Ubezpieczenie turystyczne – co musi zawierać, aby gwarantować najlepszą ochronę?

przez EduInfo 1 151 views1

Ubezpieczenie turystyczne

Jeśli planujesz podróż, nie możesz zapomnieć o zakupie ubezpieczenia turystycznego. Co jednak powinna zawierać Twoja polisa? Jak wybrać ubezpieczenie, aby zapewnić sobie pomoc w każdej sytuacji?

Czemu ubezpieczenie turystyczne warto kupić przed każdym wyjazdem?

Tematyka ubezpieczeń podróżnych, a tym bardziej samych podróży stała się nieco rzadziej poruszana wskutek panującej pandemii koronawirusa. Na szczęście pomału, lecz stanowczo wszystko wraca do normy, dobrze więc przypomnieć, czemu ubezpieczenie turystyczne jest konieczne przy okazji każdej podróży. Nie jest ważne to, gdzie jedziesz czy lecisz, z kim, na jak długo czy kto jest organizatorem całego urlopu (np. biuro podróży). Ubezpieczenie podróżne gwarantuje Ci niezbędną ochronę i pomoc na wypadek zaistnienia wielu przykrych wydarzeń, jak np. doznanie uszczerbku na zdrowiu, zgubienie, zniszczenie lub kradzież bagażu czy skrócenie wyjazdu z innych przyczyn. Oczywiście nikt nikomu nie życzy takich przeżyć, jednak jak głosi znane powiedzenie – przezorny zawsze ubezpieczony. I tego się trzymajmy!

Ubezpieczenie turystyczne – co powinno i co może zawierać?

Oferta rynkowa ubezpieczeń turystycznych jest bardzo szeroka, dlatego nie ulega wątpliwości, że z pewnością znajdziesz polisę, która spełni wszystkie Twoje potrzeby. I właśnie tym w pierwszej kolejności powinieneś się kierować – zawartością ubezpieczenia. Polisa powinna obejmować jak najszerszy zakres zdarzeń oraz mieć jak najwyższe kwoty gwarantowane, co z kolei bezpośrednio wpływa na to, jak dużą pomoc otrzymasz w określonej sytuacji. Dlatego przy wyborze ubezpieczenia turystycznego należy wziąć pod uwagę miejsce i czas pobytu oraz planowane aktywności – różnych polis potrzebują bowiem turyści wypoczywający w hotelowym basenie i osoby mające zamiar uprawiać sporty ekstremalne. Ponadto przy podróżowaniu do niektórych krajów kupno ubezpieczenia może być obligatoryjne. Jeśli natomiast za organizację Twojego wyjazdu odpowiada biuro podróży, ubezpieczenie turystyczne będzie najprawdopodobniej wliczone w cenę. Koniecznie sprawdź jednak jego zakres, często jest to bowiem jedynie podstawowa polisa, która w rzeczywistości zapewnia tylko elementarną ochronę.

Bez względu na to, co planujesz podczas urlopu lub gdzie się wybierasz, Twoja polisa ubezpieczeniowa powinna składać się z trzech najważniejszych i kluczowych segmentów. Są to:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia – zawiera w sobie pokrycie kosztów związanych z leczeniem, jak np. wizyty lekarskie, zakup leków czy konieczny transport medyczny,
  • ubezpieczenie assistance – polisa zapewnia Ci pomoc, gdy transport medyczny będzie odbywał się z innego kraju, a także pokrywa ewentualne koszty leczenia w późniejszym okresie,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – to ubezpieczenie gwarantuje pomoc np. przy konieczności wypłaty świadczeń po doznaniu trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wysokość wypłaconej kwoty może być różna i zależy np. od procentu trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Jak zauważono, to jedynie podstawowe warianty ubezpieczenia turystycznego. Zależnie od tego, czego potrzebujesz, swoją polisę możesz na różnorodne sposoby rozszerzyć, zwiększając tym samym swoją ochronę. Do najczęściej proponowanych dodatkowych ubezpieczeń zalicza się m.in.:

  • ubezpieczenie OC,
  • ubezpieczenie na wypadek rezygnacji z uczestnictwa lub skrócenia wyjazdu,
  • ubezpieczenie od zaostrzenia chorób przewlekłych,
  • ubezpieczenie od powikłań chorób przewlekłych,
  • ubezpieczenie na wypadek skrócenia wyjazdu.

Przeglądając dostępne oferty ubezpieczeń podróżnych, zawsze zwracaj uwagę na dwa najważniejsze elementy – zawartość polis oraz sumy gwarantowane. W ten sposób wybierzesz najkorzystniejsze ubezpieczenie turystyczne, a po jego zakupie nie pozostaje nic innego, jak tylko cieszyć się długo wyczekiwanym urlopem!

Komentarze (1)

  1. Lepiej się ubezpieczyć, bo samo wylądowanie w szpitalu (nie mowie o helikopterze…) w obcym kraju może nas kosztować potem lata pracy 😉

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>