Przewlekła białaczka nie ma charakterystycznych symptomów i u każdego pacjenta może mieć różny przebieg. Najczęstsze objawy białaczki to: spadek masy ciała, nadmierna męczliwość i ogólne osłabienie, słaba wydolność fizyczna, stany podgorączkowe niezwiązane z infekcją czy wzmożone pocenie się w nocy.
W artykule dowiesz się:
Białaczka przewlekła – na czym polega?
Leukemia, czyli białaczka, to choroba układu krwionośnego, w wyniku której w krwi obwodowej pojawia nadmierna ilość białych krwinek (leukocytoza). O nieprawidłowościach w funkcjonowaniu narządów krwiotwórczych często dowiadujemy się podczas przeprowadzania profilaktycznych badań krwi, takich jak morfologia. Rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje przewlekłych białaczek: białaczkę limfocytową oraz szpikową. Choroba pojawia się najczęściej około 50. roku życia, a jej objawy nie są charakterystyczne. Pacjenci z reguły skarżą się na ogólne osłabienie, skłonność do krwawień, pocenie się w nocy, zmniejszenie się wagi ciała czy powiększone węzły chłonne.
Limfatyczna białaczka – objawy
Białaczka limfatyczna rozwija się podstępnie i nie daje oczywistych objawów, które sygnalizują problemy z funkcjonowaniem układu krwionośnego. Ogólne symptomy choroby, jakie mogą wystąpić w przypadku białaczki limfatycznej to np.:
- zmniejszenie się masy ciała,
- występowanie gorączki, która nie jest związana z infekcją organizmu,
- nadmierne pocenie się w nocy,
- niska wydolność fizyczna,
- osłabienie i męczliwość, która przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu na co dzień,
- powiększona śledziona objawiająca się uczuciem pełności w brzuchu.
Po zauważeniu niepokojących objawów, pacjent zostaje poddany szczegółowym badaniom, których wynik może również wskazywać na: powiększenie wątroby, migdałków lub śledziony. Zdarza się, że u osób chorych na białaczkę powiększają się również węzły chłonne, zwłaszcza pach, szyi oraz pachwin. W badaniu morfologii krwi obwodowej występuje nadmierna ilość białych krwinek, czyli limfocytów. Białaczka limfatyczna może również objawiać się niedokrwistością (niedoborem czerwonych krwinek) bądź małopłytkowością (niedoborem płytek krwi).
Objawy białaczki szpikowej
Objawy białaczki szpikowej zazwyczaj związane są z nadmierną ilością białych ciałek krwi i są należą do nich, np.:
- omdlenia i zaburzenia świadomości,
- gorsze widzenie,
- bóle głowym i brzucha,
- dolegliwości bólowe w lewym podżebrzu (występujące na skutek powiększenia śledziony),
- duszności,
- bolesny wzwód prącia.
W przebiegu przewlekłej białaczki szpikowej objawy mogą mieć różne nasilenie i zależą głównie od fazy rozwoju choroby. W początkowym okresie zachorowania symptomy są bardzo łagodne, a niekiedy wręcz niewyczuwalne, dlatego najczęściej choroba wykrywana jest przypadkowo podczas profilaktycznych badań. W fazie akceleracji (przyspieszenia) objawy znacznie nasilają się, rozwija się niedokrwistość oraz znacząco zmniejsza się poziom płytek krwi. W najbardziej zaawansowanym stadium białaczki szpikowej, w fazie blastycznej, może pojawić się bladość skóry, duszność, a niedobór płytek prowadzi do powstawania licznych siniaków, a nawet krwawień.