Nowości

Jak odróżnić cyrkonię od prawdziwego diamentu?

Pierścionek ma prawidziwy diament czy cyrkonię

Diamenty stanowią jedne z najpiękniejszych i najdroższych kamieni świata – i choć w biżuterii używane są nadzwyczaj chętnie, to jednak nie każdego na nie stać. Z tego powodu coraz chętniej kupowana jest biżuteria z cyrkoniami, o wiele tańszymi zamiennikami diamentów. Czy da się je jednak odróżnić?

Diamenty są zastępowane przez cyrkonie z prostego powodu: wyglądają niemal identycznie, i to zarówno dla niewprawnego oka, jak i wielu jubilerów. Aby mieć pewność, czy dany kamień jest cyrkonią, czy diamentem, trzeba przeprowadzić specjalistyczne testy. Istnieje jednak kilka sposobów na sprawdzenie tego w domu, choć nigdy nie zyskamy stuprocentowej pewności.

Ocena przejrzystości

Diamenty, choć mienią się przepięknie, nie są całkowicie przejrzyste – w odróżnieniu od cyrkonii, przez które bez trudu odczytamy każdy tekst. Z tego powodu jednym z najprostszych testów, jeśli posiadamy kamień oddzielony od biżuterii, jest przytknięcie go do zapisanej kartki papieru. Jeśli możemy zobaczyć dokładnie litery, prawdopodobnie mamy do czynienia z cyrkonią.

Ocena ciepła i twardości

Cechą charakterystyczną diamentów jest fakt, iż nie nagrzewają się one – ani na słońcu, ani w gorącej wodzie, ani od ciepła ciała. Dodatkowo, są one niezwykle twarde, a to sprawia, że przez wiele lat wyglądają bardzo estetycznie, ładnie się błyszcząc i odbijając światło. Z kolei cyrkonie nagrzewają się bardzo łatwo, a dodatkowo mogą również magazynować ciepło przez jakiś czas; jeśli więc ułożymy kamień na słońcu, a po kilku minutach stanie się on ciepły, mamy do czynienia z cyrkonią. Co więcej, cyrkonia jest również miękka i bardziej podatna na uszkodzenia, dlatego w kontakcie z gorącą wodą może pękać. Nie błyszczy się również tak długo, jak diament; po pewnym czasie zaczyna być matowa. Ten test wymaga jednak przynajmniej kilku lat używania biżuterii, dlatego możemy go zastosować jedynie do noszonej już biżuterii.

Przeczytaj także:  Drewniane materiały - idealne dla majsterkowiczów

Ocena odbicia światła

Cyrkonie skrzą się pod światło właściwie we wszystkich kolorach tęczy. Diamenty z kolei dają charakterystyczne, ciepłe refleksy o barwie czerwieni czy pomarańczy. W ten sposób, patrząc na kamień pod światło, możemy z prawie stuprocentową pewnością określić, czy jest on cyrkonią, czy diamentem.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Nowości

Jak tanio zmienić wystrój w kuchni?

Kuchnia jest to pomieszczenie w domu, w którym zazwyczaj spędzamy bardzo dużo czasu. Aranżacja tego miejsca szybko może się więc
Nowości

Kuchnia idealna – jak ją urządzić?

Kuchnia jest pomieszczeniem w domu, które nazywane jest sercem w domu. Warto przy urządzaniu tego wnętrza pamiętać, aby było dostosowane