Kobiece infekcje intymne mogą skutecznie uprzykrzyć życie. Często jednak są bagatelizowane.
Jest to duży błąd, gdyż oprócz dyskomfortu, nieleczone zapalenie pochwy może mieć poważne skutki – może dojść do zaburzeń w cyklu menstruacyjnym, zaniku miesiączki i w wyniku tego do bezpłodności. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać zapalenie pochwy i w jaki sposób dbać o siebie, by choroba nie powróciła.
W artykule dowiesz się:
Pierwsze objawy zapalenia pochwy – jak je rozpoznać?
Już pierwsze objawy zapalenia pochwy powinny zwrócić naszą uwagę. Kobiety, które często zmagają się z tym problemem, wskazują, że najczęściej występują u nich takie objawy jak:
- swędzenie;
- pieczenie;
- zaczerwienienie i opuchnięcie okolic intymnych;
- bóle podbrzusza;
- upławy.
Lekarz robiąc wywiad z pacjentką, może zapytać o wygląd upławów – pozwala to na ustalenie tego, jakie podłoże ma zapalenie pochwy. Dla przykładu dla zakażenia grzybiczego charakterystyczne są grudkowate upławy o białym kolorze z lekko zielonkawym nalotem. W przypadku zakażeń bakteryjnych i wirusowych dochodzi brzydki rybi lub metaliczny zapach i upławy są znacznie rzadsze.
W jaki sposób leczy się zapalenie pochwy?
Niezależnie od przyczyny, zapalenie pochwy wymaga leczenia farmakologicznego. Lekarstwa dobiera ginekolog. Kurację warto wspomóc specjalnymi preparatami probiotycznymi, które można otrzymać w aptece bez recepty. Takie produkty zawierają żywe kultury bakterii, które pomagają w odbudowaniu prawidłowej flory bakteryjnej okolic intymnych, a także podnoszą odporność organizmu, zmniejszając ryzyko ponownego zachorowania.
Chcąc uniknąć częstych nawrotów zapalenia pochwy, należy także dbać o higienę intymną. Regularnie podmywać się przy pomocy specjalistycznych produktów – płynów do higieny intymnej o neutralnym dla pochwy pH. Istotne jest noszenie przewiewnej bielizny wykonanej z naturalnych materiałów. W przypadku noszenia bielizny z materiałów syntetycznych skóra nie ma dostępu do powietrza i na skórze tworzy się środowisko, jakie sprzyja rozwojowi niekorzystnych dla naszego zdrowia mikroorganizmów.