Herbaty ziołowe na uspokojenie to dobry sposób na ukojenie nerwów bez konieczności zażywania leków. Które warto wybrać?
W artykule dowiesz się:
Uspokajające herbaty ziołowe czy leki na receptę?
Wszechobecny stres sprawia, że coraz więcej osób nie radzi sobie z emocjami. Większość z nich to ludzie młodzi, którzy nie mogą obejść się bez leków poprawiających nastrój. Preparaty uspokajające choć na chwilę pomagają zapomnieć o lęku. Niestety, nie na zawsze. Niektóre przepisywane leki mają działanie uzależniające i szereg skutków ubocznych, co skutkuje ich długotrwałym zażywaniem, a brak substancji w organizmie przekłada się na problemy ze zdrowiem. W takim razie co jest dobre na uspokojenie? Jeśli stres nie jest duży, a próby wyciszenia skołatanych nerwów nie przynoszą rezultatu, to warto sięgnąć po coś łagodniejszego – roślinne preparaty uspokajające.
Spośród szeregu środków dostępnych w aptekach i sklepach zielarskich herbaty ziołowe na uspokojenie to jedne z tańszych i skutecznych produktów. Z pewnością nie wszystkie mają walory smakowe, ale dzięki niewielkim dodatkom można sprawić, że staną się naprawdę smacznym napojem.
Jakie surowce zawiera herbata ziołowa na uspokojenie?
Herbaty ziołowe o właściwościach uspokajających można kupić w dwóch postaciach: łatwe do zaparzania torebki oraz susz ziołowy. Cena opakowania to niewiele ponad kilka złotych.
W składzie najczęściej kupowanych herbatek ziołowych na uspokojenie znajdują się:
- melisa o działaniu łagodnie uspokajającym, która jest polecana także dzieciom;
- kozłek lekarski, który ukoi skołatane nerwy i ułatwia zasypianie;
- szyszki chmielu;
- lawenda działająca łagodnie wyciszająco;
- rumianek i mięta, które mają działanie odprężające;
- głóg o działaniu rozkurczającym mięśnie gładkie naczyń krwionośnych (dzięki swoim właściwościom ma dobroczynny wpływ na serce, zwłaszcza u chorych z nadciśnieniem, którzy są zdenerwowani);
- korzeń waleriany.
Zioła są dostępne w postaci pojedynczych surowców lub gotowych mieszanek. Przed dokonaniem zakupu warto zerknąć na skład oferowanej herbaty. Niektóre z nich oprócz klasycznych ziół zawierają dodatki smakowe. Jest to alternatywa dla osób, które nie tolerują ziołowego posmaku. Jeśli ich nie ma, można je dodać samodzielnie. Odrobina miodu, soku z pomarańczy lub cytryny sprawi, że herbata będzie naprawdę smaczna.
Mieszanki w postaci herbat ziołowych trzeba pić regularnie, inaczej efekt może być niezadowalający. Ich spożywanie ma jednak plusy: nie mają skutków ubocznych i nie obciążają organizmu jak inne środki farmakologiczne.