Konserwacja klimatyzacji pozwala na wydłużenie czasu jej żywotności oraz minimalizuje ryzyko pojawienia się kosztownych awarii. Nie jest potrzebne posiadanie specjalistycznej wiedzy, aby wykonać podstawowe czynności pielęgnacyjne i większość z nas poradzi sobie z tym zadaniem bez problemu. Jak często powinniśmy poświęcać uwagę klimatyzacji?
W artykule dowiesz się:
Najczęstsze problemy
Pierwszym i najprostszym krokiem do podjęcia działań mających na celu przedłużenie żywotności klimatyzatora jest zmiana filtra. Jest to kolejna czynność po nabijaniu klimatyzacji, którą będziemy musieli powtarzać cyklicznie co 3 do 6 miesięcy (okres ten zależy oczywiście od intensywności używania sprzętu). Zabrudzony filtr jest punktem zapalnym do pojawienia się w pomieszczeniu nieprzyjaznych drobnoustrojów. Również należy sprawdzić przestrzenie między żebrami kondensatora, aby ustalić, czy w jego wnętrzu nie znajdują się większe odpadki lub pyłki. Użycie skondensowanego powietrza lub mocnego strumienia wody zazwyczaj wystarcza, aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Aby uniknąć wymiany paska napędzającego silnik konieczne jest smarowanie jego łożysk przynajmniej raz w roku.
Klimatyzacja a alergia
Co pół roku należy sprawdzić, czy cewka parownika znajduje się wewnątrz urządzenia obsługi powietrza, aby upewnić się, że nie została zapchana przez kurz. Przegapienie właściwego momentu czyszczenia może nas kosztować sporo pieniędzy, ponieważ niejednokrotnie konieczne będzie także odgrzybianie klimatyzacji
. Pozbycie się drobnoustrojów jest niezwykle istotne, gdyż przebywanie w pomieszczeniu, w którym pracuje zagrzybiona klimatyzacja może powodować pojawienie się alergii. Ich objawy mogą być różne, jednak osoby o niskiej odporności lub wrażliwie na działanie grzybów mogą odczuwać znaczny spadek komfortu i kondycji. Odgrzybiania klimatyzacji nie należy bagatelizować, ponieważ faktycznie rzutuje ona na nasze zdrowie.
Elementy klimatyzatora wymagają regularnej konserwacji, aby urządzenie mogło skutecznie i bezproblemowo działać przez lata. Zaniedbywanie niezbędnej konserwacji zapewnia stały spadek wydajności klimatyzacji, przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na energię.