Zdrowie Zdrowie i uroda

Charakterystyczne objawy białaczki

białaczka objawy

Przewlekła białaczka nie ma charakterystycznych symptomów i u każdego pacjenta może mieć różny przebieg. Najczęstsze objawy białaczki to: spadek masy ciała, nadmierna męczliwość i ogólne osłabienie, słaba wydolność fizyczna, stany podgorączkowe niezwiązane z infekcją czy wzmożone pocenie się w nocy.

Białaczka przewlekła – na czym polega?

Leukemia, czyli białaczka, to choroba układu krwionośnego, w wyniku której w krwi obwodowej pojawia nadmierna ilość białych krwinek (leukocytoza). O nieprawidłowościach w funkcjonowaniu narządów krwiotwórczych często dowiadujemy się podczas przeprowadzania profilaktycznych badań krwi, takich jak morfologia. Rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje przewlekłych białaczek: białaczkę limfocytową oraz szpikową. Choroba pojawia się najczęściej około 50. roku życia, a jej objawy nie są charakterystyczne. Pacjenci z reguły skarżą się na ogólne osłabienie, skłonność do krwawień, pocenie się w nocy, zmniejszenie się wagi ciała czy powiększone węzły chłonne.

Limfatyczna białaczka – objawy

Białaczka limfatyczna rozwija się podstępnie i nie daje oczywistych objawów, które sygnalizują problemy z funkcjonowaniem układu krwionośnego. Ogólne symptomy choroby, jakie mogą wystąpić w przypadku białaczki limfatycznej to np.:

 • zmniejszenie się masy ciała,
 • występowanie gorączki, która nie jest związana z infekcją organizmu,
 • nadmierne pocenie się w nocy,
 • niska wydolność fizyczna,
 • osłabienie i męczliwość, która przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu na co dzień,
 • powiększona śledziona objawiająca się uczuciem pełności w brzuchu.

Po zauważeniu niepokojących objawów, pacjent zostaje poddany szczegółowym badaniom, których wynik może również wskazywać na: powiększenie wątroby, migdałków lub śledziony. Zdarza się, że u osób chorych na białaczkę powiększają się również węzły chłonne, zwłaszcza pach, szyi oraz pachwin. W badaniu morfologii krwi obwodowej występuje nadmierna ilość białych krwinek, czyli limfocytów. Białaczka limfatyczna może również objawiać się niedokrwistością (niedoborem czerwonych krwinek) bądź małopłytkowością (niedoborem płytek krwi).

Przeczytaj także:  Defibrylator AED – instrukcja obsługi

Objawy białaczki szpikowej

Objawy białaczki szpikowej zazwyczaj związane są z nadmierną ilością białych ciałek krwi i są należą do nich, np.:

 • omdlenia i zaburzenia świadomości,
 • gorsze widzenie,
 • bóle głowym i brzucha,
 • dolegliwości bólowe w lewym podżebrzu (występujące na skutek powiększenia śledziony),
 • duszności,
 • bolesny wzwód prącia.

W przebiegu przewlekłej białaczki szpikowej objawy mogą mieć różne nasilenie i zależą głównie od fazy rozwoju choroby. W początkowym okresie zachorowania symptomy są bardzo łagodne, a niekiedy wręcz niewyczuwalne, dlatego najczęściej choroba wykrywana jest przypadkowo podczas profilaktycznych badań. W fazie akceleracji (przyspieszenia) objawy znacznie nasilają się, rozwija się niedokrwistość oraz znacząco zmniejsza się poziom płytek krwi. W najbardziej zaawansowanym stadium białaczki szpikowej, w fazie blastycznej, może pojawić się bladość skóry, duszność, a niedobór płytek prowadzi do powstawania licznych siniaków, a nawet krwawień.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak poradzić sobie z powracającą chrypką?

Powracająca chrypka może być dosyć dokuczliwą dolegliwością, z którą do czynienia może mieć tak naprawdę każdy z nas. Głosu używamy
Zdrowie Zdrowie i uroda

Zatkane zatoki – kiedy iść do lekarza?

Często boli Cię głowa? Masz wrażenie ciągle zapchanego nosa i problemy z oddychaniem? Czas najwyższy iść do lekarza. Zatoki –