Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak pokonać strach przed dentystą?

Panicznie boisz się dentysty? Robisz wszystko, by uniknąć wizyty kontrolnej? Poznaj kilka sposobów na pokonanie strachu przed stomatologiem.

Dentofobia – strach przed dentystą

Dentofobia to lęk przed dentystą. Ta fobia społeczna wynika najczęściej z zaniedbywania kontrolnych wizyt u dentysty. Chodzisz tam tylko i wyłącznie w momencie, gdy stan Twojej jamy ustnej pozostawia bardzo wiele do życzenia. Zatem każda wizyta w gabinecie stomatologicznym kojarzy Ci się jedynie z bolesnym leczeniem. Strach przed dentystą bywa bardzo kosztowny. Pogłębiająca się próchnica prowadzi często do kompleksowego leczenia całego uzębienia, podczas którego ciężko uniknąć bólu.

Regularne wizyty u dentysty

Pierwszym krokiem, do tego, aby pozbyć się strachu przed dentystą jest regularne kontrolowanie jamy ustnej. Mówi się, że powinno się to robić przynajmniej dwa razy w roku. Wizyty w gabinecie stomatologicznym w krótkich odstępach czasu uniemożliwią próchnicy rozwój, a szybkie wykrycie ubytku sprawi, że jego leczenie będzie o wiele mniej bolesne.

Regularne wizyty u dentysty pozwolą także na wyrobienie sobie nawyku i zmianę podejścia do gabinetu stomatologicznego. Spotkanie ze specjalistą nie będzie przykrym obowiązkiem, a rutyną.

Zaufany specjalista

Bardzo ważne jest podejście dentysty do pacjenta. Znajdź takiego, który zrozumie Twój paniczny strach i zrobi wszystko, by zminimalizować Twój lęk. Lekarze stomatolodzy doskonale zdają sobie sprawę z dentofobii, dlatego przyznanie się do problemu może znacznie ułatwić współpracę. Dobry stomatolog będzie za wszelką cenę starał się pomóc w pokonaniu lęku nie tylko poprzez rozmowę, ale także stosowanie mniej inwazyjnych metod leczenia i znieczulenia. Najwyższą jakość świadczonych usług i wysokiej jakości sprzęt z pewnością dostaniesz u dentysty w Opolu. Wieloletnie doświadczenie w kontakcie z pacjentami pozwoliło wypracować odpowiednie podejście do osób szczególnie bojących się dentysty.

Skorzystaj ze znieczulenia

Komfort psychiczny podczas wizyty u dentysty zapewni Ci także znieczulenie. Aby dodatkowo zminimalizować ból, stomatolog znieczula miejsce wbicia igły przy pomocy smakowej galaretki. Jeżeli dodatkowo odczuwasz strach związany z igłą – poproś o podanie znieczulenia komputerowo. Dzięki temu dentysta ma pełną kontrolę nad wpompowywanym środkiem znieczulającym, a Ty nie odczuwasz żadnego bólu.

Gaz rozweselający

Doskonałym środkiem, który może pomóc poradzić sobie ze strachem i stresem związanym z wizytą u dentysty jest gaz rozweselający. Po jego aplikacji odczuwa się odprężenie i spokój. Pacjent jest w pełni świadomy wszystkiego co dzieje się wokół niego, a gaz jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia.

Dowiedz się o przebiegu wizyty

Niektórzy boją się dentysty ze względu na to, że nie do końca wiedzą co będzie się z nimi działo po zamknięciu drzwi gabinetu. Jeżeli jesteś osobą, która woli wiedzieć jakie czynności będzie wykonywał stomatolog – poproś, by szczegółowo opowiedział Ci o przebiegu wizyty. Zwróć uwagę, aby mówił do Ciebie zrozumiałym językiem i krok po kroku opowiedział o wszystkich koniecznych zabiegach i niezbędnych sprzętach.

Przed i po wizycie: relaks!

Przed wizytą skorzystaj z technik relaksacyjnych. Wybierz taką metodą, która najbardziej Cię wycisza i sprawia, że przestajesz się denerwować. Może aromaterapia, joga, muzyka relaksacyjna?

Mała przyjemność przyda Ci się także po wizycie. Dzięki temu nie będziesz skupiać uwagi na negatywnych aspektach zabiegu, a jedynie myśleć o tym, co czeka Cię po wyjściu z gabinetu stomatologicznego. Spotkanie z przyjaciółmi czy odprężający masaż nie pozwolą Ci rozpamiętywać wizyty i pomogą Ci pokonać strach przed dentystą.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak poradzić sobie z powracającą chrypką?

Powracająca chrypka może być dosyć dokuczliwą dolegliwością, z którą do czynienia może mieć tak naprawdę każdy z nas. Głosu używamy
Zdrowie Zdrowie i uroda

Zatkane zatoki – kiedy iść do lekarza?

Często boli Cię głowa? Masz wrażenie ciągle zapchanego nosa i problemy z oddychaniem? Czas najwyższy iść do lekarza. Zatoki –