Umowy i polisy

Tarcza antykryzysowa – ulgi dla mikrofirm i jednoosobowych działalności gospodarczych

Wiele mikrofirm dotkniętych kryzysem z powodu koronawirusa może skorzystać z ulg Tarczy Antykryzysowej.

Przez panującą obecnie pandemię wirusa COVID-19 bardzo wiele firm w Polsce odnotowuje duże straty w przychodach. Przedsiębiorcy muszą mocno ograniczać działalność przez spadający popyt na różne usługi oraz wypowiadanie umów przez klientów. Polski rząd wprowadził tzw. Tarczę Antykryzysową, czyli zbiór ulg i działań pomocowych, które mają zabezpieczyć przedsiębiorstwa przed zamknięciem, a pracowników przed zwolnieniem. Jeżeli jesteś właścicielem mikrofirmy lub osobą samozatrudnioną, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, na jaką pomoc i ulgi możesz liczyć.

Ulga na ZUS – mikroprzedsiębiorco, nie musisz płacić przez 3 miesiące składek

Bardzo ważnym filarem tarczy antykryzysowej jest ulga na ZUS. Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają do 9 osób, nie muszą płacić składek m.in. na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy za marzec, kwiecień i maj za siebie oraz swoich pracowników. Ważne jest, że ten czas będzie traktowany jako normalny okres składkowy, czyli pieniądze będą odkładane na kontach ubezpieczonych. Dotyczy to firm, które zostały założone do 31 stycznia tego roku. Należy pamiętać, że zwolnienie z ze składek nie będzie naliczane automatycznie – będziesz musiał złożyć specjalny wniosek do ZUS-u, możesz to zrobić przez internet. Nie musisz wykazywać żadnych strat poniesionych z powodu pandemii koronawirusa – nawet jeśli Twoja firma zanotuje zyski przychodów w tym okresie, możesz się ubiegać o zaniechanie płatności ubezpieczenia społecznego za okres marzec-maj.

Ulga na ZUS dla samozatrudnionych – ty też skorzystasz

Jeśli jesteś na samozatrudnieniu, też możesz skorzystać z ulgi na ZUS i nie płacić składek za marzec, kwiecień i maj. Tak jak w przypadku mikroprzedsiębiorstw, musisz złożyć wniosek do ZUS-u do końca czerwca. Ważne jest jednak, że wykonywałeś działalność pozarolniczą przed 1 lutego 2020 r. i opłacałeś składki na własne ubezpieczenie.

Przeczytaj także:  Pracowałeś w Niemczech? Odzyskaj podatek!

Mikroprzedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione skorzystają z ulgi na zus.

Tarcza Antykryzysowa – dopłaty do pensji pracowników

Kolejną pomocą od państwa są dopłaty do pensji pracowniczych. Możesz ją łączyć z innymi instrumentami ochronnymi Tarczy Antykryzysowej, jednak pomoc nie może dotyczyć wypłaty środków przeznaczonych na tego samego pracownika. Nie możesz zalegać ze spłatą zobowiązań podatkowych oraz składek na: ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 roku. Kolejnym z ważnych warunków jest to, że nie możesz wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę przez 3 miesiące po zakończeniu pobierania świadczeń z przyczyn, które nie dotyczą pracownika. Jednak najważniejszym warunkiem otrzymania pomocy jest zanotowanie spadku obrotów w Twojej firmie.

Tarcza Antykryzysowa – ile firma musi zanotować spadku, aby otrzymać dopłaty?

Możesz się ubiegać o dopłaty do pensji pracowników, jeżeli Twoja firma zanotowała spadki w sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym. Do obliczenia masz do wyboru 2 warianty:

  1. Suma obrotów w Twojej firmie z dwóch dowolnych miesięcy tego roku jest niższa o minimum 15 procent niż suma obrotów z tych samych miesięcy w 2019 roku.
  2. W dowolnym miesiącu 2020 roku obroty Twojej firmy spadły o minimum 25% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Jeżeli spełniasz wszystkie powyższe warunki, możesz ubiegać się o dofinansowanie do pensji dla swoich pracowników w ramach obniżonego wymiaru pracy albo przestoju ekonomicznego.

Obniżony wymiar pracy

To jedna z możliwości utrzymania pracowników na stanowisku. Polega ona na obniżeniu wymiaru czasu o 20%, ale nie więcej, niż do połowy etatu (czyli pracownikowi zatrudnionemu na pół etatu nie możesz już obniżyć). Ty jako przedsiębiorca pokrywasz 40% kosztów wynagrodzenia pracownika, państwo kolejne 40%, a 20% to koszt, który ponosi pracownik ze względu na obniżenie wymiaru pracy. Państwo dopłaci także składki na ubezpieczenie społeczne. Pomoc, którą uzyskasz od rządu, ma jednak górną granicę – maksymalna kwota, jaką możesz otrzymać na pracownika zatrudnionego na pełny etat, wynosi około 2452 złote razem ze składkami (jest to suma 40% przeciętnego wynagrodzenia w czwartym kwartale 2019 r. i składek na ubezpieczenie społeczne).

Przeczytaj także:  Popularność i rozwój leasingu dla rolnictwa w Polsce

Przestój ekonomiczny

W ramach przestoju ekonomicznego możesz wysłać swoich pracowników do domu i wtedy uzyskasz od państwa 50% płacy minimalnej wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne, czyli maksymalnie 1533 złote netto, drugie 50% dopłacasz Ty. W przypadku przestoju ekonomicznego musisz prowadzić swoją firmę minimum rok, aby skorzystać ze świadczeń.

Wnioski o dopłaty można złożyć do Wojewódzkiego Urzędu Pracy, także drogą elektroniczną. Jeżeli potrzebujesz pomocy w rozliczeniach podatkowych oraz w uzyskaniu ulg w ramach Tarczy Antykryzysowej, sprawdź wrocławskie biuro rachunkowe online Podatkomat.

Avatar

EduInfo

About Author

1 Comment

  1. Avatar

    Roman

    2 kwietnia 2020

    Jak zwykle w naszym pięknym kraju, jak są jakieś ulgi albo dopłaty, to nie mogę skorzystać. Ale 500 plusy to każdemu rozdają. :((

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Umowy i polisy

Czarny piątek – oszczędność czy wydatek?

Czarny Piątek bardziej znany jako Black Friday to dzień po święcie Dziękczynienia, w który sklepy zarówno internetowe, jak i stacjonarne
Umowy i polisy

Jakich zmian można dokonywać w polisie?

Polisa na życie zawiera szereg istotnych informacji, które jednak, w czasie jej trwania, mogą ulegać zmianie. Zwróćmy uwagę na fakt,