Nowości

Pora na rehabilitację kominka i uzupełnienie akcesoriów kominkowych

Jesień zagościła u nas na dobre. Pogoda nie rozpieszcza, fundując nam coraz niższą temperaturę, a pochmurne i szare dni niekorzystnie wypływają na nasz nastrój. Podczas długich wieczorów warto zadbać więc o odpowiedni relaks i odpoczynek, które uprzyjemnią przetrwanie jesiennej pluchy.

Spokojny wieczór przed kominkiem, z książką i kubkiem gorącej herbaty lub garnuszkiem grzanego wina w dłoni, na pewno przyniesie ukojenie po trudnym dniu w pracy, dlatego wszyscy posiadacze kominków powinni jak najprędzej zadbać o ich reaktywację oraz o sprawdzenie i uzupełnienie akcesoriów kominkowych.

Przygotowanie kominka do sezonu grzewczego

Przygotowanie kominka do sezonu grzewczego należy rozpocząć od jego dokładnego wyczyszczenia i pozbycia się wszelkich pozostałości po wcześniejszym paleniu. Usunięcie nieczystości oraz resztek z drewna ułatwi przyjrzenie się poszczególnym elementom. Przede wszystkim należy bowiem sprawdzić, czy wkład kominowy oraz drzwiczki kominkowe nie mają widocznych uszkodzeń. Pęknięcia oraz głębokie rysy mogą wpływać na nieskuteczne ogrzewanie mieszkania. Mogą być też niebezpieczne. Pęknięte drzwiczki kominkowe nie chronią bowiem przez wypadnięciem żarzących się drewienek, które mogą doprowadzić do wywołania pożaru w mieszkaniu. Najistotniejszym elementem budowy kominka jest wkład kominkowy. To dzięki niemu możemy ogrzać dom, dlatego koniecznie musimy zadbać, by był sprawny oraz wykonany z jak najlepszego materiału. Wkłady kominkowe, które długo utrzymują ciepło, pozwalają na długotrwałe ogrzewanie pomieszczeń, dlatego umożliwiają też oszczędności. Posiadając dobry wkład kominkowy, możemy więc wydać mniej na skuteczne ogrzewanie domu. Inwestycja się więc opłaca.

Uzupełnienie akcesoriów kominkowych

Po dokładnym sprawdzeniu wszystkich elementów kominowych systemu grzewczego, powinniśmy niezwłocznie uzupełnić niezbędne akcesoria kominkowe oraz zadbać o wymianę tych, które już nie spełniają swej roli. Kupując nowy sprzęt, najlepiej skorzystać z oferty sprawdzonego producenta, dzięki czemu akcesoria kominkowe posłużą nam dłużej. Warto też przeznaczyć na tę inwestycję nieco więcej środków, by mieć pewność, że produkty są bezpieczne i szybko się nie popsują. Częste wymiany poszczególnych elementów są bowiem uciążliwe, a także kosztowne. Pamiętajmy też, by poradzić się specjalistów, którzy pomogą nam wybrać najlepsze dla nas i naszych potrzeb akcesoria kominkowe. Musimy bowiem zadbać o to, by kominek był dostosowany do pomieszczenia, które musi ogrzać. Zbyt mały piec nie sprawdzi się na dużej powierzchni, zbyt duży z kolei będzie uciążliwy w małym pokoju. Wybierajmy zatem rozsądnie.

Przeczytaj także:  Zabudowa balkonu w domu – postaw na drewno

Dodatkowe akcesoria kominkowe

Wybierając podstawowe akcesoria, np. wkład kominowy lub drzwiczki kominkowe, warto kupić też kilka dodatkowych gadżetów, które dopełnią dzieła i sprawią, że nasz kominek będzie się doskonale prezentował, a my będziemy miło spędzać czas w jego pobliżu. Przyda się więc duży, wiklinowy kosz lub kuty stojak na drewno oraz zestaw eleganckich, najlepiej wykonanych z mosiądzu, akcesoriów takich jak miotełka, szufelka i pogrzebacz. Bez wątpienia dobrym pomysłem jest również zakup eleganckiego wiadra, w którym będziemy mogli wynosić resztki po paleniu. Romantykom i molom książkowym przyda się także fotel bujany oraz lekki koc. Długie jesienne i zimowe wieczory będą mogli spędzać przed kominkiem, delektując się herbatą i dobrą książką. Wśród akcesoriów kominkowych mogą znaleźć się też ozdoby w starym stylu, które dodadzą charakteru każdemu wnętrzu. Wybierzmy jednak te najbardziej pasujące do naszego domu.

Czas spędzany przed kominkiem ułatwi przetrwanie szaro-burych dni i uspokoi nas po niełatwym dniu pełnym codziennych obowiązków, dlatego warto przygotować urządzenie tak, by służyło przez całą jesień i zimę. Należy też pamiętać, że właściwe przygotowanie kominka oraz akcesoriów kominkowych do sezonu grzewczego jest związane także z bezpieczeństwem i skutecznością palenia. Drożne przewody kominowe zapewnią bowiem odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu produkty spalania będą odprowadzane z pomieszczenia. Dobrze działający wkład kominkowy zagwarantuje z kolei uzyskiwanie pożądanej temperatury, która ogrzeje nasz dom. Jednym słowem sprawny kominek naprawdę przyda nam się jesienią i zimą.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Nowości

Jak tanio zmienić wystrój w kuchni?

Kuchnia jest to pomieszczenie w domu, w którym zazwyczaj spędzamy bardzo dużo czasu. Aranżacja tego miejsca szybko może się więc
Nowości

Kuchnia idealna – jak ją urządzić?

Kuchnia jest pomieszczeniem w domu, które nazywane jest sercem w domu. Warto przy urządzaniu tego wnętrza pamiętać, aby było dostosowane