Zapalenie pochwy – jak je rozpoznać?

przez EduInfo 3 860 views0

objawy zapalenia pochwy

Kobiece infekcje intymne mogą skutecznie uprzykrzyć życie. Często jednak są bagatelizowane.

Jest to duży błąd, gdyż oprócz dyskomfortu, nieleczone zapalenie pochwy może mieć poważne skutki – może dojść do zaburzeń w cyklu menstruacyjnym, zaniku miesiączki i w wyniku tego do bezpłodności. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać zapalenie pochwy i w jaki sposób dbać o siebie, by choroba nie powróciła.

Pierwsze objawy zapalenia pochwy – jak je rozpoznać?

Już pierwsze objawy zapalenia pochwy powinny zwrócić naszą uwagę. Kobiety, które często zmagają się z tym problemem, wskazują, że najczęściej występują u nich takie objawy jak:

  • swędzenie;
  • pieczenie;
  • zaczerwienienie i opuchnięcie okolic intymnych;
  • bóle podbrzusza;
  • upławy.

Lekarz robiąc wywiad z pacjentką, może zapytać o wygląd upławów – pozwala to na ustalenie tego, jakie podłoże ma zapalenie pochwy. Dla przykładu dla zakażenia grzybiczego charakterystyczne są grudkowate upławy o białym kolorze z lekko zielonkawym nalotem. W przypadku zakażeń bakteryjnych i wirusowych dochodzi brzydki rybi lub metaliczny zapach i upławy są znacznie rzadsze.

W jaki sposób leczy się zapalenie pochwy?

Niezależnie od przyczyny, zapalenie pochwy wymaga leczenia farmakologicznego. Lekarstwa dobiera ginekolog. Kurację warto wspomóc specjalnymi preparatami probiotycznymi, które można otrzymać w aptece bez recepty. Takie produkty zawierają żywe kultury bakterii, które pomagają w odbudowaniu prawidłowej flory bakteryjnej okolic intymnych, a także podnoszą odporność organizmu, zmniejszając ryzyko ponownego zachorowania.

Chcąc uniknąć częstych nawrotów zapalenia pochwy, należy także dbać o higienę intymną. Regularnie podmywać się przy pomocy specjalistycznych produktów – płynów do higieny intymnej o neutralnym dla pochwy pH. Istotne jest noszenie przewiewnej bielizny wykonanej z naturalnych materiałów. W przypadku noszenia bielizny z materiałów syntetycznych skóra nie ma dostępu do powietrza i na skórze tworzy się środowisko, jakie sprzyja rozwojowi niekorzystnych dla naszego zdrowia mikroorganizmów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>