrystaliczną. Pozostałe badania, takie, jak warikografia, flebografia, flebodynamometria i letyzmografia, z powodu ich wysokiej inwazyjności, wykonywane są tylko w uzasadnionych przypadkach.

Leczenie żylaków

Co prawda choroby nie można cofnąć, jednak często udaje się ją spowolnić i znacznie załagodzić przykre objawy. Lekarze zalecają przeprowadzenie odpowiednich badań i przepisują leki zawierające głównie diosminę i hesperydynę oraz witaminę C i escynę, które poprawiają krążenie żylne i uszczelniają naczynia krwionośne, zmniejszając ból i obrzęki. Pomocne są również odpowiednio dobrane przez lekarza pończochy uciskowe oraz gimnastyka nóg. Warto jednak wiedzieć, że leczenie żylaków za pomocą środków farmakologicznych nie spowoduje ich zniknięcia. Jeszcze do niedawna, jedyną, skuteczną metodą była operacja chirurgiczna, polegająca na wycięciu chorych żył. Dzięki rozwojowi współczesnej medycyny opracowano jednak alternatywne metody – dużo mniej inwazyjne i przede wszystkim bezpieczniejsze dla pacjenta.

Przeczytaj także:  Dieta bezglutenowa – przepisy

Nowe metody usuwania żylaków

Zabiegi te wykonuje się obecnie w wielu klinikach w całym kraju.
Leczenie żylaków w tourmedica.pl polega na doprowadzaniu chorej żyły do zaniku poprzez zamknięcie jej światła. Wykonuje się to między innymi metodami skleroterapii (obliteracji), kriostrippingu i EVLT. Skleroterapia polega na wstrzyknięciu do żyły odpowiedniego środka chemicznego, który powoduje jej obkurczenie i zasklepienie. W kriostrippingu, do martwicy żyły dochodzi poprzez jej zamrożenie, a EVLT polega na usuwaniu żylaków za pomocą lasera. Największą zaletą wymienionych wyżej metod jest ich mała inwazyjność i duża skuteczność (brak nawrotów choroby). Sam zabieg trwa krótko, a pacjent nie wymaga hospitalizacji, szybko wraca do normalnej aktywności, a na nogach nie pozostają ślady po cięciach chirurgicznych, zrosty, ani przebarwienia.

Zabiegi usuwania żylaków cieszą się dużą i stale rosnącą popularnością wśród pacjentów, zaś klasyczne operacje chirurgiczne są wykonywane coraz rzadziej.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak poradzić sobie z powracającą chrypką?

Powracająca chrypka może być dosyć dokuczliwą dolegliwością, z którą do czynienia może mieć tak naprawdę każdy z nas. Głosu używamy
Zdrowie Zdrowie i uroda

Zatkane zatoki – kiedy iść do lekarza?

Często boli Cię głowa? Masz wrażenie ciągle zapchanego nosa i problemy z oddychaniem? Czas najwyższy iść do lekarza. Zatoki –