Nowości

Deski tarasowe – co warto o nich wiedzieć?

Powierzchnię tarasu można obudować na wiele sposobów: naturalnym drewnem, kamieniem, płytkami ceramicznymi, czy elementami wykonanymi z tworzyw sztucznych. Niezależnie od tego, jaki wariant wybierzemy, musimy pamiętać o dwóch podstawowych kwestiach: estetyce i funkcjonalności. Najlepszym przykładem udanego połączenia tych dwóch elementów są deski tarasowe wykonane z drewna. Czym się charakteryzują i na jakie parametry zwrócić uwagę przed ich zakupem?

Deski tarasowe – najpopularniejsze warianty

Deski tarasowe wykonuje się najczęściej z drewna, dużą popularnością cieszą się również rozwiązania kompozytowe, które charakteryzują się wysoką odpornością na wilgoć. Nic nie prezentuje się jednak na tarasie tak dobrze, jak naturalne drewno. Wśród najczęściej wybieranych wariantów możemy wymienić:

 • Deski z drewna europejskiego (np. dąb, modrzew).
 • Deski z drewna z krajów tzw. zimnych (np. modrzew syberyjski).
 • Deski z drewna egzotycznego (np. camaru, sapeli),
 • Deski z drewna modyfikowanego (poddanego obróbce termicznej, która pozwala usunąć mikroorganizmy i grzyby powodujące wilgoć).

Żywotność drewnianych desek tarasowych

Trwałość drewnianych desek tarasowych określana jest na około 10 lat, w zależności od wybranego materiału. Wśród rodzimych drzew, najbardziej żywotny jest dąb, który po odpowiednim przygotowaniu (impregnowaniu czy olejowaniu) może służyć w nienaruszonym stanie nawet 15 lat i dłużej. Jeszcze lepsze parametry mają w tym zakresie deski tarasowe z drewna egzotycznego, które jest twardsze, gęstsze i nasączone naturalnymi olejkami – wysokiej jakości deska tarasowa z cumaru zachowa odpowiednie właściwości i wygląd przez kilkadziesiąt lat.

Najbardziej praktycznym rozwiązaniem okazuje się często modrzew syberyjski, który jest zdecydowanie twardszy od europejskiego wariantu. Rośnie w trudnych warunkach atmosferycznych, dlatego charakteryzuje się bardzo gęstym usłojeniem (co wynika z niskich przyrostów rocznych). Nie tylko pięknie wygląda, ale też jest niezwykle twardy i wytrzymały – jego żywotność to minimum 25 lat.

Drewniana deska tarasowa – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wybór rodzaju drewna to jedno, równie ważne są parametry użytkowe, które zależą w dużej mierze od materiału, ale nie tylko. Dobrze jest sprawdzić, jak producent przygotował drewno. Najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę, to:

 • Wymiary deski, w tym przede wszystkim jej grubość. Dla produktów przeznaczonych na taras optymalnym rozwiązaniem będzie produkt o szerokości 25-30 mm.
 • Ryflowanie, czyli charakterystyczna perforacja powierzchni, zapewniająca ochronę przed poślizgnięciem się oraz ułatwiają odpływ wody z tarasu. Warto kupować deski ryflowane obustronnie, ponieważ frezowanie spodniej powierzchni gwarantuje sprawne odparowywanie wilgoci. Ryflowanie chroni także deski przed pękaniem i uszkodzeniami. Deski z wytrzymałych gatunków drewna (np. modrzewia syberyjskiego czy drzew egzotycznych) sprawdzają się również w wersji gładkie.
 • Zabezpieczenie drewna – aby deska tarasowa mogła służyć przez lata, konieczne jest zabezpieczenie jej przed korozją biologiczną i czynnikami atmosferycznymi: deszczem, śniegiem, wiatrem i słońcem. Na rynku dostępne są produkty impregnowane (np. ciśnieniowo lub olejowane), a także naturalnie (niezabezpieczone). Te ostatnie polecane są osobom, które chcą dostosować zakupiony produkt według własnego uznania.

Dlaczego warto zdecydować się na deskę tarasową?

W przydomowej przestrzeni najlepiej sprawdzają się naturalne materiały, w tym przede wszystkim drewno i kamień. Dobrze komponują się z każdym stylem architektonicznym i umożliwiają harmonijny wypoczynek wśród przyrody.

Deski drewniane na taras występują w wielu wariantach materiałowych (od stosunkowo tanich, ale bardzo estetycznych desek sosnowych, po niezwykle trwałe warianty syberyjskie). Rozwiązania te gwarantują również bogaty wybór kolorów. Wynika to z naturalnych właściwości konkretnego gatunku drewna, ale także z możliwości, jakie daje impregnacja: nic nie stoi na przeszkodzie, by jasny materiał zaimpregnować na ciemny, bardzo wyrazisty kolor.

Gdzie kupić drewniane deski na taras?

Bogaty wybór desek tarasowych można znaleźć w sklepie internetowym Adrewex: https://sklep.andrewex.com.pl. Andrewex oferuje deski tarasowe o różnych długościach, dlatego produkty można wygodnie dopasować do tarasów mniejszych i większych, także tych o niestandardowych wymiarach. Pozwala to zamontować deski bez widocznych łączeń, co jeszcze bardziej podnosi całościowy efekt estetyczny. W ofercie sklepu znajdziemy także inne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu: ogrodzenia drewniane, elementy architektury ogrodowej (ogrodzenia, pergole, meble czy donice).

Avatar

EduInfo

About Author

1 Comment

 1. Avatar

  Marta D.

  28 kwietnia 2021

  Ja niestety nie mam ogródka z tarasem, ale posiadam spoory balkon, gdzie zdecydowałam się dać coś na wzór takiej prawdziwej deski tarasowej i wygląda to super! Fajny artykuł 😉

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Nowości

Jak tanio zmienić wystrój w kuchni?

Kuchnia jest to pomieszczenie w domu, w którym zazwyczaj spędzamy bardzo dużo czasu. Aranżacja tego miejsca szybko może się więc
Nowości

Kuchnia idealna – jak ją urządzić?

Kuchnia jest pomieszczeniem w domu, które nazywane jest sercem w domu. Warto przy urządzaniu tego wnętrza pamiętać, aby było dostosowane