Zdrowie Zdrowie i uroda

Zapalenie pochwy – jak je rozpoznać?

objawy zapalenia pochwy

Kobiece infekcje intymne mogą skutecznie uprzykrzyć życie. Często jednak są bagatelizowane.

Jest to duży błąd, gdyż oprócz dyskomfortu, nieleczone zapalenie pochwy może mieć poważne skutki – może dojść do zaburzeń w cyklu menstruacyjnym, zaniku miesiączki i w wyniku tego do bezpłodności. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać zapalenie pochwy i w jaki sposób dbać o siebie, by choroba nie powróciła.

Pierwsze objawy zapalenia pochwy – jak je rozpoznać?

Już pierwsze objawy zapalenia pochwy powinny zwrócić naszą uwagę. Kobiety, które często zmagają się z tym problemem, wskazują, że najczęściej występują u nich takie objawy jak:

  • swędzenie;
  • pieczenie;
  • zaczerwienienie i opuchnięcie okolic intymnych;
  • bóle podbrzusza;
  • upławy.

Lekarz robiąc wywiad z pacjentką, może zapytać o wygląd upławów – pozwala to na ustalenie tego, jakie podłoże ma zapalenie pochwy. Dla przykładu dla zakażenia grzybiczego charakterystyczne są grudkowate upławy o białym kolorze z lekko zielonkawym nalotem. W przypadku zakażeń bakteryjnych i wirusowych dochodzi brzydki rybi lub metaliczny zapach i upławy są znacznie rzadsze.

W jaki sposób leczy się zapalenie pochwy?

Niezależnie od przyczyny, zapalenie pochwy wymaga leczenia farmakologicznego. Lekarstwa dobiera ginekolog. Kurację warto wspomóc specjalnymi preparatami probiotycznymi, które można otrzymać w aptece bez recepty. Takie produkty zawierają żywe kultury bakterii, które pomagają w odbudowaniu prawidłowej flory bakteryjnej okolic intymnych, a także podnoszą odporność organizmu, zmniejszając ryzyko ponownego zachorowania.

Chcąc uniknąć częstych nawrotów zapalenia pochwy, należy także dbać o higienę intymną. Regularnie podmywać się przy pomocy specjalistycznych produktów – płynów do higieny intymnej o neutralnym dla pochwy pH. Istotne jest noszenie przewiewnej bielizny wykonanej z naturalnych materiałów. W przypadku noszenia bielizny z materiałów syntetycznych skóra nie ma dostępu do powietrza i na skórze tworzy się środowisko, jakie sprzyja rozwojowi niekorzystnych dla naszego zdrowia mikroorganizmów.

Przeczytaj także:  Wiosna – czas na herbaciany detoks!

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak poradzić sobie z powracającą chrypką?

Powracająca chrypka może być dosyć dokuczliwą dolegliwością, z którą do czynienia może mieć tak naprawdę każdy z nas. Głosu używamy
Zdrowie Zdrowie i uroda

Zatkane zatoki – kiedy iść do lekarza?

Często boli Cię głowa? Masz wrażenie ciągle zapchanego nosa i problemy z oddychaniem? Czas najwyższy iść do lekarza. Zatoki –