Zdrowie Zdrowie i uroda

Ogólnodostępne źródła wiedzy o chorobach – czy są wartościowe?

choroby i schorzenia

W dobie Internetu dostępność wiedzy jest ogromna, a prasa i książki odchodzą stopniowo do lamusa, jeśli chodzi o przeciętnego Polaka szukającego wartościowych informacji. Portale medyczne mogą być wartościowym źródłem wiedzy o zdrowiu, jeśli spełniają określone warunki.

Różnego rodzaju choroby, metody ich wykrywania, leczenia oraz zapobiegania opisywane są szeroko w Internecie na portalach o tematyce medycznej, można spotkać też blogi i vlogi zajmujące się tą tematyką. Portale zdrowotne są łatwo dostępne i zawierają informacje zwykle sprawdzone przez specjalistów lub zaczerpnięte z literatury fachowej.

Wiedzę o zdrowiu i urodzie można czerpać też z prasy, np. fachowych miesięczników czy kwartalników, a także wydawnictw publikujących teksty autorstwa specjalistów w różnych dziedzinach, np. onkologów, lekarzy medycy estetycznej, ginekologów czy dermatologów (zwłaszcza niektóre tytuły prasy kobiecej).

W telewizji emitowane są programy, które także mogą być źródłem wiedzy o zdrowiu. Dotyczy to przede wszystkim programów popularnonaukowych, w mniejszym stopniu produkcji paradokumentalnych i seriali fabularnych.

Mniej popularną metodą jest poszukiwanie informacji o chorobach, ich przyczynach, objawach i leczeniu w książkach. Zwykle książki medyczne są trudne w odbiorze i skierowane raczej do specjalistów jako uzupełnienie wiedzy.

Waga źródeł informacji o zdrowiu – czy warto czerpać wiedzę z prasy, telewizji i Internetu?

Ogólnodostępnych źródeł informacji o zdrowiu jest bardzo wiele, nie wszystkie są jednak tak samo wartościowe. Szukając rzetelnej, fachowej wiedzy, warto sięgać po medyczne publikacje branżowe, w tym czasopisma oraz książki na temat konkretnych chorób lub dziedzin medycyny. Do tej grupy zaliczają się m.in. „Studia Medyczne”, „Onkologia w Praktyce Lekarskiej” i „Chirurgia Polska”. Wiele artykułów napisanych przez specjalistów w różnych dziedzinach medycyny można znaleźć również w wyszukiwarce.

Artykuły profesjonalistów mogą być trudne w odbiorze dla przeciętnego człowieka, który nie ma wykształcenia medycznego. Zawierają informacje odnoszące się do wiedzy specjalistycznej i są pisane fachowym językiem, który może być trudny do zrozumienia dla laików w dziedzinie medycyny. O wiele bardziej przystępnym źródłem wiedzy są portale o tematyce medycznej. Publikowane online artykuły o tematyce zdrowotnej powstają na podstawie fachowych źródeł, ale są pisane zrozumiałym, prostym językiem.

Przeczytaj także:  Jak zacząć się odchudzać?

Wiarygodność źródeł internetowych zależy m.in. od ich charakteru. Wiedzę na temat chorób i terapii lepiej czerpać z rozbudowanych serwisów poświęconych tej tematyce niż z blogów, vlogów czy mediów społecznościowych i forów internetowych.

Wartościowe informacje o chorobach i ich leczeniu oraz zapobieganiu można pozyskać także z telewizji. Lepiej jednak unikać seriali fabularnych i paradokumentalnych związanych luźno z tematyką medyczną, chyba że w realizacji serii brali udział konsultanci medyczni. Warto wiedzę o zdrowiu czerpać z telewizyjnych programów popularnonaukowych.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak poradzić sobie z powracającą chrypką?

Powracająca chrypka może być dosyć dokuczliwą dolegliwością, z którą do czynienia może mieć tak naprawdę każdy z nas. Głosu używamy
Zdrowie Zdrowie i uroda

Zatkane zatoki – kiedy iść do lekarza?

Często boli Cię głowa? Masz wrażenie ciągle zapchanego nosa i problemy z oddychaniem? Czas najwyższy iść do lekarza. Zatoki –