Kurs szybkiego czytania – na czym polega?

przez EduInfo 2 837 views0

kurs szybkiego czytania

Szybie czytanie to umiejętność, którą mogą wypracować zarówno młodzi ludzie, od mniej więcej 12 roku życia, jak i osoby w podeszłym wieku. Środkiem do osiągnięcia tego celu jest, chociażby kurs szybkiego czytania. Na czym polega?

Na kursach szybkiego czytania chodzi o rozwinięcie, poprawienie pewnych umiejętności.

Poszerzenie pola widzenia

Pole widzenia człowieka ma kształt zbliżony do elipsy. Przeciętnie jego szerokość wynosi 20 znaków, czyli około dwóch trzech słów. Kurs szybkiego czytania ma sprawić, że nasze pole widzenia się poszerzy. A dokładniej, że nie będziemy skupiać wzroku w środku pola, na jednym wyrazie. Sposobem na to jest, na przykład, stosowanie rysika lub ołówka podążającego za tekstem w rytmie czytania. Wykonując to ćwiczenie regularnie, będziemy czytać szybkiej i zapamiętywać więcej.

kurs czytania dla dzieci

 

Zwalczenie regresji

Kurs szybkiego czytania pomoże także zwalczyć odruch tak zwanej regresji. Polega ona na tym, że podczas czytania cofamy wzrok na wyraz już przeczytany, aby lepiej go zrozumieć albo lepiej pojąć cały kontekst, którego nie jesteśmy pewni. Dzięki systematycznemu treningowi regresja zniknie, a dany fragment tekstu będzie się postrzegało jednym spojrzeniem. Rozwinie się także umiejętność tak zwanej antycypacji, czyli domyślania się znaczenia wyrazów oraz fragmentów czytanej treści.

Zwalczenie cichej artykulacji

Tak zwana fonetyzacja, czyli cicha artykulacja podczas czytania, jest odruchem, który również pomoże wyeliminować kurs szybkiego czytania. Ćwiczenia sprawią, że z procesu czytania zostanie wyłączony narząd słuchu, przez co pochłanianie i rozumienie treści będzie szybsze.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>