Zdrowie Zdrowie i uroda

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy i leczenie

Wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego nie towarzyszą specyficzne objawy, które mogłyby świadczyć o problemach zdrowotnych, dlatego bardzo trudno jest zdiagnozować tę jednostkę chorobową. Czym jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego? Jakie są jej przyczyny? Jakie sygnały świadczą o jej rozwoju? Jak wygląda leczenie?

 Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) jest przewlekłym zapaleniem błony śluzowej jelita grubego. Proces zapalny może obejmować całe jelito, choć najczęściej rozpoczyna się odbytnicy i rozszerza na esicę. Stan zapalny jelita grubego o charakterze wrzodziejącym odróżnia tę chorobę na tle innych chorób układu pokarmowego. WZJG przebiega najczęściej w postaci ostrych rzutów, które zostają przedzielone okresami remisji.

Objawy wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Główne objawy wskazujące na wrzodziejące zapalenie jelita grubego to bóle brzucha, długotrwałe biegunki, krew i śluz w stolcu, cierpiący na WZJG są zmuszeni do nawet kilkunastu wypróżnień w ciągu całej doby. Przebieg choroby charakteryzuje także osłabienie organizmu, wzdęcia, napięcie brzucha, a nawet możliwa utrata na wadze połączona z anemią.

W ciągu każdego roku w całej Polsce notuje się około siedemset przypadków zachorowań, przy czym większe ryzyko zachorowań dotyczy tych, u których krewnych zdiagnozowana została ta jednostka chorobowa.

Przyczyny zapalenie jelita grubego

Przyczyny WZJG nie są znane. Aktualny stan wiedzy medycznej nie pozwala na ustalenie konkretnych powodów występowania choroby. Dużą rolę odgrywa psychika ludzka. Podatność na stres może być jednym z powodów wystąpienia choroby, ale także przyczyny mogą leżeć we wszelkich drastycznych zmianach w sposobie odżywiania czy w zakażeniach pokarmowych. Osobną grupą przyczyn są czynniki genetyczno-konstytucyjne, ustalono kilka genów, które świadczą o podatności na zachorowanie, dlatego osoby, których krewni cierpieli na WZJG, powinni być wyczuleni w tym temacie. Największe znaczenie przypisuje się zaburzeniom układu immunologicznego, który reaguje na obojętne dla zdrowego organizmu czynniki, powodując powstawanie procesu zapalnego, prowadzącego do uszkodzeń błony śluzowej jelita grubego. Aby wzmocnić układ odpornościowy warto zażywać witaminę C, która popularna w okresie przeziębień i gryp, posiada także inne właściwości mniej znane (Witamina C z mniej znanej strony).

Leczenie zapalenie jelita grubego

Diagnozę może postawić wyłącznie lekarz na podstawie obserwacji podczas hospitalizacji, a także po wynikach badania radiologicznego jelita grubego, wziernikowania odbytnicy wraz z histopatologicznym badaniem pobranych wycinków. Pomocna w leczeniu jest także dieta bezbłonnikowa, choć jest jedynie środkiem wspomagającym leczenie farmakologiczne, polegające na podaniu leków przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych czy probiotyków, które wspierają terapię stanów zapalnych jelit, a w ostrych przypadkach radykalne – chirurgiczne.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak poradzić sobie z powracającą chrypką?

Powracająca chrypka może być dosyć dokuczliwą dolegliwością, z którą do czynienia może mieć tak naprawdę każdy z nas. Głosu używamy
Zdrowie Zdrowie i uroda

Zatkane zatoki – kiedy iść do lekarza?

Często boli Cię głowa? Masz wrażenie ciągle zapchanego nosa i problemy z oddychaniem? Czas najwyższy iść do lekarza. Zatoki –