Nowości Zdrowie Zdrowie i uroda

Flegma w gardle – jak się pozbyć?

Zalegająca flegma w gardle jest częstym objawem przeziębienia i innych infekcji górnych dróg oddechowych, zwłaszcza o charakterze bakteryjnym. Przyczyn odkrztuszania gęstej wydzieliny z dróg oddechowych jest jednak znacznie więcej. Bez względu jednak na przyczynę dolegliwości obecność flegmy w gardle jest bardzo nieprzyjemna, dlatego warto rozważyć włączenie leczenia. Pomocne mogą okazać się dostępne bez recepty leki na mokry kaszel wzmagające odruch odkrztuszania i ułatwiające usuwanie flegmy. Poznaj przyczyny flegmy w gardle.

Flegma w gardle i drogach oddechowych – co oznacza?

Pojawienie się gęstej wydzieliny w gardle jest nieodłącznym elementem występowania kaszlu mokrego. Przy kaszlu suchym flegma w gardle nie występuje. Odkrztuszana w przebiegu kaszlu mokrego wydzielina zwykle ma kolor żółty lub biały, a jeśli doszło do nadkażenia bakteryjnego, może przybrać odcień żółtawy lub zielonkawy. Jest to jeden z najczęstszych objawów chorób układu oddechowego, w tym głównie infekcji wirusowej i bakteryjnej. Przy flegmie pojawia się uczucie ciała obcego w gardle, a niektórzy chorzy zgłaszają, że czują, jakby mieli „kluchy w gardle”1,2.

Jak wygląda flegma w gardle i jakie są jej przyczyny?

Obecność zalegającej wydzieliny w gardle najczęściej jest efektem toczącego się stanu zapalnego w obrębie gardła, ale może być też objawem groźnego schorzenia. Wygląd flegmy w dużej mierze zależy od przyczyny jej wystąpienia. Cechy odkrztuszanej plwociny mogą ułatwić rozpoznanie1:

 • ropna – zakażenie zatok przynosowych, przewlekłe zapalenie zatok, zakażenie oskrzeli lub płuc;
 • ropna w dużych ilościach – rozstrzenie oskrzeli;
 • o nieprzyjemnym zapachu – infekcja dróg oddechowych wywołana przez beztlenowce;
 • śluzowa, gęsta, lepka, najczęściej rano – przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
 • przezroczysta i lepka – astma;
 • z grudkami i czopami – grzybica, mukowiscydoza.
Przeczytaj także:  Las w słoiku – DIY – jak go przygotować?

Mokry kaszel z flegmą może występować dłużej niż kilka dni, niekiedy nawet kilka tygodni. Jeśli utrzymuje się dłużej niż 8 tygodni, wtedy mamy do czynienia z kaszlem przewlekłym. Najczęstszą jego przyczyną jest spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, co wywołać może m.in. alergia, refluks żołądkowo-przełykowy lub przewlekły nieżyt nosa1.

Jak pozbyć się flegmy z gardła? Domowe sposoby

Aby skutecznie pozbyć się flegmy z gardła i ułatwić jej usuwanie z dróg oddechowych, można zastosować domowe leczenie. Pomocne w walce z zalegającą flegmą powinny okazać się takie metody jak3,4:

 • stosowanie leków wykrztuśnych – można sięgnąć po leki o wykrztuśnym działaniu takie jak Deflegmin syrop lub pastylki do ssania;
 • płukanie gardła mieszanką soli i wody – wystarczy rozpuścić 1/2 łyżeczki soli w szklance ciepłej wody i tak przygotowaną płukanką płukać gardło. Wykazuje ona działanie przeciwbakteryjne i odkażające;
 • stosowanie inhalacji – do przygotowania inhalacji wykorzystać można sól fizjologiczną lub olejek eteryczny;
 • dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu – zwiększona podaż płynów powinna rozrzedzić śluz i ułatwić jego usuwanie;
 • dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu – oddychanie nawilżonym powietrzem zapobiega przesuszeniu błon śluzowych gardła.

Leczenie flegmy – kiedy należy udać się do lekarza?

Do odbycia konsultacji lekarskiej powinien skłonić przede wszystkim przedłużający się stan zapalny gardła, ciągłe zaleganie w nim flegmy i brak reakcji na podjęte leczenie. Niepokój powinna wzbudzić także różowa pienista wydzielina z buzi, flegma z krwią oraz obecność grudek i czopów w plwocinie. Porady lekarza warto zasięgnąć również wtedy, gdy razem z flegmą w gardle występują inne przykre objawy ze strony dróg oddechowych, np. duszność, problemy z oddychaniem czy kłucie w klatce piersiowej1,2.

Na zlecenie marki Deflegmin

Bibliografia:

 1. Bibliografia:
  1. Szczeklik W., Jankowski M., Jassem E. i in., Kaszel, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.16 (dostęp: 2022.11.22.)).
  2. Wiercińska M., Kaszel: kaszel mokry i suchy, sposoby na kaszel, kiedy zgłosić się do lekarza?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70135,kaszel (dostęp: 2022.11.22.)).
  3. Skotnica B., Angina – objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina (dostęp: 2022.11.22.).
  4. Doniec Z., Mastalerz-Migas A., Krenke K. i in., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ, 4/2016.
Przeczytaj także:  Koral - kolor roku!
Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak poradzić sobie z powracającą chrypką?

Powracająca chrypka może być dosyć dokuczliwą dolegliwością, z którą do czynienia może mieć tak naprawdę każdy z nas. Głosu używamy
Zdrowie Zdrowie i uroda

Zatkane zatoki – kiedy iść do lekarza?

Często boli Cię głowa? Masz wrażenie ciągle zapchanego nosa i problemy z oddychaniem? Czas najwyższy iść do lekarza. Zatoki –