Jak odróżnić cyrkonię od prawdziwego diamentu?

przez EduInfo 11 629 views0

Pierścionek ma prawidziwy diament czy cyrkonię

Diamenty stanowią jedne z najpiękniejszych i najdroższych kamieni świata – i choć w biżuterii używane są nadzwyczaj chętnie, to jednak nie każdego na nie stać. Z tego powodu coraz chętniej kupowana jest biżuteria z cyrkoniami, o wiele tańszymi zamiennikami diamentów. Czy da się je jednak odróżnić?

Diamenty są zastępowane przez cyrkonie z prostego powodu: wyglądają niemal identycznie, i to zarówno dla niewprawnego oka, jak i wielu jubilerów. Aby mieć pewność, czy dany kamień jest cyrkonią, czy diamentem, trzeba przeprowadzić specjalistyczne testy. Istnieje jednak kilka sposobów na sprawdzenie tego w domu, choć nigdy nie zyskamy stuprocentowej pewności.

Ocena przejrzystości

Diamenty, choć mienią się przepięknie, nie są całkowicie przejrzyste – w odróżnieniu od cyrkonii, przez które bez trudu odczytamy każdy tekst. Z tego powodu jednym z najprostszych testów, jeśli posiadamy kamień oddzielony od biżuterii, jest przytknięcie go do zapisanej kartki papieru. Jeśli możemy zobaczyć dokładnie litery, prawdopodobnie mamy do czynienia z cyrkonią.

Ocena ciepła i twardości

Cechą charakterystyczną diamentów jest fakt, iż nie nagrzewają się one – ani na słońcu, ani w gorącej wodzie, ani od ciepła ciała. Dodatkowo, są one niezwykle twarde, a to sprawia, że przez wiele lat wyglądają bardzo estetycznie, ładnie się błyszcząc i odbijając światło. Z kolei cyrkonie nagrzewają się bardzo łatwo, a dodatkowo mogą również magazynować ciepło przez jakiś czas; jeśli więc ułożymy kamień na słońcu, a po kilku minutach stanie się on ciepły, mamy do czynienia z cyrkonią. Co więcej, cyrkonia jest również miękka i bardziej podatna na uszkodzenia, dlatego w kontakcie z gorącą wodą może pękać. Nie błyszczy się również tak długo, jak diament; po pewnym czasie zaczyna być matowa. Ten test wymaga jednak przynajmniej kilku lat używania biżuterii, dlatego możemy go zastosować jedynie do noszonej już biżuterii.

Ocena odbicia światła

Cyrkonie skrzą się pod światło właściwie we wszystkich kolorach tęczy. Diamenty z kolei dają charakterystyczne, ciepłe refleksy o barwie czerwieni czy pomarańczy. W ten sposób, patrząc na kamień pod światło, możemy z prawie stuprocentową pewnością określić, czy jest on cyrkonią, czy diamentem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>