Grzybica pochwy – jak ją rozpoznać i zwalczyć?

przez EduInfo 9 637 views0

grzybica pochwy jak rozpoznać i zwalczyć

Gdy odczuwasz świąd w miejscach intymnych lub zaobserwujesz zmiany w wydzielinie z pochwy – nie zwlekaj z wizytą u ginekologa! Mogą to być objawy grzybicy pochwy. Jak je rozpoznać? Jak zwalczać?

Grzybica pochwy – jakie są jej objawy?

Grzybica pochwy (zwana również kandydozą) często pojawia się niespodziewanie. Bardzo trudno jest się jej pozbyć – zdarza się, że objawy ustępują na kilka miesięcy, a potem infekcja nawraca.

Jak rozpoznać grzybicę pochwy?

  • Wydzielina z pochwy staje się mlecznobiała, nabiera serowatej konsystencji, a do tego wydziela słodkawy zapach (kojarzący się z grzybami),
  • Podczas stosunku i/lub oddawania moczu pojawia się dyskomfort i ból,
  • Może pojawić się także świąd i pieczenie miejsc intymnych.

Jak większość infekcji intymnych, grzybica atakuje najczęściej wtedy, gdy zmienia się skład mikroflory pochwy. Dzieje się to zarówno naturalnie (w zależności od cyklu miesiączkowego, dni płodnych, przebiegu owulacji, w przypadku zmian w gospodarce hormonalnej, np. podczas ciąży lub menopauzy), jak i pod wpływem czynników zewnętrznych (antybiotykoterapia, antykoncepcja hormonalna, bielizna z syntetycznych materiałów).

Często jednak grzybica przebiega całkowicie bezobjawowo, a o zarażeniu się nią kobiety dowiadują się dopiero podczas badania u ginekologa. Dlatego tak ważne są regularne profilaktyczne wizyty!

Grzybica pochwy – jak ją zwalczać?

W przypadku występowania niepokojących objawów nie czekaj i czym prędzej umów się na wizytę u ginekologa – nieleczone infekcje intymne mogą doprowadzić do bardzo poważnych powikłań! Tylko lekarz jest w stanie postawić właściwą diagnozę i wyznaczyć odpowiedni sposób leczenia.

Zanim udasz się do ginekologa, samodzielnie rozpocznij terapię za pomocą nawilżających globulek dopochwowych. Są one zalecane przez lekarzy, ale są dostępne w aptece bez recepty – dlatego możesz je stosować jeszcze przed wizytą. Przeciwdziałają one wszelkim infekcjom, ponieważ wspomagają przywracanie odpowiedniego odczynu pH w pochwie, a tym samym odbudowę właściwej mikroflory.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>