Planujesz wyjazd, remont lub inny większy wydatek i chcesz wziąć pożyczkę na ten cel? Sprawdź, jak przygotować się do wnioskowania o dodatkowe finansowanie, aby jak najszybciej otrzymać pieniądze na konto. W artykule podpowiadamy, jakich dokumentów będziesz potrzebować i na co zwrócić uwagę przy staraniu się o pożyczkę gotówkową.
W artykule dowiesz się:
Kto może wziąć pożyczkę gotówkową?
Pożyczka gotówkowa to prosty sposób na dodatkowe środki na koncie i realizację dowolnego celu. Mimo że procedura jej uzyskania jest stosunkowo łatwa, nie każdy może ją otrzymać. Aby tego dokonać, należy spełnić kilka warunków.
Przede wszystkim pożyczka gotówkowa skierowana jest do pełnoletnich osób o pełnej zdolności do czynności prawnych. Musisz mieć zatem ukończone 18 lat. Instytucja finansowa sprawdzi też Twoje dochody i miesięczne koszty, aby mieć pewność, że będziesz w stanie spłacać raty pożyczki. Do wnioskowania niezbędne są dokumenty potwierdzające powyższe informacje.
Dokumenty potrzebne do wnioskowania o pożyczkę gotówkową
Wszystkie wymagane dokumenty i niezbędne informacje znajdziesz we wzorze umowy pożyczki gotówkowej. Jeśli decydujesz się na promocję, warto też sprawdzić jej warunki w regulaminie. Przy standardowych wnioskach zazwyczaj zestaw dokumentów jest stały i ogranicza się do poniższych punktów.
Kluczowym dokumentem przy staraniu się o pożyczkę jest dowód osobisty. Potwierdza on fakt pełnoletności i posiadania numeru PESEL, który również jest potrzebny do prawidłowego wypełnienia wniosku o pożyczkę gotówkową.
Drugim elementem weryfikacji przyszłego pożyczkobiorcy jest zdolność kredytowa. Istnieje kilka metod jej sprawdzenia:
- zaświadczenie od pracodawcy o uzyskiwanych dochodach (zgodne ze wzorem zaświadczenia w danej instytucji finansowej),
- analiza wyciągów bankowych (dział oceny ryzyka wymaga zwykle wyciągów z 3 lub 6 ostatnich miesięcy),
- wykorzystanie aplikacji typu Kontomatik (metoda weryfikacji tożsamości i błyskawicznej analizy sytuacji finansowej przy wnioskowaniu online).
Pożyczka gotówkowa – dokumenty przy wnioskowaniu online
Nieco inaczej wygląda procedura uzyskania pożyczki gotówkowej online. Zwykle nie potrzebujesz dostarczać zaświadczeń ani nawet okazywać dowodu osobistego. Sprawdzenie Twojej tożsamości następuje w wyniku poprawnego zrealizowania przelewu weryfikacyjnego lub poprzez specjalną aplikację, np. Kontomatik. Oprogramowanie jest też w stanie wstępnie ocenić Twoją zdolność kredytową, dzięki czemu analiza ryzyka przebiega błyskawicznie i niemal w całości automatycznie. To z kolei pozytywnie wpływa na szybkość udzielania pożyczki.
Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?
Zanim podpiszesz umowę, sprawdź warunki pożyczki. Wysokość miesięcznej raty to nie wszystko – Twojej uwagi warte są również pozostałe informacje.
- Jak długo będziesz spłacać pożyczkę? Niska rata oznacza zwykle dłuższy okres kredytowania i odwrotnie – wysokie kwoty rat pozwolą Ci szybciej spłacić zadłużenie.
- Jaka jest wysokość prowizji? To zwykle nieodłączny element pożyczki gotówkowej i dobrze jest wiedzieć, z jaką wiąże się opłatą. Prowizja sięga zwykle kilku procent sumy pożyczki. Może być płatna od razu lub rozłożona na raty (dopisana proporcjonalnie do kwoty miesięcznej raty).
- Kiedy możesz nadpłacić pożyczkę i jak możesz to zrobić? Jeśli zdecydujesz się wcześniej uregulować część lub całość zobowiązania, dobrze jest wiedzieć, jaka jest na to procedura. Czasem instytucje finansowe wymagają wcześniejszego zgłoszenia całkowitej spłaty.
- Jakie są dodatkowe opłaty za brak płatności w terminie? Sytuacje losowe powodują czasem opóźnienia w spłatach rat. Dzięki tym informacjom przygotujesz się na konieczne do poniesienia koszty z tytułu opóźnień po Twojej stronie.
- Czy musisz założyć dodatkowe konto (płatne lub bezpłatne)? Zwykle nie jest to obligatoryjne, ale niektóre instytucje finansowe mogą wymagać założenia konta do rozliczeń pożyczki gotówkowej.
Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.
Źródło:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/jakie-dokumenty-sa-potrzebne-do-uzyskania-kredytu-gotowkowego