Jak pomóc dziecku w skutecznej nauce?

przez EduInfo 70 views0

Wielu rodziców zastanawia się, czym jest skuteczna nauka i jak pomóc dziecku w nauce. Warto pamiętać, że wykształcenie zdrowych przyzwyczajeń to największy prezent, jaki możemy podarować swoim pociechom. Wszystko zaczyna się w domu rodzinnym – życiowe nawyki, dobre i złe – często wynoszone są właśnie z lat dziecięcych i okresu dojrzewania. Mając to na uwadze, rodzice chcący zapewnić swoim dzieciom dobry start w przyszłość, powinni pracować nad różnymi przyzwyczajeniami i umiejętnościami już od pierwszych lat swoich pociech. Co więcej, dotyczy to nie tylko wpajania dzieciom pewnych zasad, ale także samodzielne do nich się stosowanie!

Skupmy się na jednak odpowiedzi na pytania czym jest skuteczna nauka i jak pomóc dziecku w nauce? Co możemy zrobić już teraz, a co wymaga większego zaangażowania?


Zadbaj o otoczenie – jak pomóc dziecku w nauce przez stworzenie środowiska

Przede wszystkim, wygospodaruj dziecku miejsce na skuteczną naukę. Powinien to być kąt, w którym jest mu wygodnie i w którym może odseparować się od reszty rodziny. Dobrze by było, aby dziecko brało udział w tych przygotowaniach. Zwróć uwagę na to, w jaki sposób Twoje dziecko najbardziej lubi się uczyć – czy siedzenie za biurkiem je męczy? W takim razie zorganizuj koło miejsca do siedzenia drabinkę, na której będzie mogło się co pewien czas przeciągnąć. Pomoce naukowe w kolorach, które nasze dziecko lubi, także będą je pozytywnie nastrajać.

Pamiętaj, aby z pola widzenia zawsze usuwać gadżety niepotrzebne do nauki, rozpraszające. Koniecznie wyłącz telewizor i wyjaśnij, dlaczego na czas nauki telefon bezwzględnie powinien być wyłączony, albo wyciszony i położony w innym pokoju.

Dodatkową pomocą może być przygotowanie herbatki ziołowej na uspokojenie, która działa odprężająco i pozwala skupić się na nauce. Dla dzieci zalecane są napary o łagodniejszym działaniu, takie jak melisa.

Dobry nawyk, dobra rzecz – jak pomóc dziecku w nauce będąc przykładem

Dzieci zdecydowanie chętniej wykonują czynności, które także robią ich rodzice, a nie jedynie o nich opowiadają. Zacznij czytać razem z dzieckiem, ustalcie wspólne pory na czytanie: gazet, książek. Niekoniecznie muszą to być rzeczy “do szkoły”. Pamiętaj też, aby samodzielnie dbać o swoje lektury – bądź przykładem dla swojej pociechy.

Skuteczna nauka dziecka – szybkie czytanie i efektywna nauka to klucz do sukcesu

Zapewnij dziecku umiejętność szybkiego czytania i efektywnej nauki. Zdolność do szybkiego czytania daje o wiele możliwości. Po pierwsze, w krótszym czasie dziecko jest w stanie zapoznać się z większą partią materiału, przez co zyskuje czas na inne zajęcia, co z pewnością doceni. To także doskonały sposób na to, jak pomóc dziecku w nauce na każdym etapie jego edukacji, a następnie kariery. Szybkie czytanie uczy dodatkowych umiejętności, jak skupienie na materiale będącym aktualnie przedmiotem pracy, systematyczność, szybsze i bez wysiłkowe kojarzenie faktów, efektywne zapamiętywanie dat i słówek w obcym języku. Szybkie czytanie to pobudzenie zdolności kognitywnych mózgu, które można zastosować w każdych okolicznościach.

Bądź konsekwentny i systematyczny

Sukces osiągają ci, którzy wytrwale i z determinacją dążą do celu. To wymaga konsekwencji i odporności. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem na temat jego zwycięstw, ale także porażek. Uświadom mu, że potknięcia są elementem na stałe wpisanym w życiową drogę i najważniejsze jest nie to, jak się upada, ale jak się podnosi. W tym celu z pewnością przydatne będą inspirujące książki, do których czytania możesz dziecko zachęcić, jeśli uprzednio nauczy się ono, jak czerpać przyjemność z lektury i będzie tę czynność kojarzyło zarówno z nauką, jak i relaksem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>