Wybierz dobry szampon – oceń sprawdź skład!

przez EduInfo 4 682 views2

Czy wiesz, że bardzo dużo popularnych marek kosmetyków do włosów używa substancji, które szkodzą? Na pierwszy rzut oka, odżywka lub maska z silikonem wygładzi włosy i nada im niesamowity blask, ale w dłuższej perspektywie doprowadzi do przesuszenia i efektu odwrotnego od oczekiwanego? Rosnąca świadomość konsumentów w zakresie składów kosmetyków i czytanie składów etykiet to krok w dobrą – naturalną stronę pielęgnacji włosów.

Czego unikać?

Jest kilka głównych substancji w kosmetykach do pielęgnacji włosów, których powinno się unikać. Można zaliczyć do nich, między innymi: SLES, SLS, silikony i parabeny.

Wszystkie mogą działać drażniąco na skórę głowy i przyczyniać się do pogorszenia kondycji włosów. SLES to inaczej sól sodowa kwasu lauryloetoksysiarkowego, która jest odpowiedzialna za tworzenie się obfitej piany. Jeśli dotąd myśleliście, że wyznacznikiem jakości szamponu jest jego dobre pienienie się – już wiecie, że byliście w błędzie. SLES jest mocno drażniący dla oczu i skóry. Dodany do szamponu – wysusza włosy i może powodować łuszczenie się skóry głowy. Podobnie brzmiący i równie szkodliwy jest związek chemiczny SLS czyli laurylosiarczan sodu. On również opowiada za gęstą pianę, która sprawia wrażenie „dobrego” kosmetyku. Ten związek może wywoływać alergie i podrażnienia skóry. W przypadku bardzo wrażliwej cery może doprowadzić nawet do trudnego do zaleczenia – atopowego zapalenia skóry. Parabeny również nie należą do mile widzianych w składzie, chociaż trzeba uczciwie przyznać, że są obecne w wielu kosmetykach. Są to substancje konserwujące – dzięki nim kosmetyki po otwarciu długo zachowują swoje właściwości. Jeśli występują w bardzo dużych stężeniach – mogą poważnie zaszkodzić. Wiele osób oskarża je o wywoływanie raka, chociaż nie ma jednoznacznych badań potwierdzających tę tezę.

Czy naturalny będzie skuteczny?

Wegańskie, roślinne i naturalne kosmetyki do pielęgnacji włosów są zwykle pozbawione wyżej opisanych, szkodliwych substancji, ale i tak zawsze lepiej przed zakupem przeczytać ich skład. Naturalny szampon do włosów może być bardzo przydatny nie tylko w codziennej pielęgnacji, ale podczas zabiegu oczyszczania włosów. To sprawdzony, tani i skuteczny sposób, który polega na stosowaniu przez co najmniej

tydzień wyłącznie jednego szamponu – najlepiej z prostym roślinnym składem, unikanie odżywek, masek i produktów do stylizacji. Już po kilku myciach, zanieczyszczenia, pozostałości środków do stylizacji (lakierów, pianek itp.) zostaną usunięte – nawet z głębokich warstw włosów. Po rytualne oczyszczania np. produktem jak Matrix szampon z serii Biolage, można rozpocząć od nowa swoją rutynę pielęgnacyjną – uzupełniając łazienkową półkę o naturalną odżywkę i roślinną, wegańską maskę do włosów. Naturalne wyciągi roślinne w kosmetykach naturalnych lepiej nawilżają, wygładzają i regenerują włosy. Czysty skład gwarantuje brak możliwości przesuszania pasm i podrażniania skóry głowy. Dodatek naturalnej witaminy E, która jest częstym gościem w składzie naturalnych produktów do pielęgnacji włosów – chroni przed wolnymi rodnikami.

Skład ma znaczenie. Aby wybrać najlepiej, skrupulatnie czytaj składy podane na etykietach. Naturalny szampon do włosów – przy regularnym użyciu naprawdę może zdziałać cuda i przywrócić włosom właściwą gęstość i naturalny, zdrowy blask.

Komentarze (2)

  1. Nie jest to takie proste

  2. Ja bardzo lubię szampony w kostce albo organiczne, bez SLSów. Po nich włosy mi się nie przetłuszczają zbyt szybko, nie łamią się i są zdrowe.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>