Technologia

Oczyszczacz powietrza – niezbędny w polskich miastach

Urządzenia poprawiające stan atmosfery w dobie wszechobecnego smogu zyskują coraz większą popularność. Dlaczego oczyszczacz powietrza to dobry zakup?

Zanieczyszczone powietrze od kilku lat stanowi gorący temat w największych polskich miastach. O smogu dużo się mówi zwłaszcza podczas sezonu grzewczego, kiedy to stężenia niebezpiecznych substancji w powietrzu przekraczają normy praktycznie każdego dnia. Władze miast dotkniętych tym problemem niedawno w końcu przyjęły do wiadomości realne zagrożenie, co spowodowało szereg uchwał mających na celu poprawę stanu atmosfery.

Przetrwać smog

Zanim jednak wejdą one w życie, należy jakoś dotrwać do tych czasów. Kraków, Warszawa, Wrocław – to tylko niektóre z miast, w których jakość powietrza negatywnie odbija się na zdrowiu mieszkańców. Zanim te miejscowości zostaną objęte pełnym zakazem stosowania brudzących atmosferę pieców węglowych, minie jednak trochę czasu. Ratunkiem w takiej sytuacji może być pozostawanie w domu, ale jest to ratunek pozorny. Również w domowych murach czyhają na nas niebezpieczeństwa przenoszone przez atmosferę. Czy istnieje zatem sposób, by się przed nimi ochronić?

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Dobrą ucieczką przed szkodliwym wpływem powietrza jest wyposażenie swojego mieszkania w oczyszczacz powietrza. Zadaniem tego przypominającego przenośny klimatyzator urządzenia jest zasysanie powietrza z pomieszczenia, przepuszczanie go przez wewnętrzne systemy umożliwiające oczyszczanie, a następnie odpompowanie i wydmuchanie czystego na zewnątrz.

Jaki oczyszczacz powietrza do twojego domu?

Na rynku dostępne są urządzenia działające w oparciu o różne zasady. Oczyszczacze powietrza mogą działać za pomocą m.in.:

  • filtrów mechanicznych węglowych lub HEPA – skuteczne, wydajne i najpopularniejsze w oczyszczaczach na smog, dodatkowo szczególnie polecane dla alergików dzięki wysokim możliwościom pochłaniania szkodliwych substancji, nie wyłapują jednak najmniejszych cząstek (<0,3 µm);
  • filtrów wodnych – mniej skuteczne w wyłapywaniu pyłów, ale tanie i proste w eksploatacji;
  • jonizatorów – wytwarza jony ujemne w stosunku do tych w powietrzu, które „dociążają” już obecne, dzięki czemu mogą one wyłapywać nieczystości; często jonizatory używane są w połączeniu z filtracją mechaniczną.
Przeczytaj także:  Iphone 7 - co przygotował dla nas Apple?

Który oczyszczacz powietrza wybrać?

Multum ofert dostępnych na rynku sprawia, że trudno się zdecydować na konkretny model. Decyzję powinniśmy podejmować w zależności od kilku czynników:

  • obecność alergików w mieszkaniu – jeśli mieszkają takowi w domu, potrzebny będzie im oczyszczacz z odpowiednimi certyfikatami;
  • ilość czujników – generalnie im więcej oczyszczacz ich posiada, tym wyższa będzie jego skuteczność;
  • wydajność – im więcej m3/h powietrza oczyszczacz jest w stanie przez siebie przepuścić, tym lepiej;
  • regulacja przepływu – czyli po prostu możliwość zmniejszenia obrotów przekładająca się na mniejszy hałas.

Trzeba przy tym nadmienić że przeglądając oferty oczyszczaczy, należy dobrać go pod konkretne pomieszczenie. Nie będzie on bowiem w stanie dokładnie oczyścić powietrza w obrębie całego domu. Dodatkowo warto też zainwestować w odrobinę droższe urządzenie, które podziała bez konieczności konserwacji nawet 10 lat (np. topowe oczyszczacze powietrza Sharp).

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Technologia

5 aplikacji, które musisz mieć w swoim telefonie!

Smartfony prawie całkowicie wyparły z codziennego użytku notatniki i kalendarze. Dla większości osób to pierwsza rzecz po którą sięgają po
Technologia

Czy jesteś uzależniony od Facebooka?

Uzależnienie od Facebooka staje się coraz większym problemem wśród młodych ludzi. Najczęściej objawia się nieustającym sprawdzaniem wiadomości na portalu społecznościowym,